خسارت كرونا به كسب وكارهای فرهنگی و هنری

خسارت كرونا به كسب وكارهای فرهنگی و هنری به گزارش آبی طرح شیوع همه گیر ویروس كرونا در كشور علاوه بر ایجاد بیماری برای انسان ها سبب خسارت به بخش های مختلف كسب وكار؛ همچون فرهنگ، هنر و رسانه هم شد كه بیشتر از ۹۰۰ میلیارد تومان تابحال خسارت تنها بر پیكره این حوزه برجای گذاشته است.با ورود ویروس کرونا به کشور به سفارش مسؤلان بیشتر مردم ایران برای اولین بار خانه نشینی را تجربه کردند، به دنبال آن اغلب کسب و کارها هم زنجیره وار تحت تاثیراین خانه نشینی الزامی قرارگرفته و تعطیل شدند، در این میان کسب و کارهای فرهنگ، هنرو رسانه هم از این تعطیلی ها بی نصیب نماندند طوریکه اوضاع معیشتی آن دسته از اهالی فرهنگ و هنر که حقوق ثابت نداشته و از راه فروش آثار یا روی صحنه بردن اجرایشان امرار معاش می کردند با بحران شدید مالی مواجه گشتند.

بحرانی که هر روز با ادامه دار شدن قرنطینه سایه تاریکی بر زندگی این قشر مظلوم افکنده و تیره ترهم شد. هرچند دراین مدت بیشتر اهالی هنر به فضای مجازی روی آوردند و آثارشان را یا به صورت مستقل یا از راه برخی سازمان ها به صورت آنلاین اجرا کردند؛ اما همچنان نیازمند حمایت و پشتیبانی در این ایام کرونایی هستند.

این بحران تا جایی در بخش فرهنگ، هنر و رسانه خسارات فراوانی بوجود آورده است؛ به گونه‏ ای که حالا صاحبان کسب و کارهای این بخش، قادر به پرداخت حقوق شاغلان، حقوق بیمه درمان و سلامت و دیگر هزینه‏ هایشان، نظیر اجاره‏ بها و عوارض شهرداری و قبوض آب و برق نبودند؛ چونکه مراکز فرهنگی و هنری بعنوان کانون‏ های تجمع و رجوع همگانی در نخستین روزهای بحران، فعالیت‏شان متوقف ‏شد و مضاف بر آن، فعالان این بخش، با هزینه‏ های زیاد به امید فروش در اسفند و بهار با ایجاد تعهدات مالی متحمل شده بودند در این شرایط، قادر به انجام تعهداتشان نیستند. از آغاز بحران تاکنون، صنوف و تشکل‏ ها با بیان میزان زیان‏ های وارده بر کسب و کارهای‏‏شان خواستار حمایت برای برون رفت از وضعیت پیش آمده‏ اند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دراین باره در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، میزان خسارت های مالی به حوزه مختلف فرهنگ، هنر و رسانه را ۹۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد و اظهار داشت: طی برآورد اولیه‏ خسارت کسب و کارهای بخش فرهنگ، هنر و رسانه کشور تا نیمه فروردین ماه، بالغ بر۹۰۰ میلیارد تومان است.

لادن حیدری، اضافه کرد: دراین میان خسارت کسب و کارهای فرهنگی نظیر کتابفروشی‏ ها، ناشران و مراکز انتشاراتی، مجتمع‏ های فرهنگی و هنری و دفاتر خدمات زیارتی تا نیمه فروردین، بیشتر از ۳۰۰ میلیارد تومان گزارش شده است.

وی افزود: کسب و کارهای هنری مانند تماشاخانه‏ ها، سالن‏ ها، گروه‏ های تئاتری، سینماها، موسسات سینمایی، نگارخانه‏ ها، آموزشگاه ‏های هنری نزدیک به ۴۰۰میلیارد تومان ارزیابی خسارت داشتند و خسارت کسب و کارهای رسانه‏ ای و تولید محتوای دیجیتال همچون روزنامه‏ ها، بازی‏ گاه ‏ها (گیم نت ها)، ناشران دیجیتال، تولیدکنندگان محتوا، کیوسک‏ های فروش مطبوعات هم قریب به ۳۰۰میلیارد تومان برآورد شد.معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: این ارقام با عنایت به تداوم محدودیت‏ ها و دیگر تبعات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا که همچنان ادامه دارد، قطعی خسارت نیست.

به گفته حیدری از آنجاکه اهالی فرهنگ و هنر درآمد مستمر ندارند، در دوران قرنطینه خانگی، پشتیبانی از این قشر جدی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته طوریکه در اولین گام موفق شدیم فرهنگ را در لیست ۱۳ گانه کسب وکارها گنجانده و در ادامه ضمن پیگیری های مختلف از نهادهای اقتصادی کشور، وارد عمل شدیم.

معاون توسعه مدیریت ومنابع وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی همینطور بیمه تأمین اجتماعی یا سهم دهی به هنرمندان در این بیمه را از دیگر دستاوردهای این وزارتخانه برشمرد و تصریح کرد: طی نشست های مستمر، وعده های خوبی از سازمان برنامه و تأمین اجتماعی گرفته شد که اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

به گفته وی، مصادیق فعالیت ها به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می رسد و ما تمام این مصادیق را احصا کرده و به سازمان و نهادهای متولی منعکس کرده ایم.

مسئول بهبود محیط کسب و کارهای بخش فرهنگ و هنر ابراز امیدواری کرد برپایه برنامه ریزی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخش اعظم خسارت ناشی از توقف فعالیت ناشران و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به دنبال شیوع بیماری کرونا جبران شود.

در این شرایط بحرانی و با عنایت به وضعیت اقتصادی و توان و اولویت ‏های دولت، تلاش داریم ازهر طریق ممکن، مشکلات موجود دراین مسیر را از میان برداشته و بتوانیم با دریافت حمایت‏ های حداکثری، تخصیص های لازم برای تأمین خسارت بیکاری و مستمری‏ هنرمندان و فرهیختگان فرهنگی را تصویب نماییم. همانگونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نموده، با تلاشهای مستمر وی در این رکود بحرانی خبرهای خوشی دریافت و چراغ بخت اهل فرهنگ، هنر و رسانه هم سبز شود.آنچه در این میان حائز اهمیت می باشد اینکه معیشت و روزگار اهالی فرهنگ وهنر از دیرباز حدیثی پرآوازه بوده بژطوریکه تعداد پرشماری از این قشر فرهیخته در زمره افرادی هستند که با درآمد فصلی و اتفاقی گذران زندگی می ‏کنند و درآمد ثابتی ندارند، ازاین رو مشمول سرانه‏ های بیکاری و خدمات تأمین اجتماعی هم نیستند. با این همه برخی از هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری که به صورت «آزاد» فعالیت دارند، امروز و در این ایام کرونایی که علاوه بر تعطیلی کسب و کارهایشان تاکید بر در خانه ماندن هم به آنها شده باید به شکلی از حمایت و پشتیبانی دولت بهره مند تا بتوانند ادامه مسیر هنری را با انگیزه مضاعف طی کنند.

این قشر حالا نیازمند حمایت مسؤلان هستند تا بتوانند بروز و ظهور هنر خویش را با خیالی آسوده و بدون دغدغه در اختیار جامعه و علاقه مندان قرار داده و از این طریق علاوه بر عرضه خدمت، بتوانند به صورت مستمر امرار معاش کنند.
ویروس کرونا معروف به کووید ۱۹ اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
نشانه هایی از مبتلا شدن به این بیماری در ایران از ۳۰ بهمن مشاهده شد و به دنبال این امر ضمن اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه ها اماکن فرهنگی و هنری شامل سالن های سینما، تئاتر، کنسرت ها و آموزشگاه ها همینطور رویدادهای مختلف فرهنگی مانند نمایشگاه قرآن مجید و نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از هفته اول اسفند ۱۳۹۸ تعطیل و لغو شدند.


1399/02/22
23:25:18
5.0 / 5
2302
تگهای خبر: آموزش , آواز , بیمه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است