مطالبه دهه نودی های آلاشت برای حفظ و احیای بافت سنتی

مطالبه دهه نودی های آلاشت برای حفظ و احیای بافت سنتی آبی طرح: برخی از كودكان اهل آلاشت، امروز پنجشنبه با گشت و گذاری در كوچه های قدیمی این شهر در صورتیكه كاغذنوشته هایی در خصوص حفاظت از بافت سنتی این شهر كوهستانی مازندران به دست داشتند، خواهان توجه بیشتر مسئولان شهر و اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به حفظ و احیاء بافت سنتی شهرشان شدند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، «ما فرزندان نسل جدید آلاشت، از مسئولان محترم می خواهیم از بافت تاریخی آلاشت محافظت کنند»، «مسئولان محترم میراث فرهنگی، ما خواستار حفاظت و احیاء بافت تاریخی شهرمان آلاشت هستیم»، «نه به تعریض کوچه های بافت تاریخی آلاشت»، «کوچه های زیبا و تاریخی آلاشت بوی اصالت و هویت می دهند. حفظ این سرمایه بزرگ راه اصلی توسعه پایدار آلاشت است.»
این ها بعضی از جملاتی هستند که برخی از کودکان آلاشتی امروز طی چند ساعت حضور متفاوت در کوچه های آلاشت به بزرگترهای خودشان، شهروندان، مسئولان شهر و همین طور مدیران میراث فرهنگی مازندران و کشور یادآوری کردند.
نزدیک به ۲۰ کودک اهل آلاشت برای اولین بار به صورت گروهی و با هدف شناخت بیشتر اجزای سنتی بافت قدیمی آلاشت و معماری بومی مناطق کوهستانی مازندران در کوچه های باریک و قدیمی شهری که زادگاه پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ آن هاست تور چند ساعته بوم گردی را برگزار کردند.
سیمای زخمی شهر
آلاشت شهری کوهستانی در ارتفاعات شهرستان سوادکوه در استان مازندران است که طی یک دهه اخیر با افزایش رفت وآمد مسافران به آن، به منطقه ای گردشگرپذیر تبدیل شد و همین موضوع به مرور بر ساختار فیزیکی این شهر تأثیر گذاشت.
تصویر آلاشت اوایل دهه ۸۰ با سیمایی که امروز از این شهر دیده می شود کاملا متفاوت می باشد. حدود ۱۵ تا ۲۰ سال پیش، ساختار سنتی این شهر با وجود برخی ساخت وسازهایی که به مرور انجام شده بود، کماکان به چشم می آمد. کوچه های باریک، دیوارهای کاهگلی و سازه های ساده که حتی در صورت به روز بودن، دست کم از نظر ظاهری چهره این شهر را مخدوش نمی کردند. اما به مرور نسل جدید آلاشت که وارد زندگی مستقل شده بودند برای ساختن خانه در زادگاه پدری یا مادری خود علاقمند شدند.
برخی گردشگران آلاشت از این که سیمای آلاشت به سرعت تغییر کرده و ساخت وسازها نیز پرشتاب انجام می شود اظهار شگفتی می کنند از حدود یکی دو دهه پیش خیلی از آلاشتی هایی که تابستان ها به زادگاه خود برمی گشتند، تصمیم گرفتند بنای مناسب و به روزتری برای خود بسازند تا رفاه بیشتری داشته باشند. به این دلیلهای باید افزایش حضور مسافران و گردشگران و میل به اقامت شبانه در هوای خنک و گاه سرد تابستانی آلاشت را هم افزود. مانند همه شهرهای گردشگرپذیر، در آلاشت ساخت خانه هایی برای اجاره دادن به مسافران رونق گرفت و شهروندانی که فضا و امکان ساخت بنایی برای اجاره دادن به مسافران را داشتند، دست به کار شدند تا از میل به اقامت گردشگران در آلاشت بهره ای دائمی ببرند.
ساخت و ساز در بافت تاریخی
ساخت و سازها روز به روز بیشتر شد و این افزایش تعداد بناها به گسترش مساحت شهر و کشیده شدن محوطه شهری به مناطق حاشیه ای انجامید. طی سال های اخیر محور اصلی اقتصادی آلاشت از دامداری و صنایع دستی، به گردشگری تغییر مسیر داد. اما در این روند یکی از جاذبه های اصلی گردشگری آلاشت تا حد زیادی نادیده گرفته شد. اما حالا فرزندان و حتی نوه های همان نسل منتقد اقدامات تخریبی بافت قدیمی این شهر کوچک کوهستانی شده اند و در مناطق مختلف شهر با در دست گرفتن کاغذنوشته ها اعتراض خود به از بین رفتن بافت تاریخی را اعلام نموده اند.
نزدیک به ۲۰ کودک اهل آلاشت برای اولین بار به صورت گروهی و با هدف شناخت بیشتر اجزای سنتی بافت قدیمی آلاشت و معماری بومی مناطق کوهستانی مازندران در کوچه های باریک و قدیمی شهری که زادگاه پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ آن هاست تور چند ساعته بوم گردی را برگزار کردند.
بافت سنتی و قدیمی آلاشت که قسمتی از آن سال ۱۳۴۸ به شماره ثبت ۸۷۶ و با نام محله قدیمی آلاشت در لیست آثار ملی کشور ثبت گردید، حدود یک دهه است که دستخوش تغییراتی گسترده از نظر ظاهری و فیزیکی شد. بافتی که بواسطه بکر بودن آن از نظر معماری بومی در سال ۱۳۸۸ نزدیک به ۵۷ هکتار از آن از طرف سازمان میراث فرهنگی برای اجرای ضوابط عمومی حفاظت بافت به وزارت کشور و سال ۱۳۹۳ هم ۱۳ رویکرد عمومی برای حفاظت از این بافت توسط شورای عالی معماری و شهرسازی به استانداری ابلاغ گردید.
کودکان آلاشتی که امروز در این شهر دست به اعتراض یا به بیانی بهتر، مطالبه ای از جنس میراث فرهنگی زدند، معتقدند تماشای کوچه های تعریض شده و ساختمان های مجلل یا نوساز با ترکیب و ظاهری شهری برای آنها لذتی ندارد و مایل هستند در ایام اندکی که به زادگاه پدر و مادر خود می آیند، فضایی متفاوت از شهرها را تجربه کنند و ببینند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1399/03/30
13:08:34
5.0 / 5
2416
تگهای خبر: تصویر , جاذبه , زندگی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است