همراه با فراز و فرود تئاتر كودك و نوجوان؛ (۲)

ضرورت تغییر نگاه جشنواره تئاتر كودك و نوجوان به نسل جدید هنرمندان

ضرورت تغییر نگاه جشنواره تئاتر كودك و نوجوان به نسل جدید هنرمندان به گزارش آبی طرح بازیگر، عروسك گردان و صداپیشه تئاتر كشورمان اشاره كرد: برای بهبود سطح جشنواره تئاتر كودك و نوجوان باید رویكردها را تغییر داد و به دایره محدودی از مشاوران، هیات بازنگری و هیات انتخاب اكتفا نكرد.


مینووش رحیمیان در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در پاسخ به این پرسش كه جشنواره تئاتر كودك و نوجوان همدان برای برگزاری باید پذیرای تولیدات تازه باشد یا از نمایش هایی كه در طول سال به صحنه رفته اند میزبانی كند اظهار داشت: اینكه برگزیدان یك سالِ تئاتری به جشنواره می آیند و ویترین آن رویداد را می سازند مثبت است. به بیان ساده تر حضور برگزیدگانی كه اجرای عمومی را از سر گذرانده اند، می تواند تضمین كننده كیفیت آثار حاضر در جشنواره باشد.
توجه به عموم فعالان تئاتر در كشور و نه فقط تهران
این عروسك گردان افزود: اما نباید این نكته مهم را فراموش نماییم كه در خیل هنرمندان تئاتر كودك و نوجوان كشورمان به جز تهران، جوانان هنرمندی هستند كه در سراسر كشور مشغول فعالیتند و به جهت كمبود امكانات در استان یا شهرستانشان تجربه و شرایط تولید و اجرای شیوه های مختلف آثار نمایشی را ندارند.
این بازیگر كه در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان همدان برای بازی در نمایش ماه پیشونی در بخش بین الملل مورد تقدیر قرار گرفت، اظهار داشت: بر همین مبنا معتقدم جشنواره ای موفق است كه تلفیقی از این دو شیوه باشد. یعنی بخشی را برای مرور آثار برگزیده سال در نظر بگیرد و بخشی را برای تولیدات تازه، تا جوانانِ علاقمند، بستری برای ورود به عرصه تئاتر كودك و نوجوان بیابند.
وی اشاره كرد: نسل جوانی در هنر نمایش كشورمان در حال رشد است كه با وجود موفقیت های گوناگون در رویدادهای نمایشی داخلی و بین الملل، همچنان به چشم شركت كننده در جشنواره دیده می شود، در حالی كه برای بهبود سطح جشنواره تئاتر كودك و نوجوان باید رویكردها را تغییر داد و به دایره محدودی از مشاوران، هیات بازنگری و هیات انتخاب اكتفا نكرد.
لزوم اعتماد به هنرمندان جوان
برنده جایزه بازیگری زن از بیست و یكمین جشنواره تئاتر كودك و نوجوان همدان برای نمایش سفر رویایی كوتوله ها در بخش مسابقه كودك، در پاسخ به این پرسش كه اگر جشنواره تئاتر كودك و نوجوان همدان را جوانی ۲۶ ساله در نظر بگیریم، جایگاه آن در حوزه تئاتر كودك و نوجوان ایران كجاست، اشاره كرد: معتقدم كه برای بهبود سطح جشنواره باید رویكردها را تغییر داد.
نسل جوانی در حال رشد است كه با وجود كسب جوایز گوناگون از جشنواره تئاتر كودك و نوجوان همدان و كسب تجربه در عرصه بین الملل، همچنان به چشم شركت كننده در جشنواره دیده می شود و راهی به حلقه متولیان و برگزاركنندگان جشنواره ندارد و این یكی از نقاطی است كه جشنواره از آن لطمه می بیند.
تصویب بخشنامه جشنواره تئاتر كودك و نوجوان امری ضروری است
رحیمیان درباره پیش نویس بخشنامه برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان همدان كه طی یك سال قبل از طرف كانون تئاتر كودك و نوجوان خانه تئاتر به اداره كل هنرهای نمایشی ارائه شده است و لزوم تدوین بخشنامه ای نهایی برای برگزاری این رویداد اظهار داشت: صادقانه باید بگویم در جریان مفاد و بندهای این بخشنامه نیستم؛ اما نكته ای كه می توانم به آن اشاره كنم این است كه همه جشنواره ها و خصوصاً تمامی جشنواره های شناخته شده جهانی از بخشنامه ای برخوردار می باشند تا فعالیت شان با تغییر دبیر و مسئولان برگزاركننده تغییر نكند.

برنده جایزه بهترین بازیگر زن در بخش مسابقه تئاتر نوجوان بیستمین جشنواره تئاتر كودك و نوجوان همدان برای نمایش طبل بزرگ اظهار داشت: بر طبق تجربه شخصی خود باید بگویم در طول شش یا هفت سالی كه در جشنواره تئاتر كودك و نوجوان همدان شركت كرده ام شاهد تغییر دبیری این رویداد از شهرام كرمی به پیام دهكردی و سپس مریم كاظمی بودم و از نزدیك دیده ام كه با تغییر دبیر، تمام سیستم جشنواره تغییر می كند.
در حالی كه دبیر نباید به قصد تجربه كردن سكان هدابت رویدادی را در دست بگیرد و نسبت به تجربیات، آزمون و خطاهای گذشته بی تفاوت باشد. به همین علت معتقدم تصویب بخشنامه ای متقن و نهایی برای برگزاری رویدادی بین المللی مانند جشنواره تئاتر كودك و نوجوان همدان، امری لازم است.
بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان به دبیری مجید قناد در شهر همدان در حال برگزاری است.منبع:

1398/08/18
15:16:37
5.0 / 5
3988
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است