نگاهی به وضعیت برگزاری جشنواره نوپای صنایع دستی فجر

تا بین المللی شدن راه بسیار است

تا بین المللی شدن راه بسیار است آبی طرح: فرصت چندانی تا برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی فجر باقی نمانده و هنوز اطلاعات مشخصی درباره برگزاری این جشنوراه منتشر نشده و مقام مسوولی نیز دراین زمینه پاسخگو نبوده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، جشنواره صنایع دستی جوان ترین جشنواره فجر شمرده می شود. جشنواره ای كه امسال مقرر است چهارمین دوره خودرا طبق روال سابق با نمایش آثاری از هنرهای سنتی ایران به نمایش بگذارد؛ اما بنظر می رسد امسال نیز همچون سال های گذشته این جشنواره از عدم اطلاع رسانی درست و بموقع رنج خواهد برد.
سال قبل سومین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر در بهمن ماه و همزمان با برگزاری سایر جشنواره های فحر در خانه هنرمندان ایران و با ارائه ۱۷۱ اثر از میان ۷۰۰ اثر ارسال شده راه اندازی شد. در اختتامیه جشنواره محمودیان ـ معاون صنایع دستی ـ ابراز امیدواری كرد كه این جشنواره در سال های آتی از «ملی» به «بین المللی» تغییر می كند. این درحالی است كه تجربه سال های گذشته به خوبی نشان داده كه برای «بین المللی» شدن این جشنواره نوپا مسیر طولانی و شاید دشواری در پیش داریم.
البته دشواری این مسیر صرفا به كیفیت آثار ارائه شده در جشنواره صنایع دستی برنمی گردد و بیشتر نحوه برگزاری این جشنواره را می توان از علل اصلی این امر دانست.
بركسی پوشیده نیست كه صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی نه تنها ظرفیت كافی را برای حضور در عرصه های بین المللی دارد، بلكه برگزاری یك جشنواره بین المللی در این حوزه نیز اصلاً سوژه دور از انتظاری نیست.
بدین سبب می توان اینگونه نتیجه گیری كرد كه زمانی سوژه «بین المللی» شدن جشنواره صنایع دستی فجر تحقق می یابد كه به لحاظ حرفه ای بتوانیم استانداردهای لازم برای برگزاری یك «جشنواره» ملی را رعایت نماییم. انتشار فراخوان به صورت عمومی، پوشش هنرمندان سراسر كشور، اعلام رویكردها و اهداف جشنواره و تبلیغات لازم در این حوزه همچون ابتدایی ترین استانداردهای برگزاری یك جشنواره ملی است؛ كه بنظر می رسد تابحال چندان مورد توجه برگزاركنندگان جشنواره صنایع دستی فجر واقع نشده است.
از طرف دیگر باید این نكته را نیز در نظر داشت كه در سال های اخیر مسیر «ملی» تا «بین المللی» در حوزه برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی به صورت معكوس بوده است و بعضی از نمایشگاه های «بین المللی» به سطح «ملی» تغییر یافته اند؛ بدین سبب بنظر می رسد كه برای تحقق وعده بین المللی شدن جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر مسیر طولانی در پیش داشته باشیم.
در همین راستا در چند روز گذشته خبرنگار ایسنا كوشش كرد در تماس با پویا محمودیان ـ معاون صنایع دستی ـ اطلاعاتی درباره این جشنواره نوپا، فراخوان و نحوه برگزاری آن به دست آورد كه متاسفانه به سبب پاسخگو نبودن این مقام مسوول تابحال به نتیجه نرسیده است.
منبع:

1398/10/15
19:22:23
5.0 / 5
4071
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است