تجربه گالری گردی در روزهای كرونایی

انگار هنر مجازی آنقدرها هم بد نیست!

انگار هنر مجازی آنقدرها هم بد نیست! آبی طرح: بالاخره همان شد كه انتظار می رفت؛ فضای مجازی توانست به محدودیت های ناشی از شیوع ویروس كرونا غلبه و ثابت كند كه خیلی هم نیازی به دورهمی های بزرگ، مراسم های تجملاتی و هزاران بریز و بپاش دیگر نیست. البته كه دنیای هنر هم از این قاعده مستثنی نماند و پس از تمام غر زدن ها دیگر حدودا همه، از گالری دار و هنرمند گرفته تا مخاطب و خریدار، پذیرفته اند كه می توانند كارشان را در شبكه های اجتماعی به خوبی پیش ببرند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، با همه گیری جهانی کرونا، خیلی از برنامه های فرهنگی و هنری کشور همانند برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها لغو و به آینده نامعلومی موکول شدند؛ بااینکه بعضی از فعالان عرصه هنرهای تجسمی از همان ابتدا این اتفاق ناخوشایند را فرصت مناسبی برای آمادگی بیشتر گالری ها و تعامل بهتر با مخاطبان، آن هم در دنیای بی انتهای مجازی، تصور کردند.
به هر حال بعضی از گالری ها از همان ابتدا چاره را در برگزاری نمایشگاه های آنلاین دیدند و برخی هم منتظر ماندند تا شاید کرونا هرچه سریعتر بار و بندیلش را جمع کند و برود؛ البته که چنین نشد و در نتیجه گروه دوم هم تصمیم گرفتند فضای مجازی را به محیط دست یافتنی تری تبدیل و با نمایش آنلاین آثار قدیمی یا برگزاری نمایشگاه های جدید تلاش کنند هم خریدار و هم مخاطب را راضی نگه دارند.
البته ناگفته نماند که مدتی پس از تعطیل الزامی گالری ها، از طرف دفتر هنرهای تجسمی اعلام گردید که امکان برگزاری نمایشگاه های هنری برقرار است، اما با شرط و شروطی! مثلاً اینکه دیگر از برگزاری مراسم افتتاحیه خبری نیست. طبیعتاً خیلی از گالری ها که برگزاری نمایشگاه بدون افتتاحیه برایشان سود کمتری داشت و از طرف دیگر خودشان نمی خواستند زیربار پذیرش مسئولیت اجتماعی برگزاری یک مراسم پرجمیعت بروند، همان دنیای مجازی را سفت چسبیدند و اعلام نمودند که همزمان با برگزاری نمایشگاه مجازی امکان بازدید حضوری از آثار نیز با بیان وقت قبلی وجود دارد.
در واقع راه دیگری نمانده بود؛ همه باید قبول می کردند که برای بقا در دنیای هنر، پا به دنیای مجازی بگذارند و از آن استفاده کنند. حالا البته این روند روی غلتک افتاده و صفحه های اینستاگرامی پر شده است از گفت وگوهای آنلاین دو نفره، برگزاری کارگاه های آنلاین آموزشی و حتی برگزاری آنلاین حراج ملی!اما همچنان خیلی از مخاطبان دلشان برای گالری گردی و بازدید حضوری از نمایشگاه های هنری تنگ شده است و به همین خاطر هم ترجیح می دهند جزو آن دسته ای باشند که پس از تماس با گالری به صورت حضوری و نه مجازی به تماشای آثار هنری بیایند.
ما نیز با گروه دوم همراه شدیم و از میان چند گالری فعال در شرایط فعلی به آرتیبیشن رفتیم تا بازدیدی از آثار نقاشی خط نصرالله افجه ای، خلیلی کوییکی، بهروز زیندشتی و محمدرضا عموزاده مهدیرجی داشته باشیم. همانطور که انتظار می رفت، گالری خالی و خلوت بود و ما تنها بازدیدکنندگان این نمایشگاه هنری بودیم.
در ساعتی که برای بازدید مشهص کرده بودیم، چرخی در نمایشگاه زدیم و از میان خطوط پیچیده ای که روی تابلوهای دیوار نقش بسته است، چشممان به خانم جوانی خورد که گویا از مسئولان گالری است. در گپ وگفتی کوتاه خیلی زود فهمیدیم که قضاوتمان چندان هم نادرست نبوده است. او نیز میزان بازدیدهای حضوری نمایشگاه را خیلی کم دانست و البته اصرار کرد که بازدید مجازی از نمایشگاه های هنری در ایام کرونایی بیشتر شده است.
البته باید این نکته را در نظر داشت که گالری آرتیبیشن قبل از روزهای کرونایی هم، به صورت آنلاین فعال بود و ارائه و فروش آثار نمایشگاه های هنری را به صورت مجازی انجام می داد و حالا با تجربه روزهای کرونایی بنظر می رسد به شکل جدی تری دراین زمینه فعال گردیده است.


حسین محسنی، مدیر گالری «آرتیبیشن» باور دارد که باید از خانه نشینی بسیاری مردم در این روزها بهره برد و با توجه به این که در شرایط فعلی فرصت بیشتری برای مطالعه وجود دارد، محتوای بیشتر و بهتری را در اختیار علاقه مندان به هنر قرار داد.
او دراین زمینه به ایسنا گفته است که فکر می کنم الان به جهت اینکه افراد نمی توانند در گالری ها حضور پیدا کنند، گالری ها باید تمام وظایفشان را همانند برگزاری نمایشگاه و فروش آثار، افزایش تولید محتوا در زمینه هنرهای تجسمی و معرفی هنر روز دنیا به صورت آنلاین انجام بدهند. همین طور برای هنرمندان برنامه هایی را در نظر و از آنها برای تولید محتوا کمک بگیرند. در واقع گالری ها باید تلاش کنند در این مدت وب سایت ها و صفحات اجتماعی فعال تری داشته باشند.
بااینکه هنوز هم خیلی از هنردوستانی که اهل بازدید از نمایشگاه های هنری هستند، بازدید حضوری را به مجازی ترجیح می دهند. یکی از این هنردوستان به ایسنا اظهار داشت: هنر یک نوع اتفاق است که باید آنرا از نزدیک لمس کرد و با حضور حقیقی خودش ان اثر رل درک کند. بازدید مجازی می تواند برای این روزهایمان خوب باشد تا زندگی خالی از عنر نباشد؛ اما بهتر است هر چه زودتر تمهیداتی اندیشه شود تا گالری ها و مراکز هنری هر چه زودتر با رعایت پروتوکل های بهداشتی کارشان را از سر بگیرند.
منبع:

1399/03/04
15:35:25
5.0 / 5
2167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است