برای پدر گرافیك ایران

طرح آبی برای مرحوم مرتضی ممیز

طرح آبی برای مرحوم مرتضی ممیز به مناسبت زادروز ۸۴ سالگی زنده یاد مرتضی ممیز بهزاد خورشیدی طرحی برای او كشیده تا بنیانگذار رشته گرافیك زنده یاد ممیز كه برای دانشجویان هنر باعث شد تا سیستم ناقص گرافیك جان بگیرد و تلاشی را آغاز كند.


بهزادخورشیدی این طرح خویش را به همراه یادداشتی به صورت اختصاصی در اختیار ایسنا قرار داده و نوشته است:
« ۴ شهریور مصادف است با زادروز هنرمندی وارسته و بنیان گذار گرافیک مدرن ایران مرتضی ممیز است. وی در سال ۱۳۴۸ پیشنهاد ایجاد رشته گرافیک را به دانشکده هنرهای زیبا ارائه نمود. بنیان گذاری این رشته برای دانشجویان هنر سبب شد تا سیستم گرافیک ایران جان بگیرد. تا این سال استاد ممیز طراحی گرافیک بسیاری را برای کتاب ها و پوسترها، را تحت مدیریت خود برای مجلاتی چون «کتاب هفته»، «کیهان هفته»، «ایران آباد»، «کاوش»، «فرهنگ»، «نگین» و «رودکی» را شروع کرد.
پوسترهای ممیز به خصوص پوسترهایی که برای سینمای ایران و جشنواره های سینمایی و فرهنگی طراحی کرد از بهترین و ماندگارترین آثار هنری فرهنگی عرصه گرافیک ایران است؛ همچون پوستر فیلم های «گوزن ها»، «طبیعت بی جان»، «غزل»، «مادر»، «آرامش درحضور دیگران»، «مغول ها»، «غریبه و مه»، «ستارخان»، «خانه دوست کجاست» و بسیاری دیگر از آثار درخشانی که نام مرتضی ممیز را قله در بلند فرهنگ و هنر سرزمین ایران قرار داد.
یادش گرامی باد.»

طرح آبی مرتضی ممیز

مرتضی ممیز متولد ۴ شهریور ۱۳۱۵ بود و در تهران چشم به جهان گشود؛ او طراح گرافیک، تصویرگر، استاد دانشگاه بود.
ممیز در سال ۱۳۴۴ از دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و سه سال بعد گواهینامهٔ طراحی غرفه و ویترین و معماری خویش را از مدرسه عالی هنرهای تزیینی پاریس دریافت کرد. وی در سال های پایانی عمر خویش با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کرد و از ۲۳ آبان ماه ۱۳۸۴ برای تازه ترین دور شیمی درمانی، در بیمارستان آبان تهران بستری شده بود که چند روز بعد حالش رو به وخامت نهاد و در سن ۶۹ سالگی روز شنبه پنجم آذر ماه ۱۳۸۴ دارفانی را وداع گفت. پیکر مرتضی ممیز، هفتم آذرماه، تشییع و در باغبان کلا، واقع در کردان کرج، به خاک سپرده شد.


 


منبع:

1399/06/05
16:36:52
5.0 / 5
1628
تگهای خبر: گرافیك , پوستر , تحصیل , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است