هنرمندی كه مسیر ذهن تا كاغذ را در كمتر از یك دقیقه طی می كند!

هنرمندی كه مسیر ذهن تا كاغذ را در كمتر از یك دقیقه طی می كند! آبی طرح: ایسنا/بوشهر ˮاعتیاد یا عاشقی است، نمی دانم... وقتی موضوعی درونت را تحریك می كند نمی توانی آنرا كار نكنی؛ چه سود داشته باشد چه نه. كاراكتر و شخصیت ما را بیشتر با هنر می شناسند و همین موجب ادامه راه و انگیزه سازی می شود.ˮ این حرف های هنرمندی است كه مسیر ذهن تا كاغذ را در كمتر از یك دقیقه طی می كند!


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، «علی زیارتی»، زاده بهمن ۱۳۵۸ در روستای زیارت از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر، هنرمند نقاش، كاریكاتوریست، منتقد و فعال اجتماعی است. هنرمندی با دنیای بزرگ و دغدغه های مقدس كه به راه های بهتر زیستن و بهبود اوضاع می اندیشد.
این هنرمند جوان در گفت و گو با ایسنا عنوان كرد: "پنج ساله بودم كه با قلم و كاغذ آشنا شدم و در دوران دبستان تمام تمركزم را بر نقاشی معطوف كردم." او خیلی سریع و بی معطلی در ذهنش به تصویرسازی پرداخته و بعد طرحش را روی كاغد می كشد، گاهی در كمتر از یك دقیقه!
زیارتی با تصویرسازی به بیان نقدها و مشكلات و كمبودها می پردازد و در رسانه ها نیز كاریكاتور كار می كند و همین طور در صفحات مجازی اش طرح های زیادی را در نقد شرایط اجتماعی و مسائل روز منتشر می كند.
می پرسم هدفت از كار كردن در عرصه هنر چیست؟ با عنایت به اینكه پولی هم در آن نیست، جواب می دهد: "اعتیاد یا عاشقی، نمی دانم... بخصوص برای هنرمندانی كه ایده دارند. وقتی موضوعی درونت را تحریك می كند نمی توانی آنرا كار نكنی؛ چه سود داشته باشد چه نه. كاراكتر و شخصیت ما را بیشتر با هنر می شناسند و همین موجب ادامه راه و انگیزه سازی می شود."


از بی مهری هایی كه دیده چیزی نمی گوید اما اعتقاد دارد كه بی مهری ها مانع رشد هنرمندان می شود و هنر در شهرستان كمتر صادراتی می شود و ادامه می دهد: "به ذهن كوچك من هنر از جانب مسئولین مربوطه و گاها خود هنرمندان معمولی و ساده گرفته شده است. سطح توقع پایین آمده و به همین شعر بسنده كرده ایم. زود اشباع می شویم و خیلی هایمان با چند بار مورد تشویق قرار گرفتن فكر می نماییم كه به سعادت رسیده ایم. انگیزه هایمان برای رشد و بالاتر رفتن كم شده است."
زیارتی سوالات ذهنی و دغدغه ها و گلایه هایش را اینگونه عنوان می كند: "چرا بین اداره فرهنگ و ارشاد و صدا و سیمای استان پل زده نمی شود؟ چرا برای معرفی هنرمندانمان پایمان را از اتاق كارمان فراتر نمی گذاریم؟! و چرا همدیگر را حمایت نمی نماییم. هنرمند اگر هنرش قلبی و واقعی باشد حسادت و تخریب را به قلبش راه نمی دهد."
از او درباره چشم انداز آینده اش می پرسم، می گوید: "من افق را برای خودم بالا گرفتم و نمی خواهم فقط در سطح شهرستان و یا استان بعنوان كاریكاتوریست خبری یا موضوعی شناخته شوم، بلكه می خواهم قدم هایم را بلندتر بردارم و مطمئنم به آن نقطه خواهم رسید. تنها عامل آهسته حركت كردنم مثل بسیاری از هنرمندان دیگر مشكلات معیشتی است."


علی زیارتی قبل از این نمایشگاه هایی در حوزه سلامت روان، لطمه های اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر برگزاركرده و نهمین نمایشگاه او كه اخیرا در شهر برازجان انجام شد شامل ۳۳ اثر بود.
او درباره محور موضوعات آثار آخرین نمایشگاهش تحت عنوان «هیچ» می گوید: "اكثر طرح ها با محوریت موضوعات اجتماعی، نقد جامعه، سیستم اداری، مدیریتی و سیاسی است و علت اینكه همه طرح هایم در خود رگه هایی از تلخی دارد این است كه مردم را می بینم و مردم هم خوشحال نیستند!"
این هنرمند جوان درباره بازخورد مردم و بازدیدكنندگان نمایشگاه می گوید: "من به شخصه خیلی مدیون و شرمنده محبت مردمم. واقعا فكر نمی كردم در هر شرایطی حمایتم كنند، ولی من و دست و قلمم مدیون و وامدار مردمیم. به این اعتقاد دارم كه هنر بدون مخاطب و محبت مردم هنر نیست."
و چرا هیچ؟ این سوال آخر من از هنرمندی است كه بی ادعا و بی ردی از غرور كار می كند. می خواهم بدانم نمایشگاهی كه پر از مدلول و حرف و ایده است چرا باید هیچ نام گرفته باشد. زیارتی كه همواره اهتمام كرده قلمش تلنگری به مسئولین باشد، پاسخ می دهد: "اگر اسم نخستین نمایشگاهم را هیچ می گذاشتم ادا فرض میشد. ولی امروز نهمین نمایشگاهم را برگزار كردم و خودم را كوچك همه و هیچ می دانم. هیچ كلمه بزرگ و بامرام و پرحرفی است. پس هیچ، هیچ و هیچ بودن را همیشه دوست داشتم و دارم."
منبع:

1398/09/23
22:58:02
5.0 / 5
3928
تگهای خبر: تصویر , شعر , طرح , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است