مدرس تئاتر :

وجه تمایز كارگردانان تئاتر زیبایی شناختی است

وجه تمایز كارگردانان تئاتر زیبایی شناختی است به گزارش آبی طرح مدرس و كارگردان تئاتر در كارگاه آموزشی «طراحی اجرا مستقل از متن»، اظهار داشت: در گام نخست كارگردان باید دارای جهان بینی باشد كه به واسطه آن پویایی یا ایستایی شكل می گیرد، گام دوم زیبایی شناسی است كه وجه تمایز كارگردانان نسبت به هم است.كارگاه «طراحی اجرا مستقل از متن» با حضور علی اصغر دشتی امروز در چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره های تئاتر استان ها در پلاتو شماره دوی تئاتر شهر برگزار گردید.
دشتی در ابتدای این كارگاه پس از دریافت نقطه نظر شركت كنندگان درباره عناصر یك نمایش، اظهار داشت: تمامی عناصر یك نمایش كه از نگاه شما شامل كارگردان، بازیگر، مخاطب و... می شوند و در گذر زمان تغییر كردند یا نه، گروه اجراكنندگان یا سازندگان هستند كه در مقابل گروه تماشاكنندگان قرار می گیرند.

وی افزود: تئاتر بر اثر ملاقات گروه اجراكننده و تماشاكننده در زمان و مكان معین شكل می گیرد، وقتی به این مثلث تئاتر نگاه می نماییم یك پدیده به نام كارگردان می بینیم. حال باید ببینیم كه كارگردان چه خصوصیت و امتیازی دارد كه به واسطه آن می تواند كارگردانی كند. كارگردان به تنظیم مدل ملاقات این دو گروه در مكان و زمان می پردازد.

این هنرمند سپس درباره خصوصیت هایی كه یك كارگردان باید از آن برخوردار باشد توضیح داد: در گام نخست كارگردان باید دارای جهان بینی باشد و به واسطه آن پویایی یا ایستایی شكل می گیرد، گام دوم زیبایی شناسی است كه وجه تمایز كارگردانان نسبت به هم است. نكته قابل اهمیت این است كه تمایز كارگردانان در این موارد به شكل گیری جامعه مخاطب متفاوتی برایشان ختم می شود. گام سوم استفاده از روشی برای موثر واقع شدن در جهت ارتباط بین اجراكننده و تماشاكننده است.


وی ادامه داد: هر آنچه كارگردان را در رسیدن به ایجاد ملاقات بین این دو گروه كمك می نماید، ابزاری برای رسیدن به اجراست. بیش تر تولیدات نمایشی و هنری دنیا بر متن یا نمایشنامه اتكا دارند، یعنی نقطه مكتوب شده گفتارها و رویدادها كه ما تلاش می نماییم با استفاده از ابزارها آنرا عرضه دهیم.

دشتی با اشاره به ارتباط متن و اجرا اظهار داشت: متن یك اثر كامل است و می خواهد از راه اجرا كامل تر شود، كارگردان باید نمایشنامه را به اجرا تبدیل كند. ما در طراحی اجرا مستقل از متن درباره اینكه نمایشنامه را چطور خلق نماییم حرف نمی زنیم بلكه درباره چگونگی شكل گیری فرایند اجرا صحبت می نماییم.

چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره های تئاتر استان ها تا ۱۰ دی ماه در مجموعه تئاتر شهر و هتل باباطاهر در حال برگزاری است.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه امسال برگزار می گردد.


1398/10/08
11:13:07
5.0 / 5
3919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است