بایسته های جامعه مداحان جهت ارتقای منزلت اجتماعی

بایسته های جامعه مداحان جهت ارتقای منزلت اجتماعی آبی طرح: بررسی عوامل منزلت افزا و منزلت كاه جامعه مداحان موضوع پنجمین نشست شورای مشورتی ستایشگران دوده (ع) یا بطور خلاصه شمس بود و طی آن به بعضی از این عوامل و بایدها اشاره شد.


میزان محبوبیت مداحان یا ستایشگران در بین طبقات مختلف جامعه طی دو دهه گذشته افزایش داشته است یا كاهش؟ دلیل افزایش یا كاهش چه بوده است؟ چه عواملی در این افزایش و كاهش نقش داشته اند؟
این موضوعات امروز (سه شنبه) در نشست شورای مشورتی ستایشگران دوده (شمس) در بنیاد دعبل خزاعی با حضور مداحان و جامعه ستایشگران كشور بررسی و به مهمترین دلیلهای یا موانع منزلتی و بایسته های این امر اشاره شد.
در ابتدای نشست اعضا تعریفی از منزلت اجتماعی ارائه دادند با این عنوان كه منزلت در لغت به معنای مرتبه، مقام و رتبه معنا شده است. در اصطلاح نیز؛ یعنی نفوذ و اعتباری كه دیگران به شخصی منتسب می كنند. منزلت اجتماعی مقام یا شان و جایگاهی است كه در جامعه برای فرد یا گروه قائل اند یا ذهنیتی كه جامعه از شخص دارد. مداحان بر این اعتقاد بودند منزلت چیزی نیست كه خود فرد یا گروه برای خودش تعریف كرده باشد، بلكه حتما از بیرون به آنها ارائه شده است.
شواهد موجود حاكی از آنست كه مداحان در دوران معاصر از گروه های تأثیرگذار اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بوده اند و به موازات این تاثیرگذاری، خود در مركز توجه متفكران و منتقدان اجتماعی قرار گرفته اند و گاهی انتقادات تند و تیزی به آنها شده است.
این سوال عنوان شد كه مجموعه انتقادهایی كه در سال های اخیر متوجه جامعه مداحان بوده، عملكرد آنها و تصویری كه رسانه ها از جامعه مداحان بازنمایی كرده اند، چه تاثیری در نگرش جامعه نسبت به آنها داشته است؟
این مساله را می توان طبقه بندی و مربوط به عوامل برون گروهی و درون گروهی دانست؛ یكی از این دلیلهای تغییر مناسبات اجتماعی برخاسته از تحول جامعه سنتی به سمت جامعه مدرن است.
نارضایتی از عملكرد دولت ها و تسری این نارضایتی به گروه های دینی، شایعه، رسانه ها و فضای مجازی، دخالت گروه های سیاسی در مناسبات مذهبی را می توان از عوامل برون گروهی كاهش منزل اجتماعی مداحان عنوان نمود.
عدم انسجام اجتماعی و گفتمانی، عدم اجتناب از دنیاگرایی و ضرورت ساده زیستی، خروج از سیاست ورزی و افتادن در سیاست زدگی، ارائه خدمات توسط نهادها و سازمان های دولتی و حكومتی به مداحان، عملكرد برخی مداحان مشهور، ورود تحریفات به محتوای مجالس مذهبی، نوآوری در اجرای آیین های مذهبی و به حاشیه رفتن دیدگاه سنتی به آیین های مذهبی، افزایش تعداد مداحان، لطمه شناسی های غیر كارشناسی از طرف افراد غیرمتخصص از دیگر عواملی بود كه مداحان طی تبادل نظر بعنوان مبانی انتقادات وارده به جامعه مداحان به آنها اشاره كردند.
برخی مداحان هم علل فردی و شخصیتی همچون سطح تحصیلات و معلومات، سطح سواد رسانه ای، میزان نزدیكی با حوزه های علمیه و بیوت مراجع، خوش خلقی و مردمی بودن را از عوامل و مواردی دانستند كه جامعه مداحان باید جهت افزایش منزلت اجتماعی به آنها توجه داشته باشند.
رفتار هر فرد شخصیتش را در جامعه نشان می دهد
حاج محسن طاهری
عضو هیات مدیره مداحان كشور با اشاره به آیات قرآن اظهار داشت: خود هر كسی با رفتار منش و برخورد اجتماعی و اخلاق و صفات ذاتی اش می تواند شخصیتش را در جامعه واضح و روشن كند چه مداح باشد و چه نباشد.
وی ادامه داد: هر كدام از ما مسئولیت خطیری داریم كه باید سبب عزت و سربلندی دوده (ع) باشیم، البته اینها فقط مختص جامعه ستایشگران نیست مختص همه جامعه مسلمانان است، خود و خانواده خودمان را از لحاظ ساختار و منش و برخورد اجتماعی كه نخستین گام برای یك ستایشگر است، به صورت شایسته ترین شكل در خود تجلی دهیم و اجازه بدهیم مردم ما را به خوش خلقی و دیانت و خوش برخوردی بشناسند.
كاهش منزلت اجتماعی، مداحان مردم را از دیانت دور می كند پس تنها وظیفه ما در جامعه این است كه خودرا طوری وانمود نماییم كه مردم نمادی از رفتار دوده (ع) را در ما ببینند.
حاج مهدی آصفی دیگر مداح كشور نیز اظهار داشت: باید ببینیم چه خصایصی در مداحان قدیم بود كه در مداحان جدید نیست. ما بلندگوی اهل عصمت و طهارتیم، مردم انتظار دارند گفتار و كردار ما با هم مطابقت كند و اگر مطابقت نداشته باشد گفتار و منزلت ما تاریخ انقضا خواهد داشت.
مداحی هم آفت هایی دارد
وی افزود: مردم از این لباس این انتظار را دارند كه مزین به اخلاص باشد، هرچیزی آفت و مفسده ای دارد، مداحی هم آفت هایی دارد كه تكبر و نداشتن اخلاص همچون آنهاست.
محمدرضا سنگری عضو هیات علمی بنیاد دعبل در حاشیه این جلسه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همایش های شمس زمینه ای برای هم اندیشی درباب موضوعات محوری و مبتلابه عرصه ستایشگری هستند و خروجی این جلسات بستگی به هنر اعضای جلسه دارد؛ یعنی اگر بتوانند موضوع مورد بحث را به دقت مد نظر قرار داده و درباب عوارض موضوع بحث و تبادل نظر كنند جلسات به نتیجه یا به قول بعضی آقایان خروجی منتهی خواهد شد.
وی ادامه داد: در این جلسه ها موضوعات و محورهایی مانند مبانی نظری ستایشگری اهل بیت(ع)، فلسفه و هدف ستایشگری دوده (ع)، اقتضائات ستایشگری اهل بیت(ع) در عصر حاضر، تحریف ها، بدعت ها و باورهای خرافی، شبهات، سواد فرهنگی، سواد رسانه ای، سواد دینی جامعه مداحی، كم رنگ شدن مداحی سنتی، گسترش سبك های جدید مداحی بررسی و تبادل نظر می شوند.منبع:

1398/10/24
14:31:08
5.0 / 5
3812
تگهای خبر: تحصیل , تصویر , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است