تاكید مقامات ایران و گرجستان بر گسترش همكاریهای علمی و دانشگاهی

تاكید مقامات ایران و گرجستان بر گسترش همكاریهای علمی و دانشگاهی به گزارش آبی طرح سید جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران  در تفلیس و ˮ كاخا شِنگِلیا ˮ رئیس دانشگاه قفقاز گرجستان در دیدار روز دوشنبه درباره راه های گسترش همكاریهای علمی و دانشگاهی بین دو كشور گفتگو كردند.


سفیر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار كه " حمید مصطفوی" رایزن فرهنگی كشورمان در گرجستان او را همراهی می كرد، با اشاره به لزوم گسترش همكاریهای علمی و فرهنگی دو كشور با همكاری رایزنی فرهنگی تهران، توسعه فعالیتهای بین المللی دانشگاه های دیپلماسی بخصوص دانشگاه قفقاز گرجستان در روابط بین دو كشور ایران و گرجستان را مهم و بسیار اثرگذار دانست.
قوام شهیدی اضافه كرد: موفقیت و پیشرفت كشورها به استفاده صحیح از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های علمی و فرهنگی بستگی دارد.
او همینطور با اشاره به نقش آشنایی دانشگاهیان با فرهنگ و سنن دیگر ملل و هم افزایش ضریب تاثیر آنان در محافل تصمیم سازی اظهار داشت: دانشگاه ها و دانشگاهیان ایران و گرجستان باید بتوانند از راه توسعه ارتباطات علمی و فرهنگی با اساتید، دانشجویان و پژوهشگران، توانمندی ها و فرهنگ و تاریخ غنی دو كشور را به جامعه معرفی كنند.
وی در انتها اضافه كرد: تلاش خواهیم كرد كه تعاملات بین المللی همه جانبه دانشگاه های دوكشور با رفع برخی موانع و محدودیت ها گسترش یابد.
رییس دانشگاه قفقاز كه همزمان رئیس منتخب انجمن بین المللی روسای دانشگاه IAUP است، با اشاره به روابط تاریخی و اشتراكات فرهنگی ایران و گرجستان اظهار داشت: با عنایت به سنت های علمی، ادبی و فرهنگی پرارزش ایران كه در تاریخ و فرهنگ غنی این ملت ریشه دارد، ما علاقه مند هستیم در زمینه توسعه همكاریهای مشترك علمی و فرهنگی بین دو كشور و عضویت و پیوستن دانشگاه های ایران به انجمن بین المللی روسای دانشگاه IAUP مساعدت و همكاری نماییم.
شنگلیا تصریح كرد: تفلیس و تهران در زمینه فرهنگی روابط و همكاریهای خوبی دارند و از اجرای "هفته فرهنگی ایران" در ماه مارس، همزمان با تعطیلات نوروز و سال نو ایرانی استقبال می نماییم.
وی در این دیدار گزارشی از پیشینه دانشگاه IAUP، كیفیت بالای آموزشی و رتبه ۵۳ در رتبه بندی دانشگاه های جهان در رشته تجارت و بازرگانی عرضه كرد و اظهار داشت: هم اكنون این دانشگاه با ۱۱ دانشكده و ۴۳ گروه آموزشی بیشتر از ۵۰۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلی كارشناسی تا دكتری دارد و دانشجویان خارجی از ۲۴ كشور در این دانشگاه تحصیل می كنند
وی تصریح كرد: از جمهوری اسلامی ایران فقط ۴۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می كنند كه امیدواریم با برطرف شدن موانع پذیرش مدارك دانشگاهی بین دو كشور، زمینه تبادل استاد و دانشجو و توسعه همكاریهای علمی بیشتر از این، بین دو طرف فراهم گردد.
شِنگِلیا اضافه كرد: زبان های فارسی، انگلیسی، فرانسوی، چینی و تركی به صورت دوره های كوتاه مدت در دانشگاه قفقاز آموزش داده می شود كه بیشتر از ۱۰۰ ایرانی در دوره های آموزش كوتاه مدت زبان گرجی و انگلیسی هم اكنون مشغول به یادگیری هستند.
مصطفوی هم در این دیدار با تشریح فعالیتهای رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه های ایران و جایگاه علمی و تحقیقاتی ایران در جهان را برشمرد و آمادگی خویش را برای همكاری مشترك در زمینه فعالیتهای علمی و دانشگاهی، برگزاری كنفرانس ها و اجرای طرحهای فرهنگی مشترك و توسعه ارتباطات آموزشی اعلام نمود.
رایزن فرهنگی كشورمان با اشاره به این كه توسعه مناسبات پایدار كشورها بدون همكاری بین دانشگاه ها و مراكز علمی و فرهنگی میسر نخواهد شد، بر اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی مشترك بخصوص ایجاد كرسی ایران شناسی، برگزاری دوره های آموزشی، كنفرانس ها و انجام تحقیقات مشترك در بازشناسی و تقویت اشتراكات فرهنگی و تاریخی تصریح كرد.
وی اضافه كرد: زبان و فرهنگ، ارتباط تنگاتنگی با یكدیگر دارند و زبان بعنوان مهم ترین عامل انتقال فرهنگ و میراث گذشته، نقش تعیین كننده ای در تبیین و ساماندهی افكار و اعتقادات افراد جامعه و برقراری روابط فرهنگی بین كشورها دارد.
وی اظهار امید واری كرد: در آینده هم شاهد توسعه همكاریهای بین دانشگاهی و تداوم و برگزاری برنامه های علمی و فرهنگی باشیم.
در ادامه این دیدار سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به همراه رئیس دانشگاه قفقاز در مراسم آخر دوره آموزشی زبان گرجی و انگلیسی ۸۶ نفر از ایرانی ها مقیم تفلیس در این دانشگاه شركت و سخنرانی كردند.


1398/11/08
09:22:20
5.0 / 5
3766
تگهای خبر: آموزش , استاد , تحصیل , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است