نگاهی به آثار فیلسوف ایرانی پس از او

داریوش شایگان، فیلسوفی كه خویش را متفكر می دانست

داریوش شایگان، فیلسوفی كه خویش را متفكر می دانست به گزارش آبی طرح داریوش شایگان همواره خویش را نه یك فیلسوف كه متفكری آزاد خوانده بود، بعد از او، از اندیشه اش چند اثر انتشار یافته است، كه آشنایی با آنها می تواند برای مخاطبان تفكر این شرق شناس اهمیت داشته باشد.داریوش شایگان متفكر، فرهنگ پژوه، فیلسوف، نویسنده، ادیب، شاعر، هندشناس، پژوهشگر ادبی، مترجم و مدرس دانشگاه، متولد ۴ بهمن ۱۳۱۳ در تهران بود.

پدرش محمدرحیم شایگان، تاجری تبریزی و مادرش از نوادگان خاندان باگراتیونی گرجستان، آخرین سلسلهٔ حكومتی گرجستان، بود. او از كودكی با زبان تركی، گرجی و روسی آشنایی داشت و پدرش او را به مدرسه فرانسوی های تهران فرستاد.

داریوش شایگان از نظریه پردازان مهم در زمینه پیوندها و ارتباطات میان اندیشه های شرقی بخصوص هویت ایرانی و مفاهیم غربی است و آثارش هم به زبان فارسی و هم به زبان فرانسه از كتاب های مهم در زمینه فلسفه شرق و غرب و همینطور ادبیات به حساب می آید. سرانجام این فیلسوف ایرانی به دلیل سكته مغزی در ۲ فروردین ۱۳۹۷ خورشیدی در بیمارستان فیروزگر تهران در ۸۳ سالگی چشم از جهان فروبست.

۲ سال بعد از درگذشت شایگان این نویسنده پركار، ۳ اثر با نام و نشان او انتشار یافته است.كتاب از كران تا كران، از دریا به دریا مجموعه اشعار داریوش شایگان است كه با ترجمه هانری كربن به چاپ رسید.

این كتاب ترجمه ای از اشعار شایگان به زبان فرانسه است كه در زمان حیاتش، تمایلی به ترجمه فارسی آن نداشته است. این مجموعه شامل ۷۶ قطعه شعر برای حدود سال ۱۹۷۲ (۱۹۳۴ه. ش.) و یك مقاله با عنوان شعر از منظر داریوش شایگان است.

علی دهباشی، سردبیر مجله بخارا و از دوستان نزدیك داریوش شایگان، در مقدمه این كتاب می نویسد: كتابی كه در پیش رو دارید تنها مجموعه شعر داریوش شایگان است كه به زبان فرانسوی سروده شده و مقدمه ای از هانری كربن را به همراه دارد. در خلال گفت وگوهایی كه با استاد داشتم به مناسبت، بحث به این كتاب شعر می كشید و هر چه اصرار به ترجمه این سروده ها می كردم، ایشان نمی پذیرفت و می گفت پس از من این كار را بكنید.

و بنا به همین وصیت كتاب از كران تا كران، از دریا به دریا...، تنها مجموعه شعر داریوش شایگان، با مقدمه هانری كربن و ترجمه گلنار گلناریان از سوی نشر شهاب ثاقب در ۱۴۴ صفحه، منتشر گردید.جهان شایگان؛ پنج ملاقات و گفتگو با داریوش شایگان، یكی از مهم ترین آثاری است كه پس از درگذشت او به چاپ رسیده است، این كتاب مجموعه گفت وگوهای محمدرضا ارشاد با داریوش شایگان است كه در طول ۱۶ سال از ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۶، انجام و منتشرشده اند.

برخی از این گفتگوها به مناسبت چاپ بعضی از كتاب های شایگان صورت گرفته و برخی دیگر، در موضوعات روز و دغدغه متفكرین بحث شده است. اندیشه شایگان درباره آثارش، مطالعات هند و ارتباط و تأثیرپذیری از هانری كربن و حسین نصر در این كتاب شرح داده شده است.

فصل های مختلف این كتاب شامل، پیشگفتار: داستان یك رویارویی، چگونه اتفاق كوچكی رویداد می شود، فصل یك فكر، تفكر سیاره ای و هویت شبكه ای، روزنه ای به وجه دیگر واقعیات، جمهوری مونادها و با صد چشم دیدن، است.

جهان شایگان؛ پنج ملاقات و گفتگو با داریوش شایگان، به كوشش محمدرضا ارشاد، در ۱۷۸ صفحه، توسط نشر رازگو به چاپ رسیده است.كتاب دیگری كه پس از درگذشت شایگان، با نشانی از او به چاپ رسیده، گاندی كهن چون كوه ها است كه با گفتاری از این هندشناس فرزانه انتشار یافته است.

این كتاب جدا از اهمیتش برای آشنایی با اندیشه و نوشته های موهنداس كارمچاند گاندی و درك نظریات سیاسی، فرهنگی و فلسفی اوست، از این نظر كه اثر ساروپالی رادا كریشنان است پرارزش به شمار می آید.

رادا كریشنان، فیلسوف، هندشناس و دولتمرد هندی است كه آثار بسیار در تحلیل فرهنگ هند نوشته است و این كتاب هم یكی از همین آثار به شمار می آید.

گفتار كوتاه شایگان، شرحی بر تاثیر گاندی بر فرهنگ جهانی صلح طلبی و تلاشهای اوست.

كتاب گاندی كهن همچون كوه ها، نوشته ساروپالی رادا كریشنان، با ترجمه الهام نظری و گفتاری از داریوش شایگان، توسط انتشارات فروزان روز، در ۲۷۸ صفحه انتشار یافته است.

پس درگذشت شایگان، خیلی از آثار او، چاپ مجدد داشته اند، آیین هندو و عرفان اسلامی (بر اساس مجمع البحرین داراشكوه) چاپ ششم، افسون زدگی جدید: هویت چهل تكه و تفكر سیار چاپ دهم، پنج اقلیم حضور (فردوسی، خیام، مولوی، سعدی، حافظ) بحثی درباره شاعرانگی ایرانیان، چاپ نهم، داریوش شایگان، هانری كربن: آفاق تفكر معنوی در اسلام ایرانی، چاپ هشتم و آثار دیگری از این دست، در بین آنها جای دارد.

از شایگان حدود ۲۰ اثر به زبان فارسی انتشار یافته كه ناشران متفاوتی چاپ آنرا بر عهده داشته اند و خیلی از كتاب ها امروز در دسترس علاقه مندان به تفكر او قرار دارد.


1399/01/03
12:30:32
5.0 / 5
2922
تگهای خبر: ادبیات , استاد , چاپ , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است