استاد حوزه:

مقاومت و استقامت كلید پیروزی بر جبهه باطل است

مقاومت و استقامت كلید پیروزی بر جبهه باطل است به گزارش آبی طرح استاد حوزه اظهار داشت: جبهه حق باید بداند در طول تاریخ با تلاشهای جبهه باطل شامل حسودان و غاصبان مواجه خواهد شد و برای پیروزی بر تلاشهای جبهه باطل نیازمند عنصر ارزشمندی به نام مقاومت و استقامت است.حجت الاسلام محمد حاجی ابوالقاسم دولابی به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: تقابل حق و باطل یک مقابله تاریخی است که از زمان حضرت آدم شروع شده و تا قیامت هم ادامه دارد. چون زمانی که خدا انسان را آفرید، فرشتگان به تقابل و کشمکش انسان اقرار و پیشبینی کردند که انسان در راه زندگی خود مشکلات فراوانی خواهد داشت.

وی با استناد به آیه ۳۰ سوره بقره اضافه کرد: وقتی خدا به فرشتگان اطلاع داد که می خواهم بر روی زمین خلیفه ای قرار دهم، فرشتگان پیشبینی کردند که این انسان بر روی زمین خونریزی می کند و فساد و تباهی بوجود می آورد.

نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان اضافه کرد: برخی مفسران در پاسخ به این سؤال که فرشتگان از کجا می دانستند، انسان در زمین خونریزی خواهد کرد، گفته اند چون انسان در سرایی زندگی می کند که با محدودیت های فراوانی مواجه می باشد. یعنی از یک طرف منابع، محدود و از سوی دیگر اشتهای انسان نامحدود است و بنابراین همواره جنگ بین حق و باطل در طول تاریخ امتداد خواهد داشت.

وی اضافه کرد: از طرفی خدا می خواست انسان خلیفه او باشد اما شیطان در مقابل این خواسته خدا استکبار ورزید و به خواسته خدا تن نداد و در مقابل انسان سجده نکرد و خاضع نشد. همه فرشتگان در مقابل انسان خاضع شدند اما شیطان قبول نکرد.این استاد حوزه با اشاره به آیه ۳۴ سوره بقره اعلام نمود: شیطان از روز اول اعلام نمود که در مقابل انسان سجده نمی کند و در آیات دیگر می بینیم که شیطان قسم یاد کرد و به خدا اظهار داشت که همه انسان ها را گمراه می کند. البته شیطان برای ضربه زدن به انسان از فرزندان خود و همینطور از انسان هایی که مطیع فرمان او باشند، کمک می گیرد.

وی با بیان روایتی از امام صادق (ع) اظهار داشت: کسانی که در راه معصیت خدا قرار می گیرند، پیاده نظام و سوار نظام ابلیس هستند. ازاین رو جنگ بین حق و باطل و تقابل تاریخی میان خلیفه الهی و دشمن او امتداد خواهد داشت و محدودیت منابع و زیاده خواهی غاصبان و حسادت شیطان به انسان اجازه نمی دهد تا خلیفه الله باشد. بنابراین لزوم مقاومت مشخص می شود. چون اگر به ستیز دشمن در طول تاریخ دقت کنیم، خواهیم فهمید که چرا باید مقاوم باشیم و در مقابل این دشمن مقاومت نماییم.

ابزارهای شیطان را بشناسیم

وی با اشاره به آیه ۶۴ سوره اسرا اظهار نمود: شیطان ابزارهای مختلفی را برای ضربه زدن به انسان مورد استفاده قرار می دهد. گاهی از ابزارهای تبلیغاتی مسموم مانند ماهواره، فضای مجازی و دستگاه های تبلیغاتی خود استفاده می نماید و گاهی از راه تقویت گناهکاران بهره می برد و در قرآن اینگونه خطاب به شیطان آمده که پیاده نظام و سواره نظام خودت را به سمت انسان ها سوق بده و گاهی هم از راه انحراف اقتصادی و مسائل عاطفی ورود می کند.

این پژوهشگر قرآنی اضافه کرد: شیطان تلاش می کند تا با دادن وعده های پوچ و مبتلا کردن انسان ها به آرزوهای طولانی به مقابله با انسان بیاید و با توجه به مجموع آیات قرآن، دشمنی تاریخی انسان و شیطان و همینطور اهمیت مقاومت برای انسان آشکار می شود.

وی با بیان روایتی از امام صادق (ع) تصریح کرد: اگر پذیرفتیم که شیطان، دشمن ماست نباید لحظه ای غافل باشیم و پیامبر اکرم (ص) فرمود که انسان با دو گونه از شیطان روبرو است. یکی شیطان جن است که با ذکر شریف لاحول و لا قوه الا بالله دور می شود. یعنی توجه به خدا و تکیه به قدرت الهی و توجه به این نکته که خدا همه کاره جهان است، از انسان دور می شود.

حاجی ابوالقاسم افزود: گونه دیگر شیطان بر مبنای روایت رسول خدا (ص) از جنس انسان است که با درود فرستادن به پیامبر و آل پیامبر دور می شود. ازاین رو با پناه بردن به اهل بیت(ع) و پناهگاه های واقعی مانند حرم های ائمه می توان از این شیطان هم دوری جست و از حملات شیطان در امان ماند.

نماینده مجلس خبرگان به جمله ای از حضرت امام خمینی (ره) استناد کرد و اظهار داشت: بنیانگذار جمهوری اسلامی در این حوزه تاکید داشتند که جنگ ما، جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست. جنگ ما جنگ فقر و غنا بود، جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد. رهبر معظم انقلاب هم در این حوزه فرمود که شما در تاریخ داعیه حقی را هیچگاه نخواهید توانست پیدا کنید که با شیاطین و طواغیت مبارزه نکرده باشد و طواغیت و زورگوها هم با او خصمانه و با بغض و کینه مواجه نشده باشند.


1399/02/07
13:30:09
5.0 / 5
2380
تگهای خبر: استاد , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است