كلنل علی نقی وزیری به روایت كیوان ساكت

كلنل علی نقی وزیری به روایت كیوان ساكت آبی طرح: «آن چه ما داریم و استادان بزرگی كه در دوره معاصر ظاهر شدند، نتیجه كار آموزش و پرورش استاد وزیری و شاگردان بسیار برجسته ایشان بود.»به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، كیوان ساكت، موسیقی دان، در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: «به درستی می توان موسیقی قرن اخیر را به دو بخش تقسیم كرد: نخست موسیقی ای كه از آن بعنوان موسیقی قدیم نام می بریم و پیش از حضور استاد علی نقی وزیری در عرصه موسیقی ایران بود. دوم موسیقی بعد از استاد وزیری. استاد وزیری یكی از بارز و شاخص ترین چهره های قرن اخیر است. خدمت ایشان و تلاش های این مرد بزرگ برای تعالی بخشیدن و پیشبرد موسیقی ایران و سامان دادن به نظریه و كار موسیقی از این مجال اندك خارج است. تنها می توان اظهار داشت كه آن چه ما داریم و استادان بزرگی كه در دوره معاصر ظاهر شدند، نتیجه كار آموزش و پرورش استاد وزیری و شاگردان بسیار برجسته ایشان بود. اگر بخواهیم بطور بسیار اجمالی خدمات استاد علی نقی وزیری را برشماریم، می توان از مواردی بسیاری نام برد مانند تاسیس مدرسه موسیقی در سال ۱۳۰۲، تشكیل كلوپ موسیقی برای خانم ها و آقایان، آموزش هنرپیشه، نوشتن كتاب دستور جدید تار و سه تار، نوشتن كتاب دستور ویولن و نوشتن كتاب های كودكان به نام خواندنی های كودكان در پنج جلد و بسیاری كتاب های دیگر در حوزه موسیقی، ترجمه و نگارش نخستین كتاب زیباشناسی در ایران و....

قابل ذكر است كه قبل از این هیچ كتابی برای كودكان در تاریخ ایران نوشته نشده بود. از شاگردان نامدار استاد وزیری می توان به بزرگانی همچون ابوالحسن صبا، روح الله خالقی، موسی معروفی و بسیاری دیگر اشاره نمود. ابداع ساز تار باس، تار باریتون و تار سوپرانو از دیگر خدمات استاد علی نقی وزیری بود كه امروزه تار باس در تمام اركسترها مورد استفاده دارد اما متاسفانه از سر اشتباه به آن بم تار می گویند.

از استاد وزیری آثار موسیقی بسیاری به یادگار مانده است كه قبل از آن در موسیقی ایرانی متداول نبود؛ ازجمله پانتومیم های گوناگون و فرم های ابداعی شخص استاد وزیری كه هنوز معادلی برای آنها پیدا نشده است، مانند دخترك ژولیده، ژیمناستیك موزیكال، بندباز، حاضر باش و بسیاری قطعات دیگر. گشودن دریچه دیگری از نوازندگی تار و ارتقای سطح نوازندگی این ساز همین طور نوشتن موسیقی های چندصدایی برای سازهای ایرانی و بسیاری تلاش ها و خدمات پرارزش دیگر گوشه ای از تلاش های شبانه روزی عمر پربار استاد وزیری است كه ایشان را بعنوان یك هنرمند نمونه و وطن پرست و عاشق فرهنگ ایران و پایبند به اصول فرهنگی، نسبت به دیگر هنرمندان همدوره خود كاملا متمایز و برجسته می كند. به جرات می توان گفت كاری كه استاد وزیری انجام داد كاری بود كه چندین استاد بزرگ موسیقی در طول عمر خود انجام می دهند.»

منبع:

1398/06/21
12:36:30
5.0 / 5
4104
تگهای خبر: آموزش , اركستر , استاد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است