كمال الملك در باغ نشاط

كمال الملك در باغ نشاط آبی طرح: ایسنا/خراسان رضوی محمد غفاری معروف به كمال الملك نقاش معاصر ایرانی است، او از سال 1307 به نیشابور آمد و تا هنگام وفاتش در همین مكان زندگی كرد.كمال الملك در ابتدای ورود به نیشابور مدتی در باغ نشاط حضور داشت و سپس در روستای حسین آباد ساكن شد. باغ نشاط متعلق به سالار معتمد گنجی بود كه كمال الملك به این باغ رفت وآمد داشت (سالار معتمد از دوستان كمال الملك بود).

باغ نشاط كه ساخت آن به دوره قاجاریه – پهلوی برمی گردد، شامل باغ و دو عمارت مركزی و شمالی با مساحت عرصه 19 هزار و 200 متر مربع است.

بنای آن دارای تزئینات، آجركاری و نقاشی بوده و الان این بنا در حال مرمت و بازسازی است.

باغ نشاط هم اكنون واقع در شهرستان فیروزه است كه معتمد گنجی یكی از دوستان كمال الملك در آن زندگی می كرده است. این مكان، محل رفت و آمد و جلسات كمال الملك بوده و ماجرای نابینا شدن یك چشم كمال الملك نیز در این باغ اتفاق افتاده است.

كمال الملك بعد از مرگ برادرش كه او نیز نقاش بود از برادرزاده اش آسیه نگهداری كرد و حتی سهم الارث مساوی با پسرانش به او داد. ربابه مژدكانلو نوه آسیه است كه داستان زندگی كمال را از زبان وی در این گزارش آورده ایم.

به گفته نوه آسیه غفاری، ماجرای نابینا شدن یك چشم كمال الملك در باغ نشاط اتفاق افتاد؛ به این شرح كه یك خدمه همراه صبحانه برای او یك لیوان شیر آورده بود ولی كمال الملك آن شیر را نخورد؛ سالار معتمد علت را جویا شد اما كمال الملك از گفتن علت امتناع می كرد، وقتی سالار معتمد فهمید كه شیر فاسد بوده سنگی به طرف خدمه پرتاب كرد و كمال الملك برای واسطه گری بین سالار معتمد و خدمه قرار گرفت كه به اشتباه سنگ به چشم كمال الملك برخورد كرد و وی نابینا شد.
نمایی از پنجره های ساختمان باغ نشاط
بعضی از دید و بازدیدهای دوستانه كمال الملك در این ساختمان انجام می شده است.


منبع:

1398/11/13
08:40:34
5.0 / 5
4222
تگهای خبر: زندگی , عمارت , مرمت , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است