دبیر كمیته ملی حافظه جهانی خبر داد؛

ثبت ۲۴۴ هزار سند تاریخی كتابخانه ملی و وزارت خارجه در كمیته حافظه جهانی

ثبت ۲۴۴ هزار سند تاریخی كتابخانه ملی و وزارت خارجه در كمیته حافظه جهانی به گزارش آبی طرح دبیر كمیته ملی حافظه جهانی از ثبت مشترك مجموعه آلبوم های بیوتات سلطنتی؛ در بردارنده ۲۴۴ هزار و ۴۸۰ قطعه سند بین كتابخانه ملی ایران و وزارت امورخارجه در كمیته ملی حافظه جهانی اطلاع داد.


به گزارش روز چهارشنبه سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران، فرهاد نظری در تشریح تصمیمات و برنامه های اتخاذ شده در جلسه ۱۳۲ كمیته ملی حافظه جهانی تصریح كرد: این جلسه با حضور اشرف بروجردی رئیس كمیته ملی حافظه جهانی، حجت الله ایوبی دبیركل كمیسیون ملی یونسكو و اعضای كمیته در محل سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران برگزار گردید.
وی اضافه كرد: در این نشست پرونده مجموعه آلبوم های بیوتات سلطنتی كه در سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران نگهداری می شود ارزیابی شد. این پرونده پیش از این در كارگروه ارزیابی آثار در دانشگاه تهران، واجد ارزش ثبت شناخته شد.
این پرونده مجموعه ای از آلبوم های سلطنتی كاخ گلستان، آلبوم های سلطنتی كتابخانه ملی، آلبوم های سلطنتی وزارت امور خارجه است. بر همین مبنا مقرر شد وزارت امور خارجه بخش های مربوط به این وزارتخانه را توصیف و در نهایت این مجموعه بعنوان یك پرونده مشترك بین سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و وزارت امور خارجه به ثبت برسد.
وی با اشاره به ارزش و اهمیت این اثر، افزود: این مجموعه دارای ۳۵۴ آلبوم است كه مجموعاً ۲۴۴ هزار و ۴۸۰ قطعه سند دربر دارد و اسناد مربوط به اوایل دوره قاجار(فتحعلی شاه) تا دوره پهلوی را شامل می شود.
از ثبت مكاتبات امیركبیر تا كروكی هایی كه ناصرالدین شاه كشیده
به گفته دبیر كمیته ملی حافظه جهانی؛ این اسناد كه در چارچوب پرونده بیوتات توصیف شده و به شكل آلبوم هایی درآمده اند از جهات مختلف اهمیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، روابط بین الملل، كتابداری، نسخه شناسی، هنر، خط، كتابت اهمیت دارند.
وی با تاكید بر اینكه این اسناد منابع مهمی جهت بررسی روابط ایران و اروپا و تأثیر تمدن فرهنگی در ایران به شمار می روند، افزود: با بررسی این اسناد می توان به نحوه اداره كشور، وضعیت ایران با تجار اروپایی و غیر ایرانی، شیوه سلوك های دیپلماتیك و.. پی برد.
نظری با اشاره به اینكه این مجموعه بعنوان منابع دست اول برای نگارش تاریخ ایران در دوران قاجار و پهلوی به شمار می روند، به نمونه هایی از این اسناد اشاره نمود و اظهار داشت: فرامین شاهان قاجار، مكاتبات و احكام عباس میرزا، اسنادی راجع به جنگ های ایران و روس، مكاتبات امیر كبیر، نقاشی هایی از ناصرالدین شاه و نقشه معماری بناهایی كه كروكی آنها را ناصرالدین شاه كشیده است نمونه هایی از اسناد موجود در این مجموعه است. همینطور در این مجموعه، اسنادی درباره ورود صنایع جدید به ایران درباره امور مالی، دست خط هایی از ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه به چشم می خورد.
بنابراین گزارش، كمیته ملی حافظه جهانی از سال ۱۳۸۴ تشكیل شده است و هدف آن اجرای اهداف برنامه حافظه جهانی /The Memory of the World یونسكوست كه در سال ۱۹۹۲، مبتنی بر شناسایی، آگاه سازی و دسترس پذیر كردن میراث مستند كشورها شكل گرفته است.
این كمیته متشكل از هشت عضو حقوقی (سازمان اسناد و كتابخانه ملی، دانشگاه تهران، وزارت امور خارجه، كتابخانه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، سازمان میراث فرهنگی- صنایع دستی و گردشگری، كتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، كمیسیون ملی یونسكو، كتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، سازمان صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران) و ۹ عضو حقیقی از میان متخصصان حوزه میراث مستند است و هم اكنون ریاست آن با اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی است.
كمیته ملی حافظه جهانی طبق روال در طول سال، هر ماه یك جلسه تخصصی با حضور تمام اعضا دارد كه البته در شرایط اضطراری هم جلساتی با هماهنگی اعضا برگزار می گردد كه این نشست ها در محل سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران است. در ذیل این كمیته چهار گروه كارشناسی ارزیابی آثار برای ثبت، آموزش، نگهداری و حفاظت و معرفی و دسترسی فعالیت می كند.


1398/10/25
23:26:17
5.0 / 5
3920
تگهای خبر: آموزش , تخصصی , حقوق , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است