اشتباه كامیون در معرفی تابلو یك نقاش قهوه خانه ای

اشتباه كامیون در معرفی تابلو یك نقاش قهوه خانه ای آبی طرح: در یكی از قسمت های سریال تلویزیونی «كامیون»، یكی از نقاشی های قهوه خانه ای منصور وفایی به نام علیرضا قوللر آقاسی معرفی شده كه نارضایتی این هنرمند را به دنبال داشته است.


در همین راستا، یاسر موحدفرد - دبیركل بنیاد فردوسی - در یادداشتی كه در اختیار ایسنا قرار گرفته به این مساله واكنش نشان داده است.
او خاطرنشان كرده است: «یكی از هنرهایی كه در ایران به دست فراموشی سپرده شده و در معرض خطر نابودی است، هنر سنتی نقاشی قهوه خانه ای است. استاد منصور وفایی (عضو هیات امنای بنیاد فردوسی) از نقاش های قهوه خانه ای هم روزگار در ایران است كه در دوران معاصر با هنر خود توانسته است نقاشی سبك قهوه خانه ای خصوصاً برای روایتگری داستان های شاهنامه فردوسی را پاسداری كند.
بتازگی در دو سكانس قسمت نوزدهم مجموعه نوروزی «كامیون» در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۹ در شبكه دوم سیما سعی شده است تا نقاشی سبك قهوه خانه ای بعنوان هنری فاخر معرفی شود كه البته در این قسمت با نمایش تابلو نقاشی قهوه ای به اشتباه آنرا منسوب به زنده یاد علیرضا قوللر آقاسی، نقاش قهوه خانه ای دوره قاجار معرفی می كنند.
حال آن كه تابلو به معرض نمایش گذاشته شده «رستم و سهراب» اثری از استاد منصور وفایی، هنرمند پیشكسوت هم روزگار است كه با كمی پژوهش حتی بوسیله اینترنت می توانست از طرف دست اندركاران مجموعه تلویزیونی كامیون خصوصاً شهاب عباسی (نویسنده) و مسعود اطیابی (كارگردان) صاحب آن مشخص شود؛ چونكه این تابلو در صفحه های معتبر معرفی نقاشی قهوه خانه ای آمده و انتساب آن به منصور وفایی كاملا محرز است. همین طور دیگر عوامل همچون بازیگران این مجموعه تلویزیونی با كمی دقت از روی تابلو می توانستند امضای صاحب اثر را به آشكار ببینید و بخوانند تا از بیان اشتباهی كه موجب آزردگی و نارضایتی صاحب اثر شده است، جلوگیری نمایند.»
منصور وفایی


منبع:

1399/01/29
21:04:57
5.0 / 5
2563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است