شمارش معكوس برای برگزاری یكی از بزرگ ترین نمایشگاه های داوینچی

شمارش معكوس برای برگزاری یكی از بزرگ ترین نمایشگاه های داوینچی آبی طرح: موزه لوور فرانسه كه خانه تابلو نقاشی « مونالیزا» است درحالی برای برگزاری یكی از بزرگ ترین نمایشگاه آثار هنری «لئوناردو داوینچی» آماده می شود كه حضور گران ترین نقاشی جهان یعنی «سالواتور موندی» در این نمایشگاه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، موزه لوور فرانسه بیشتر از ۱۶۰ تابلو نقاشی، مجسمه، نامه و طراحی های « لئوناردو داونیچی» را برای برگزاری نمایشگاهی به مناسبت پانصدمین سالروز درگذشت این استاد چیره دست رنسانس جمع آوری كرده است.
در ماه های اخیر مسئله حاضر نبودن تابلو نقاشی « سالواتور موندی» منسوب به « داونیچی» در نمایشگاه بزرگ موزه لوور به سبب شك و تردیدهایی درباره صحت اصالتش عنوان شد، اما رسانه های مختلف بتازگی احتمال نمایش این اثر در نمایشگاه بزرگداشت پانصدمین سالروز درگذشت این هنرمند را بار دیگر مطرح نمودند. با این وجود مسئولان این موزه درخواست حضور این تابلو نقاشی را به مالك ناشناسش عرضه كرده اند. یكی از مسئولان برگزاری این نمایشگاه بیان كرد: «این نمایشگاه به شكلی برنامه ریزی نشده كه برگزاری آن به حاضر بودن یا نبودن «سالواتور موندی» بستگی داشته باشد.»
تابلو نقاشی «سالواتور موندی» (منجی عالم) در سال ۲۰۱۷ در حراجی كریستیز به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رسید. با اینكه اطلاعات دقیقی از صاحب اصلی این اثر در دست نیست اما رسانه های مختلف «محمد بن سلمان» را بعنوان مالك گرانترین تابلو نقاشی جهان معرفی كرده اند.


موزه لوور كه خود مالك ۵ تابلو نقاشی و ۲۲ طراحی «لئوناردو داوینچی» است برای برگزاری این نمایشگاه در بیست و چهارم اكتبر، برخی از آثار این هنرمند را از برترین موزه ها و موسسه های هنری سراسر جهان همچون موزه های «واتیكان» و موزه متروپولیتن امانت گرفته است. ایتالیا نیز بتازگی با امانت دادن برخی از آثار هنری «داوینچی» همچون طراحی «مرد ویترویوسی» به فرانسه موافقت نمود.
كارشناسان در تعیین تعداد آثار هنری منسوب به « لئوناردو داوینچی» اتفاق نظر ندارند؛ تعدای از كارشناسان معتقدند ۱۴ اثر و برخی معتقدند ۱۷ اثر كنونی به هنرمند چیره دست ایتالیایی متعلق می باشد.
نمایش تابلوهای نقاشی این هنرمند با كمك امواج فروسرخ برای به تصویركشیدن روش رنگ آمیزی «داوینچی» نیز قسمتی از برنامه های این نمایشگاه خواهد بود.
«مونالیزا» كه بعنوان مشهورترین اثر داوینچی شناخته می شود، در جریان برگزاری این نمایشگاه در همان سالن همیشگی قرار خواهد داشت و به سالن برگزاری نمایشگاه منقل نخواهد شد چونكه این اثر هر روزه حدود ۳۰ هزار بازدیدكننده را به لوور می كشاند و در صورت انتقال اینتابلو به سالن نمایشگاه، بازدید علاقه مندان از دیگر آثار با مشكل مواجه خواهد شد.
مسئولان این موزه امیدوارند، نمایشگاه بزرگ آثار«داوینچی» بتواند حداقل نیم میلیون بازدیدكننده را به لوور بكشاند. این نمایشگاه در تاریخ بیست و چهارم فوریه به كار خود خاتمه خواهد داد.
منبع:

1398/08/01
17:33:19
5.0 / 5
4225
تگهای خبر: استاد , تصویر , داوینچی , طراح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است