همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند برگزار می گردد

همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند برگزار می گردد به گزارش آبی طرح فرهنگستان هنر، پاییز امسال همایش «هنر و تمدن حوزه هیرمند: شهر سوخته» را همزمان در تهران و زاهدان برگزار می نماید.


به گزارش آبی طرح به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، منیژه كنگرانی، مدیركل گروه های علمی معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر، از برگزاری همایش «هنر و تمدن حوزه هیرمند: شهر سوخته» اطلاع داد.
او درباره هدف از برگزاری این همایش اظهار نمود: پژوهش های دیرینه شناسی درباره تمدن های واقع در بخش شرقی فلات ایران، بخصوص استان سیستان وبلوچستان، نسبت به دیگر بخش ها مغفول مانده و پژوهشی جدی و برنامه ریزی شده درباره مطالعات دیرینه شناسی این استان انجام نشده است. حال آنكه این مناطق رازهای سربه مُهری درباره فرهنگ و هنر ایران در دل خود نهفته دارد كه می تواند تاریخ تمدن و هنر ایران و بلكه جهان را دگرگونه كند؛ ازاین رو فرهنگستان هنر بعد از برگزاری «همایش بین المللی تمدن جیرفت» در نظر دارد با برگزاری همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند با مركزیت شهر سوخته، آخرین دستاوردهای پژوهشگران و باستان شناسان در این زمینه را ارائه نماید. در برنامه این همایش موضوعات باستان شناسی، هنرهای باستانی، معماری باستانی و باورهای باستانی در سه دوره قبل از تاریخ (آغاز تاریخی)، تاریخی (دوره هخامنشی) و دوره اسلامی مورد توجه و بررسی قرار خواهد گرفت.
مدیركل گروه های علمی فرهنگستان هنر به مهم ترین دستاوردهای این همایش اشاره نمود و افزود: از مهم ترین دستاوردهای این همایش، انتشار كتاب «باستان شناسی و هنر حوزه دلتای رودخانه هیرمند؛ با محوریت شهر سوخته از آغاز تا دوران اسلامی» به كوشش سید منصور سیدسجادی، مدیرگروه دیرینه شناسی شهر سوخته و دبیر علمی این همایش است. این كتاب كه در دو جلد به زبان فارسی و انگلیسی و نزدیك به ۱۵۰۰ صفحه تهیه شده و انتشارات فرهنگستان هنر آنرا منتشر می كند، در زمره مهم ترین منابع دانشگاهی و پژوهشی قرار خواهد گرفت.
او در آخر با اشاره به همكاری دیگر نهادها در این همایش اظهار داشت: همایش «هنر و تمدن حوزه هیرمند: شهر سوخته» با همكاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پژوهشكده دیرینه شناسی ایران و... در پاییز امسال در تهران و زاهدان برگزار می شود.
برنامه های این همایش متعاقباً اعلام خواهد شد.1398/06/26
15:39:36
5.0 / 5
3947
تگهای خبر: صنایع دستی , فرهنگ , كتاب , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است