تاكید معاون هنری بر كیفیت جشنواره های فجر با وجود تنگنا در بودجه

تاكید معاون هنری بر كیفیت جشنواره های فجر با وجود تنگنا در بودجه به گزارش آبی طرح معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره كرد: بااینكه امسال جشنواره های هنری فجر كمبود بودجه ای دارند، اما با كیفیت برگزار می گردند.


به گزارش آبی طرح به نقل از روابط عمومی معاونت هنری، جلسه هماهنگی جشنواره های هنری فجر در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارشنبه، 18 دی ماه با حضور مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، هادی مظفری (مدیركل دفتر هنرهای تجسمی)، شهرام كرمی (مدیركل هنرهای نمایشی)، مرضیه شفاپور (دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور)، محمد الهیاری (مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حمید قبادی (مشاور اجرایی معاونت هنری)، سید امین مویدی(مشاور برنامه ریزی معاونت هنری)، ابراهیم حقیقی (دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر)، نادر برهانی مرند (دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر)، مجید فروغ ( مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری)، وحید لك (مدیر روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر)، سعید اسلام زاده (مدیر روابط عمومی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر) انجام شد.
حسینی، معاون امور هنری در آغاز این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: چهار جشنواره هنری فجر، سی و هشتمین جشنواره بینالمللی تئاتر فجر، سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در حوزه معاونت هنری برگزار می گردد و لزوم دارد كه با در نظر گرفتن تفاوت ها و لزوم های هر حوزه، جشنواره ها هماهنگی و انسجام داشته باشند. هرچند امسال مضایق بودجه ای در زمینه هنر داریم اما جشنواره های هنری فجر با كیفیت و مشاركت هنرمندان برگزار می گردد.
وی در بخش دیگر از سخنان خود به موضوع تصویب بخشنامه های جشنواره های فجر در سال قبل اشاره نمود و اضافه كرد: سال قبل با تاكید بر برآیند و تجمیع مجموعه فعالیت ها و اقدامات و تجربه های دوره های گذشته جشنواره ها، بخشنامه های جشنواره ای تدوین شد تا جشنواره ها بر یك روش مشخص برنامه ریزی و برگزار شوند و با تغییر افراد، تغییری در روند برگزاری آنها ایجاد نشود. با تدوین بخشنامه جشنواره ها، برنامه برگزاركنندگان برگزاری جشنواره، نحوه مشاركت هنرمندان و ارتباط مخاطبان با جشنواره نیز مشخص و روشن است. امسال دومین سال است كه جشنواره برمبنای بخشنامه برگزار می گردد و ستاد جشنواره ها می توانند نقایص احتمالی بخشنامه ها را روشن كنند تا بخشنامه ها در بهترین حالت ممكن قرار گیرند.
شهرام كرمی، مدیركل هنرهای نمایشی نیز اظهار داشت: فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در خردادماه منتشر گردید و همچون دیگر ادوار جشنواره استقبال بسیار خوبی را از طرف گروه های نمایشی شاهد بودیم. جشنواره فجر همواره بعنوان رویدادی مهم و اثرگذار در بین خانواده تئاتر ایران و در عرصه بین المللی محسوب می شود. امسال جشنواره بر كیفیت تمركز دارد و تعداد اجراها مورد توجه نیست و سعی كردیم این رویكرد را در بخش بین الملل نیز حفظ نماییم.
نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر هم بیان كرد: در یك سال قبل چند جلسه لطمه شناسی جشنواره بین المللی تئاتر فجر انجام شد كه در آنها حضور یافتم، عده ای موافق رقابتی بودن جشنواره هستند و عده ای مخالف آن اما در این دوره با بررسی ها بخش های رقابتی جشنواره كم شد. ساختار جشنواره تئاتر فجر در این دوره متفاوت می باشد هرچند در ادامه منطقی دوره های پیشین است.
او افزود: تئاتر ملل، بازار جهانی تئاتر، گروههایی در بخش رقابتی و غیررقابتی، تئاتر خیابانی، مسابقه نمایشنامه نویسی، دیگرگونه های اجرایی رادیو تئاتر، مسابقه عكس و پوستر و اقلام تبلیغاتی و سمینار از برنامه های جشنواره امسال است.
محمد اله یاری، مدیركل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این نشست اظهار داشت: برنامه ریزی سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از چند ماه پیش شروع شده است. در این دوره جشنواره موسیقی فجر در بخش فراخوان بیشتر از 240 گروه برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی و ثبت نام كردند و هیات انتخاب از بین آنها گروههایی را برای حضور در جشنواره انتخاب نمود. همین طور در بخش مدعوین گروه هایی پیشنهاد شد كه هیات انتخاب گروه هایی را نیز در این بخش انتخاب نمود. در بخش بین المللی تعامل هایی انجام شد و گروههایی از دیگر كشورها در جشنواره امسال حضور خواهند داشت.
مدیركل دفتر موسیقی اضافه كرد: سی و پنجمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر 24 تا 30 بهمن ماه برگزار می گردد و جایزه موسیقی و رسانه، نشست های پژوهشی و تجلیل از هنرمندان و اجرای گروههای بانوان از برنامه های این دوره جشنواره است.
هادی مظفری مدیركل دفتر هنرهای تجسمی اظهار داشت: امسال جشنواره تجسمی فجر از 23 تا 30 بهمن در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد و 10 بخش اصلی و یك بخش گالری ها در چارچوب 11 بخش همچون رخدادهای این دوره هستند كه هر یك دارای دبیر و هیات داوران مجزا هستند. بخش طوبای زرین كه مسابقه جشنواره است، چارسوی هنر (حضور گالری ها)، بخش پژوهشی و بخش كیوریتوریال از برنامه های دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است. مهلت ارسال آثار به جشنواره تا 24 دی ماه است و بعد از آن بررسی و انتخاب آثار انجام می شود.
ابراهیم حقیقی، دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز در این نشست اظهار داشت: تابحال استقبال خوبی از جشنواره شده است و هنرمندان در جشنواره ثبت نام كرده اند.
مرضیه شفاپور دبیر كارگروه ساماندهی مد و لباس كشور اظهار داشت: نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از 24 تا 29 بهمن در بوستان گفتگو برگزار می گردد و علاقه مندان تا 8 بهمن فرصت دارند تا آثار خودرا در بخش های مختلف جشنواره به دبیرخانه ارسال نمایند.
شفاپور به برگزاری این جشنواره در بخش های طراحی شامل مسابقه و نمایش، علمی، دانشگاهی، صنعت و تكنولوژی های جدید، فرهنگی، هنری، اتحادیه ها، انجمن ها، خانه های مد و مؤسسات مد و عفاف و حجاب، استانها و اقوام (به صورت غیرمتمركز در سراسر كشور)، عرضه محصولات كاربردی اسلامی ایرانی (فروش غیرمتمركز) و بخش بین الملل اشاره نمود و اظهار داشت: مجموعه ها، موسسات و برگزاری كارگاهها از برنامه های این دوره جشنواره است.
سید امین مویدی، مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری نیز در این نشست اظهار داشت: هماهنگی و انسجام جشنواره های فجر در معاونت هنری مورد توجه است. یكی از موارد بخشنامه جشنواره های فجر، شورای ارزیابی جشنواره است كه جلسات شوراهای ارزیابی جشنواره های موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی فجر تشكیل می شود.
حمید قبادی، مشاور اجرایی معاونت امور هنری اظهار داشت: برنامه های چهار جشنواره تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و لباس فجر امسال تابحال به خوبی و جدی پیش رفته است. لزوم دارد كه در زمینه های اجرایی، اطلاع رسانی و امور جشنواره های فجر معاونت امور هنری هماهنگی و هم افزایی داشته باشیم. همین طور ستاد جشنواره ها می توانند باتوجه به برگزاری جشنواره برمبنای بخشنامه، نظرات و پیشنهادات خودرا درباره بخشنامه بیان كنند.
منبع:

1398/10/19
20:33:07
5.0 / 5
4161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است