بخش های جدید فرهنگی به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی ملحق می شود

بخش های جدید فرهنگی به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی ملحق می شود به گزارش آبی طرح مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اظهار داشت: امسال طبق برنامه ریزی انجام شده چند بخش جدید فرهنگی به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی ملحق می شود.


نادر فلاحی روز جمعه همین طور به ایجاد موزه صفویه شناسی در اردبیل اشاره نمود و اضافه كرد: اردبیل بعنوان خاستگاه صفویه در جهان شناخته می شود و ایجاد موزه صفویه شناسی از ضروریات مجموعه جهانی شیخ است.
وی اظهارداشت: بحث تجهیز مدرسه پورسینا را برای تبدیل به موزه در دستور كار قرار داده ایم كه عملیات اجرایی آن از دی ماه سال قبل آغاز و ۸۰ درصد این كار انجام شده است.
وی در زمینه اتمام عملیات اجرایی در صحن قزلباشان نیز اظهار داشت: این صحن آماده افتتاح است و بعد از فروكش كردن بیماری كرونا، نمایشگاه دائمی صنایع دستی در این صحن برپا خواهد شد.
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با اشاره به لزوم تكمیل طرح مطالعاتی شهیدگاه در جوار بقعه شیخ صفی، اضافه كرد: این طرح در دست تهیه است كه بعد از اتمام آن هرگونه عملیات توسعه محور در مجموعه برمبنای آن اجرا خواهد شد.
او با تاكید بر ضرورت مرمت بقعه شیخ صفی الدین بیان كرد: امسال نیز مطابق بودجه های عمرانی برای تداوم عملیات مرمت بقعه تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی تلاش خواهیم كرد و با هماهنگی انجام شده سه ساختمان مربوط به بخش اداری در مجموعه تخلیه و به موزه های سكه و تصاویر قدیمی تبدیل خواهد شد.
سرپرست پایگاه میراث جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی هم اظهار داشت: امسال سه موزه جدید در اردبیل راه اندازی خواهد شد.
مهدی حیدری وند اضافه كرد: سه ساختمان قبلی یگان حفاظت تخلیه و برای راه اندازی موزه نظیر موزه سكه و موزه تصاویر قدیمی از مجموعه جهانی شیخ صفی الدین تجهیز خواهد شد.
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از مهم ترین آثار تاریخی شهر اردبیل و از بناهای كم نظیر تاریخی ایران است كه از لحاظ معماری و كاشی كاری از شاهكارهای سده هشتم هجری قمری و سال های بعد از آن است.
این بنا بعد از وفات شیخ به سال ۷۳۵ هجری قمری به وسیله فرزند وی صدرالدین موسی پایه گذاری شد و شاه عباس بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن انجام داد.
اهمیت این اثر تاریخی بطور كلی در رابطه ای كه با سلسله خاندان صفوی دارد جلوه گر می شود، اسلاف شاهان صفوی و همین طور شاه اسماعیل اول بنیانگذار این سلسله در این مجموعه تاریخی به خاك سپرده شده اند.
مجموعه كنونی بقعه شیخ صفی شامل بیرون بقعه (عالی قاپو)، سردر، حیاط بزرگ، رواق، مقبره شیخ صفی الدین، حرم خانه، مقبره شاه اسماعیل، چینی خانه (كه دارای گچ بری های زیبا و چند درِ چوبی و نقره ای نفیس است)، مسجد جنت سرا، خانقاه، چراغ خانه، چله خانه و شهیدگاه است.
این مجموعه باارزش پنجم تیر سال ۱۳۸۹ خورشیدی بعنوان یازدهمین اثر باارزش تاریخی ایران از طرف یونسكو به ثبت جهانی رسید.
یكی از آثار این مجموعه فرش بسیار معروفی به نام قالی اردبیل است كه یكی از مشهورترین قالی های جهان است و در گذشته در آرامگاه وی بوده اما الان در موزه ویكتوریا آلبرت كشور انگلستان نگهداری می شود.منبع:

1399/01/29
23:07:20
5.0 / 5
2507
تگهای خبر: اصلاح , صنایع دستی , طرح , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است