كتاب هایی كه برای كودكان شادمانی می آورند

كتاب هایی كه برای كودكان شادمانی می آورند كودكان به شادی نیاز دارند، حالا كه نمی توانند در پارك ها بازی كنند و با هم سالان خود وقت بگذرانند، می توانند مشغول كتاب ها باشند. كتاب هایی كه با خود شادی می آورند.کودکان در ایام تنهایی و در خانه ماندن، حالا که با وجود آغاز تابستان نمی توانند دوستان خودرا ببینند و در جمع هم سالان خود باشند، به شادی بیش از هر چیز دیگر نیاز دارند، بازی و تفریح در خانه محدودیت های خاص خودرا دارد اما کتاب ها می توانند شادی بیش از حد را با خود بیاورند، خصوصاً وقتی که بازی را هم چاشنی کار خود کنند. برای این آخر هفته که با روز ملی ادبیات کودک و نوجوان هم زمان شده است، برای کودکان کتاب های شادمانه بخوانید.

خیلی کوچولوها چگونه شاد می شوند؟

بچه های کوچک، شاید همیشه شاد به نظر بیایند اما برای این که این احساس را به شکل واقعی تجربه کنند باید کمی بیشتر برایشان وقت بگذاریم. کتاب شادترین کودک محله، نوشته دکتر هاروی کرپ، پزشک و استادیار کودکان در دانشکده پزشکی کالیفرنیای آمریکاست.

این کتاب در چهار بخش نوشته شده است و فصل اول درباره علت رفتار نوپایان صحبت می کند و توضیح می دهد که چرا تحمل آنها برای والدین دشوار می شود، در فصل دوم اصول برقراری ارتباط با نوپاها را شرح می دهد، در بخش سوم نیز درباره اصول رفتاری برای تقویت رفتارهای خوب که آنرا چراغ سبز می خواند، و اجتناب از رفتارهای آزاردهنده که چراغ زرد نام دارند و ایجاد مانع در مقابل بروز رفتارهای غیرقابل قبول چراغ قرمز، توضیحاتی ارائه شده است، در فصل آخر نیز نویسنده این نکته را توضیح می دهد که چطور می توان از پس انجام این کار برآمد.

شادترین کودک محله من، از ۹ ماهگی تا ۴ سالگی کودک را در بر می گیرد و مسیر شناخت او از جهان را متاثر می کند، دکتر کرپ در مقدمه این کتاب نوشته است: نوپایان سرشار از کنجکاوی، هیجان و فریبندگی وسوسه انگیزی هستند، امّا فراموش نکنید برای پروراندن کودکی شاد باید تلاش کنید تا صبر و شکیبایی، حس احترام و همکاری در او تقویت شود. باید به او بیاموزید که یک دوست و شنونده خوب باشد، اعتماد به نفس و خودباوری را در او پدید آورید و از جنبه احساسی هم کودک خوب و سالمی پرورش دهید.

کتاب شادترین کودک محله من، نوشته هاروی کرپ، با ترجمه طاهره یراقچی، در ۴۰۴ صفحه، توسط نشر پنجره انتشار یافته است.کلاه شادی

وقتی غمگین و عصبانی هستیم، حتی یک لبخند هم می تواند ما را شاد کند اما دوستان آقا فیله برای او برنامه ویژه ای داشتند و هدیه ای به او دادند تا دیگر خشمگین نباشد. فیل راه می افتد که شادی اش را با دوستش قسمت کند. اما دوستش نگران دوست دیگری است که می داند او هم ناراحت است. بدین سان بهانه ای پیدا می شود تا دوستان خوب دور هم جمع شوند و شادی شان را کنار هم چند برابر کنند. این قصه کتاب کلاه شادی است.

با خواندن این کتاب می فهمیم شادی یک کلاه چند طبقه رنگی است که غافل پشت در خانه ات سبز می شود؛ آن هم وقتی که اصلا حوصله نداری. این کلاه مال خود خودت است و هرچه تکه هایش را به دیگران ببخشی، تمام نمی گردد. شادی همین است: بهترین چیز دنیا، به شرطی که با دیگران تقسیمش کنی.

برایان ون تابحال کتاب های زیادی برای بچه ها نوشته اما کلاه شادی نخستین کتاب اوست که روزنامه هافینگتن پست و رادیوی ملی آمریکا آنرا در لیست بهترین کتاب هایشان معرفی کرده اند.

کلاه شادی نوشته برایان ون با تصویرگری خود او و ترجمه مریم بنایی توسط نشر پرتقال در ۳۶ صفحه برای کودکان ۳ تا ۷ سال پخش شده، شاید بهتر باشد بدانیم که طراحی جلد نسخه فارسی این کتاب بر عهده کیانوش غریب پور، طراح و گرافیست صاحب نام بوده است.جزیره شادی

اگر شادی یک جزیزه باشد، همه ما دوست داریم به آن سفر نماییم، شاید حتی بخواهیم در این جزیره بمانیم اما پیدا کردن راه آن چندان هم آسان نخواهد بود. کتاب جزیره شادی، قصه دخترکی است که به دنبال راه این جزیره می گردد و در راه با اتفاقات گوناگونی روبه رو می شود. تنها نشانی که او دارد راندن قایقش به سمت افق است. آیا این کافی است برای دخترکی سوار بر بلم تا جزیره شادی را بیاید؟

دخترک در راه خود جزیره های بسیاری می بیند، به جزیره های اندیشه های ژرف می رسد، از کنار جزیره های همیشه جشن، تندرستی و نیرومندی می گذرد و بعد از زمان بسیاری که در دریا می راند، آهنگی گوش نواز می شنود و جزیره ای را می بیند به سان آینه! با خود می اندیشد که این جا می تواند برای همیشه بماند و زندگی بسازد اما ماندن فراتر از تاب او است و یک روز خموشانه جزیره را ترک می کند و سوار بر بلم باز می راند و به آخرین جزیره ای می رسد که روی خط افق وجود دارد...

کتاب جزیره شادی را ماریت تورن کویست را نوشته و تصویرگری کرده است و برای خلق این اثر سه سال، روز و شب در استودیوی خود کار کرده است، این کتاب در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه بهترین کتاب تصویری بلژیک و هلند شد.

حق انتشار این کتاب را در ایران به انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه با من بخوان هدیه شده است. ترجمه این کتاب به خواست نویسنده به محمدهادی محمدی از نویسندگان برجسته ادبیات کودکان ایران سپرده شد تا ادبیات متن اصلی در ترجمه آن نیز حفظ شود. این کتاب در ۸۰ صفحه برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال نوشته شده است.

ماریت تورن کویست، در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ نامزد جایزه هانس کریستن آندرسن از کشور هلند و همین طور تابحال ۹ بار بعنوان نامزد جایزه آسترید لیندگرن بوده است.

1399/04/20
13:56:41
5.0 / 5
1918
تگهای خبر: آهنگ , ادبیات , استاد , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است