داور پویش شش بیت سعدی عنوان كرد:

روزگار بحران زده ما به سلامت زبان و جهان سعدی نیاز دارد

روزگار بحران زده ما به سلامت زبان و جهان سعدی نیاز دارد به گزارش آبی طرح داور پویش فرهنگی «شش بیت سعدی» با اشاره به آنكه سعدی نماینده كامل زبان و اندیشه ایرانی است اشاره كرد: روزگار بحران زده ما به سلامت زبان و جهان سعدی نیاز دارد.«شش بیت سعدی» عنوان پویش و مسابقه ویدئویی در بستر فضای مجازی است. در این مسابقه که به صورتی پویش فرهنگی به جهت انتشار ویروس کرونا، کوشش برای دعوت هر چه بیشتر مردم برای در خانه ماندن و گذران روزهای قرنطینه خانگی با کارها و اقدامات فرهنگی و هنری صورت گرفته؛ علاقه مندان به ادبیات، شش بیت از غزلیات عاطفی سعدی را انتخاب نموده و پس از قرائت آنها مقابل دوربین موبایل؛ آثارشان را به صفحه اینستاگرام منصور ضابطیان مجری و برنامه ساز رادیو و تلویزیون ارسال کردند.

هیات داوران سه نفره شامل رشید کاکاوند، احترام برومند و منصور ضابطیان پس از برسی قریب به ۷۰۰ اثر ارسالی؛ ۹ ویدئوی برتر را انتخاب نموده و این ویدئوها در صفحه اینستاگرام ضابطیان باز نشر کردند. در نهایت کاربران تا شامگاه ششم خردادماه فرصت داشتند که با گذاشتن کامنت برای ویدئوهای موردعلاقه خود سه ویدئوی برگزیده را انتخاب کنند.

معرفی آثار برتر که با آرای مردمی صوت گرفته؛ شامگاه پنجشنبه (هشتم خرداد) به صورت زنده بوسیله صفحه اینستاگرام ضابطیان به نفرات راه یافته به بخش پایانی این پویش اطلاع رسانی خواهد شد.

برای آشنایی هر چه بیشتر با این پویش و شیوه داوری و کیفیت آثار با رشید کاکاوند از اعضای هیات داوران پویش فرهنگی «شش بیت سعدی» به گفت و گو پرداختیم که در ادامه از خاطر شما می گذرد.

سعدی مقبول طبقات مختلف اجتماعی است

رشید کاکاوند یکی از داوران این مسابقه فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سعدی نماینده کامل زبان و اندیشه ایرانی است و در گونه های مختلف خلق اثر کرده است. امروز می شود از شعر سعدی که در قرن هفتم می زیست به اندازه یک متن معاصر از نظر معنایی و زیبایی شناسی و عاطفی بهره برد.

وی افزود: رسایی، سادگی و سلامت زبان در کنار زیبایی های آشکار و نهان از قابلیت های شعر سعدی است. اعتبار حافظ به خاطر لایه های پنهان موجود در اشعارش، به شکل برابر با عموم مردم و تاریخ بعد از خودش روبه رو نشده و نوع برخورد طبقات اجتماعی با شعر حافظ متفاوت است؛ اما سعدی از وجوه مختلف مقبول طبقات مختلف اجتماعی بوده است.

شعر سعدی؛ ترویج احساس سالم

کاکاوند اشاره کرد: در روزگار ما به خاطر بحران های موجود، به سلامت زبان و جهان سعدی نیاز داریم. او ضمن تبلیغ زیبایی و ترویج احساس سالم در انسان ها ما را به گذشته خود متصل می کند و این چیزی است که جامعه امروز به آن احتیاج دارد. بدین سبب سعدی برای این پویش، بهترین انتخاب بود.

داور مسابقه فرهنگی-ادبی شش بیت سعدی با اشاره به انتقادات موجود از فضای اینستاگرام که این مسابقه فرهنگی-ادبی در چارچوب این بستر فضای مجازی برگزار می شود، اشاره کرد: بزرگ ترین مفاخر روزگار ما در اینستاگرام، صفحه دارند و نمی گردد اظهار داشت که در آن تنها به موضوعات زرد پرداخته می شود؛ هر کس بر اساس نگاه و علایق خود وارد این فضا می شود. نمی توان آنرا ارزشگذاری کرد و در این فضا اتفاقاً می توان کار جدی ادبی هم کرد.

قشری که اهل مطالعه و تفکر است و گمان می کند ادبیات گم شده روزگار ماست، اگر تعهدی به این تفکر دارد باید وارد این فضا شود. آن جاست که تاثیرگذاری اتفاق می افتد. وقتی می بینیم که ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر اشعار سعدی را خواندند و فرستادند؛ غرق شادی می شویم. چه قدر خوب است که در چنین فضایی که افراد متفاوت و هم موضوعات باارزش و بی ارزش وجود دارد؛ سعدی بیاید و با آن سلامت زبان، جذابیت و زیبایی بتواند از نظر فکری، فرهنگی و اجتماعی هاله ای را دور خودش اصلاح کند.تشریح معیارها و ملاک های داوری آثار

داور مسابقه فرهنگی-ادبی شش بیت سعدی درباره ملاک های داوری این پویش اظهار داشت: ما سه نفر بودیم و هر یک به صورت جدا، آثار را داوری کردیم؛ نتیجه داوری های شخصی را کنار هم قرار دادیم و پس از جمع بندی افراد برتر را معرفی کردیم. جدولی در ذهن خودم داشتم و معیارهایی برای درست خوانی، رعایت تکیه ها و تاکیدها، آهنگ های خوانش و موسیقی زبان سعدی و لحن خواندن که باید آرامش و احساس نیکی را در وجود خواننده متبلور سازد؛ اینها مواردی بود که هنگام داوری به آنها توجه داشتم.

نویسنده کتاب شعور قلم اظهار داشت: صدای خوش و جنس اصلی صدا بدون تقلید گویش مجری نیز از دیگر معیارهای داوری آثار برای اعضای هیات داوران بود. معیار بعدی هم شیرین خواندن بود. غزل سعدی به شکلی باید خوانده شود که مخاطب از شنیدن آن، از حال خوشی برخوردار شود. تمامی این موارد معیارهای امتیاز دهی به آثار ارسالی بود.

این کارشناس ادبیات فارسی اضافه کرد: البته همکاران من، به بحث های ظاهری مثلاً جایی که فرد نشسته یا دکور یا رنگ بندی لباس نیز اهمیت دادند اما برای من این ها مهم نبود. چون فکر می کردم خوانش سعدی مهمتر است.

مؤلفه های فرهنگی ضرروت امروز جامعه

کاکاوند با اشاره به خلاق بودن و مخاطب شناسی منصور ضابطیان بعنوان طراح این پویش از همکاری باردیگر با او ابراز خشنودی کرد و اظهار داشت: فرهنگ و مؤلفه های فرهنگی ضرروت امروز جامعه ماست. وقتی جامعه اهمیت آنها را فراموش می کند و به آنها نمی پردازد، سبب رنجش می شود.

وی در آخر اشاره کرد: بدین سبب تمام تلاشم را می کنم که چنین اتفاق هایی باز هم تکرار شود و فضا به سمتی حرکت نماید که افرادی مثل منصور ضابطیان و محمد صوفی و امثال آنها برای دقایقی مردم را از روزمرگی دور کنند و به تماشای زیبایی ببرند.

پویش فرهنگی «شش بیت سعدی» به همت منصور ضابطیان مجری و برنامه ساز رادیو و تلویزیون و با همکاری «فیدیبو» راه اندازی شده و پنجشنبه هشتم خردادماه با معرفی نفرات برتر به کار خود اختتام می دهد.منبع:

1399/03/08
13:34:53
5.0 / 5
2224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است