وزیر فرهنگ:

ایرنا یكی از شناسنامه های هویتی رسانه ای كشور است

ایرنا یكی از شناسنامه های هویتی رسانه ای كشور است به گزارش آبی طرح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) را یكی از شناسنامه هویتی رسانه ای كشور توصیف كرد و اظهار داشت: ملت هایی كه همچون ایران از یك دوره گذر به دوره جدیدی قرار دارند شناسنامه های هویتی برای آنها مهم می باشد و هرچه بتوان این شناسنامه ها را بالا برد و استوار نگه داشت به اعتماد و اقتدار ملی كمك می نماید.


سید عباس صالحی روز یکشنبه در آئین تکریم و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) که در محل نمازخانه این سازمان در حال برگزاری است، به خصوصیت های این رسانه کشور اشاره نمود و تصریح کرد: ایرنا خوشبختانه با داشتن طول عمر ۸۵ ساله در دوران مختلف بخصوص هشت سال دفاع مقدس و مقاطع مختلف منشا خدمات و تحولات بوده است.
به قول وی خبرگزاری جمهوری اسلامی را در واقع می توان با خصلت ها و خصوصیت های مختلف تعریف کرد که خوشبختانه تابحال خوش درخشیده و خواهد درخشید.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در عین حال یاد آور شد: اینکه خبرگزاری ای در کشور داریم که باوجود تمامی فرازو نشیب ها در مقاطع مختلف همچنان پویا و بالنده حدود ۸۵ سال نفس بکشد افتخار بزرگی برای کشور و نظام به حساب می آید.
صالحی تصریح کرد: در تمام مقاطع این ۸۵ سال می توان ایرنا را با خصوصیت هایی تعریف کرد و آنچه امروز ایرنا در آن حضور دارد به خاطر ریشه های عمیق همین سال ها است، یکی از مقاطع خاص ایرنا در دوران دفاع مقدس بود زمانی که ایرنا بعنوان ستاد تبلیغات جنگ نقش مهمی ایفا می کرد، این فعالیت در مقاطع مختلف در این خبرگزاری هم ادامه پیدا کرد.
عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه با اشاره به حضور ۳۰ماه حضور سید ضیا هاشمی در ایرنا، تصریح کرد: در این دوره اتفاقات خوبی برای این خبرگزاری رقم خورد، که بعنوان مثال می توان به تنظیم پاره ای از سندهای بالادستی اشاره نمود که به برکت آن چشم انداز روشن تری برای آینده این خبرگزاری شاهد خواهیم بود.
وی افزود: در حوزه فناوری و زیرساخت ها هم اتفاقات خوبی همچون رونمایی از سایت جدید این خبرگزاری رقم خورد؛ امروز رسانه با فناوری پیوند بیشتر خورده و دیگر نمی توان عقب ماندگی از فناوری را به سادگی جبران کرد چونکه اگر به روز با دنیا نباشیم در حوزه فناوری و تکنولوژی ارتباطی ضربه خواهیم خورد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی به رقم خوردن اتفاقات خوب در حوزه پژوهش این خبرگزاری بخصوص در حوزه افکارسنجی، نظرسنجی ها و همینطور گفتگو با نخبگان و... اشاره نمود و اضافه کرد: این مورد به ایرنا حیات پوینده و پرشتاب بخشید.
وی ضمن قدردانی از زحمات هاشمی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از این هم از تجربیات وی در بخش بین الملل بهره خواهد برد.
صالحی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه با یک مقطع خاص از سال ۹۶ تا به امروز مواجهیم و وظیفه خبرگزاری همچون ایرنا در مقاطع پیش رو سخت تر خواهد بود، خاطرنشان کرد: امروز هم خبرگزاری ها و به صورت خاص ایرنا باید همان مسئولیت زمان هشت سال دفاع مقدس را داشته باشند چونکه امروزهم کشور در جنگ های مختلفی حضور دارد.
وی از جنگ اقتصادی که از سال ۹۶ توسط دشمنان برای تنگ تر کردن عرصه بر کشور ما شروع شده بعنوان یکی از جنگ ها یاد کرد و اظهار داشت: این عرصه تا جایی پیش رفت که سال جاری در یک شرایط خاص قرار گرفتیم.
به قول وزیر فرهنگ، از طرفی هم درگیر جنگ روانی هستیم و دشمن تلاش دارد به جای امید، یاس و ناامیدی و به جای وحدت، تفرقه را در فضای ملی کشور ما بنشاند. درگیر شدن کشور پارسال توسط دشمنان به «جنگ امنیتی» و به دنبال آن ترور سردارحاج قاسم شهید سلیمانی نمادی از این جنگ بود که البته با تدابیر خوب از این جنگ امنیتی جلوگیری شد.
عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه کرد: در بین تمام این اتفاقات جنگ زیستی را نباید فراموش کرد، سیل، زلزله و امروز هم شیوع کرونا جنگ دیگری را برای ما رقم زده است ازاین رو با تمام وجود شعله های این جنگ دیده می شود و در این فضا وظایف حوزه خبرگزاری ها و به صورت خاص ایرنا بسیار محسوس است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در کنار فضای حرفه ای رسانه که باید خط ارتباطی مشکلات، نقدها و معایب و همینطور اعتمادسازی و امیدآفرینی برای مردم باشد باید چند کارکرد دیگر رسانه را مدنظر قرار داد.
صالحی افزود: در شرایط موجود کشور رسانه ها باید امیدآفرینی را ترویج دهند، اینکه رسانه تا چه اندازه می تواند نقطه های حرکتی و شورهای زندگی که وجود دارد را نشان دهد بسیار مهم می باشد.
به قول وی، همینطور رسانه باید قدرت های موجود برای ترمیم اجتماعی را به نمایش بگذارد، در بعضی نقطه ها وقتی تصور می نماییم همه چیز تمام است قدرت ترمیم اجتماعی همه چیز را برعکس می کند.
صالحی با اشاره به اینکه جامعه ایرانی در همبستگی اجتماعی می تواند جغرافیای کشور را حفظ کند، اظهار داشت: در چند مقطع مخاطرات جغرافیایی ایران وجود داشته است، یکی از برهه هایی که مخاطرات جدی رخ داد زمان فعلی است و باید حواسمان جمع باشد، همبستگی اجتماعی در سیل، کرونا و... نشان داده است بذر همبستگی اجتماعی ما همچنان جاری است و باید این بذر را بیشتر فعال کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکیدکرد: اینکه مقاومت اجتماعی را حفظ نماییم اتفاق مهمی است و فراموش نکنیم بعد از گذشت این دوره سخت موفقیت پیش روی ایران خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد: خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) که از ابتدا در خط مقدم مسئولیت اجتماعی بوده همچنان پرقدرت به کار خود ادامه دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتها با اشاره به خصوصیت های محمدرضا نوروزپور مدیرعامل جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: بدون شک وی هم در فضای بزرگ رسانه این مسیر مختلف را گام به گام طی کرده و مطالعات وی در حوزه رسانه بوده و تجربه حضور در شورای اطلاع رسانی بعنوان تجربه های کاری و اطلاعاتی کمک می نماید تا امانتی که مدیران و کارشناسان خبرگزاری ایرنا طی کرده اند به نحو احسن به آیندگان منتقل کند.
آیین تکریم و معارفه مدیرعامل های پیشین و جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با حضور شخصیت های برجسته سیاسی و فرهنگی کشور در محل این سازمان برگزار گردید.
در این مراسم که علی ربیعی سخنگوی دولت، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فریدون وردی نژاد معاون سیاسی رئیس جمهور، محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه حضور داشتند با اهدای لوح از زحمات ۳۰ ماهه سیدضیاء هاشمی مدیرعامل پیشین ایرنا تقدیر و محمدرضا نوروزپور با دریافت حکم بعنوان مدیرعامل جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی ارائه شد.
حجت الاسلام محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، خسرو طالب زاده مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد قوچانی مشاور رسانه ای دولت و علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا از دیگر حاضران این مراسم بودند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته (شنبه، ۱۷ خرداد) در حکمی محمدرضا نوروزپور را بعنوان مدیرعامل ایرنا منصوب نمود. سیدضیاء هاشمی مدیر عامل پیشین ایرنا از دی ۹۶ با حکم صالحی مدیرعامل ایرنا شده بود.
نوروزپور پیش از این بعنوان معاون سخنگو و دبیر شورای اطلاع رسانی دولت فعالیت داشت. ریاست امور اطلاع رسانی دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت، مدیرکلی پایگاه اطلاع رسانی دولت و معاونت مرکز روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری همچون سوابق وی در این دولت بوده است. سابقه فعالیت رسانه ای نوروزپور به دهه ۷۰ خورشیدی بر می گردد و تجربه حضور و فعالیت در رسانه های مختلفی را داشته است. وی کارشناسی ارشد خویش را در رشته علوم ارتباطات و روزنامه نگاری و مدرک دکترایش را در رشته روابط بین الملل دریافت کرده است.
تالیف کتاب نرم خبر و سخت خبر؛ روزنامه نگاری پیشرفته در سال ۱۳۸۴ که اینک بعنوان یکی از منابع درسی حوزه ارتباطات قلمداد می شود و دو کتاب ترجمه مصاحبه های نوآم چامسکی درباره یازده سپتامبر و حمله به عراق، آنچه رسانه ها به شما نگفتند همچون فعالیتهای قلمی وی به حساب می آید.


1399/03/18
14:29:33
5.0 / 5
2165
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است