از ۳۰ مرداد ماه

بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی

بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی به گزارش آبی طرح بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران از روز چهارشنبه (30 مردادماه) با حضور بیشتر از 120 نفر از هنرمندان جوان، استادان كارگاه های تخصصی و داوران در شهر ایلام شروع به كار می كند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره كل هنرهای تجسمی، هادی مظفری (رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره و مدیركل هنرهای تجسمی) از افزایش ۴۹ درصدی شركت كنندگان در این دوره از جشنواره اطلاع داد.
رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره اظهار داشت: در این دوره سعی كردیم تا شور و هیجان مناسب را در بین جوانان هنرمند ایجاد نماییم و با اطلاع رسانی در رسانه ها و شبكه های اجتماعی جوانان را با رشته های نُه گانه این جشنواره آشنا نماییم. در مجموع آنچه در جشنواره جوانان اهمیت دارد نگاه آموزشی و كارگاهی است نه رقابتی.
مظفری همینطور درباره تمركززدایی از جشنواره ها و رویدادهای هنری اظهار داشت: بنا به سیاست مقام عالی وزارت در خصوص انتقال بخش عمده ای از رویدادهای فرهنگی ـ هنری به شهرهای غیر از پایتخت، جشنواره جوانان هم مطابق ادوار گذشته كه هر سال در یك شهر برگزار می شد، امسال بنا به درخواست های مختلف در شهر ایلام برگزار می گردد.
او اضافه كرد: این مسئله سبب می شود تا هنرمندان بومی شهرهای مختلف كشور هم از نزدیك در جریان برگزاری جشنواره ها قرار بگیرند و از جانب دیگر امكان ارتباط مستقیم با دیگر هنرمندان را هم خواهند داشت. مهم تر اینكه می توانند در كارگاه ها و در تعامل با استادان این حوزه موقعیت آموزشی مناسبی را تجربه كنند.
در ادامه رضوان صادق زاده _ دبیر جشنواره _ كه ششمین سال پی در پی است دبیری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان را تجربه می كند، با اشاره به اینكه «امسال حضور خانم های هنرمند چشم گیر بود»، تصریح كرد: تعداد پذیرفته شدگان نهایی جشنواره برای حضور در كارگاه ها ۱۲۷ نفر است كه ۷۰ نفر خانم و ۵۷ نفر آقا هستند. این تعداد از ۲۸ استان كشور در جشنواره حاضر می شوند.
صادق زاده اظهار داشت: در دوره بیست و ششم ۱۳۱۱ نفر ثبت نام كردند و این تعداد در رشته های مختلف ۵ هزار و ۸۰۱ اثر ارسال كردند. تعداد شركت كنندگان رشته عكاسی ۳۱۲ بود كه ۱۷۰۷ عكس به دبیرخانه ارسال شد. در رشته نقاشی ۲۲۷ نفر با ۱۰۵۳ اثر شركت كردند. در شاخه پوستر هم ۱۹۴ طراح گرافیك با ۸۶۷ اثر ثبت نام كردند و ۱۵۴ هنرمند با ۷۴۸ اثر در بخش طراحی حضور بهم رساندند. ۱۳۷ هنرمند تصویرساز هم ۶۷۳ اثر را در سایت جشنواره ثبت نمودند. در شاخه خوشنویسی ۷۵ خوشنویس تعداد ۲۷۷ قطعه خوشنویسی را به داوری گذاشتند. ۴۰ هنرمند مجسمه ساز هم با ۱۹۱ اثر خویش را به دبیرخانه فرستادند. در رشته نگارگری ۱۶۱ اثر از ۳۶ هنرمند به دبیرخانه رسید و در شاخه كاریكاتور ۲۷ هنرمند ۱۲۴ كاریكاتور ارسال كردند. در نهایت بعد از داوری و مرور چندباره آثار در نهایت ۱۲۷ نفر از این تعداد جهت شركت در كارگاه های نهایی در شهر ایلام پذیرفته شدند.
صادق زاده اظهار داشت: نكته جالب شركت ۷۷۴ خانم و ۵۳۷ آقا در جشنواره است. در بین استان های كشور هم استان تهران با ۲۳۸ شركت كننده بالاترین مقام را در تعداد شركت كنندگان دارا است، ولی از آنجائیكه می خواهیم از كل هنرمندان كشور در جشنواره حضور داشته باشند در انتخاب نهایی تقریباً از همه استان های كشور هنرمند در جشنواره حضور دارد.
به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، بیست و ششمین دوره از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان از روز چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه در شهر ایلام شروع به كار می كند و در ایام پنجشنبه، جمعه و شنبه كارگاه ها برگزار می گردد و یكشنبه (سوم شهریور) هم مراسم اختتامیه با معرفی برگزیدگان هر رشته برگزار می شود.
پذیرفته شدگان مرحله نهایی بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان پس از بررسی های كارشناسی داوران برای حضور در كارگاه های تخصصی در شهر ایلام به مدت سه روز به این شرح عرضه شدند.
 


منبع:

1398/05/27
14:56:36
5.0 / 5
3909
تگهای خبر: آموزش , استاد , پوستر , تخصصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است