اتاق فرار در شورای نظارت بر اسباب بازی رمزگشایی شد

اتاق فرار در شورای نظارت بر اسباب بازی رمزگشایی شد آبی طرح: رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب بازی از تشكیل كارگروه اتاق فرار (اسكیپ روم) در این شورا خبر داد، قبل از این كانون پرورش فكری نام «رمزگشا» را بجای اتاق فرار برای این بازی برگزیده بود.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ویدا ملکی تشکیل این کارگروه را آغاز جریانی بنیادی در حوزه این دسته از بازی ها دانست و اظهار داشت: اسکیپ روم ها همچون بازی های جدیدی هستند که چند سالی است در تمام کشورهای دنیا رواج پیدا کرده اند.

او اضافه کرد: این بازی های مهیج و شاد که بر پایه فکر کردن استوار شده اند، در ایران نیز رشد روزافزونی داشته اند به نحوی که بیش از ۲۰۰ اتاق فرار در کشور مشغول به فعالیت هستند که حدود ۱۵۰ اتاق آن در تهران فعالند.
ملکی وضعیت اتاق های فرار را نابسامان دانست و اظهار داشت: این اتاق ها به بازی های فقط وحشتناک تمایل بیشتری دارند و بدون نظارت محتوایی رها شده اند.
وی با بیان این که طراحان به شدت در حال توسعه کمی اند، تصریح کرد که این اتاق های بازی نیازمند توسعه کیفی با نگاهی محتواگرا برمبنای مولفه های فرهنگ ایرانی اسلامی هستند.
رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی اشاره کرد: اتاق های فرار یک تفریح خانوادگی است که با تالیف سناریوهایی مناسب و برنامه ریزی دقیق، می تواند برای خانواده ها ساعت هایی خوش همراه با سرگرمی بر پایه اندیشه ورزی را فراهم آورد.
بگفته او، اداره کل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون در سال ۹۸ با نگاهی تربیتی و آموزشی نخستین اتاق فرار ویژه نوجوانان را با تاکید بر جایگزینی نام «رمزگشا» بجای اتاق فرار، در موزه تاریخ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه اندازی نمود.
شورای نظارت بر اسباب بازی با هدف نظارت بهتر و دقیق تر بر محتوای اتاق های فرار، تعیین رده بندی سنی برای هر اتاق فرار و ایجاد بستری سالم برای این تفریح خانوادگی کارگروه اتاق فرار را ایجاد کرده است.
کارگروه تخصصی اتاق فرار متشکل از مسیح خدابخشیان کارشناسی ارشد مهندسی الکترومکانیک دانشگاه بروکسل، سورنا نقی خانی مهندسی صنایع، برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، سیدحامد حسینی مهندس عمران و صمد خطیبی کارشناسی ارشد طراحی تعاملی از دانشگاه صنعتی دلفت هلند است.
دبیرخانه شورای نظارت بر طراحی ساخت، واردات و توزیع اسباب بازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت می کند.

فیلم تئاتر «هدیه اسرارآمیز» اکران شد

فیلم تئاتر هدیه اسرارآمیز به کارگردانی میثم یوسفی یکی از آثاری است که در چارچوب طرح نمایش نما روی سایت مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به معرض نمایش گذاشته شده است. طرح نمایش نما (اکران نمایش های کودک در فضای مجازی) که از روز ۱۵ مرداد شروع شده و تا نیمه آبان سال جاری ادامه خواهد داشت، در سومین روز اکران خود نمایش زنده-عروسکی هدیه اسرارآمیز را برای مخاطبان کودک و نوجوان بر روی سامانه فروش قرار داد.
این نمایش نخستین بار در بهار سال ۱۳۹۷ در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بر روی صحنه رفت که به سبب استقبال مخاطبان در اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ در سالن بوستان این مرکز باردیگر اجرا شد.
آتسا شاملو نویسنده و نمایش نامه نویس، نمایش هدیه اسرارآمیز را با اقتباسی از نمایش نامه «دوازده ماه مارشاک» نوشته و اشعاری از طرف آزاده فرهنگیان به متن اضافه شده است.
نمایش هدیه اسرارآمیز تابحال به چندین جشنواره داخلی و بین المللی نیز دعوت شده است.
یوسفی کارگردان این نمایش درباره اکران آنلاین فیلم تئاترهای کانون اظهار داشت: مدلول کامل تئاتر در حلقه میان گروه اجرا کننده و مخاطبان و به اصطلاح نفس به نفس با تماشاچی شکل می گیرد. حالا که اجرای صحنه ای تئاتر متوقف شده، یکی از راه کارها همین تجربه تئاتر آنلاین با فیلم تئاترهای اجرا شده است که می تواند هم کمک حال گروه های نمایشی به لحاظ مالی باشد و هم این که ارتباط با مخاطبان تئاتر همچنان حفظ شود.
وی موفقیت این طرح را به برنامه ریزی درست در امور تبلیغاتی و اطلاع رسانی در فضای رسانه ای، مجازی و همین طور تبلیغات در سطح شهر دانست و اضافه کرد: در این شرایط خاص در گام اول خود هنرمندان نیز می توانند به دنبال راه کاری برای عرضه محصولات فرهنگی هنری خصوصاً نمایش باشند.
این کارگردان تئاتر کودک و نوجوان حمایت مسئولان فرهنگی دولت را یکی از مسائل مهم در کاهش مشکلات هنرمندان خصوصاً مشکلات معیشتی تئاتر عنوان و اشاره کرد: مسئولان فرهنگی دولت با اتخاذ تصمیم ها و برنامه هایی می توانند از گروه های نمایشی و هنرمندان تئاتر کشور حمایت کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که رایزنی و همکاری مشترک بین مرکز هنرهای نمایشی، سازمان صداوسیما، شهرداری و مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صورت بگیرد تا به دور از رقابت های سازمانی، از آثار تولید شده و یا سفارش تولیدات جدید در طول سال حمایت مؤثر کنند.
میثم یوسفی دارای مدرک کارشناسی کارگردانی سینماست. وی بعد از گذراندن دوره های تخصصی تئاتر کودک در ایران و مدرسه لوکوک پاریس، از سال ۷۶ وارد عرصه تئاتر کودک و نوجوان شده است.
او تابحال نمایش های یک دقیقه، هفت خوان، نخستین بازی و هدیه اسرارآمیز را در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کارگردانی و بر روی صحنه برده است.
یادآوری می شود در طرح نمایش نما، ۳۶ عنوان فیلم نمایش های کانون پرورش فکری به تدریج در یکی از سایت های فروش بلیت تئاتر بارگذاری می شود که دسترسی به آن تا اختتام فصل پاییز ۱۳۹۹ بوسیله نشانی اینترنتی نمایش نما نیز امکان پذیر است.«هیچ کس جرئتش را ندارد» شاه آبادی به چاپ چهارم رسید

رمان هیچ کس جرئتش را ندارد نوشته حمیدرضا شاه آبادی برای چهارمین مرتبه از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شد.

این رمان پرمخاطب که اولین بار در سال ۱۳۹۲ انتشار یافت، داستان نوجوانانی است که برای کمک به دوستی که پدربزرگش بیمار است به دنبال او می روند و اتفاق های ترسناک رقم می خورد.

این اثر که مناسب نوجوانان بالای ۱۵ سال است، داستانی پرماجرا دارد و فضای آن، تفاوت های زیادی با سایر رمان های نوجوان دارد. داستانی غیرقابل پیش بینی که به جنگ ختم می شود.
هم چنین خاصیت اصلی موضوع این رمان، پرداختی جدید از زاویه ای تازه به مضمون جنگ است که با ظرافت تمام در توصیف ها و صحنه پردازی ها، داستان را به سمت جنگ سوق می دهد و خواننده را در عین غافل گیری با خود همراه می کند.
شخصیت های درگیر در داستان رمان هیچ کس جرئتش را ندارد در رده های سنی نوجوان هستند که این نکته عامل مهمی برای جذب مخاطب این سن است.
این کتاب تابحال برگزیده بخش داستان تالیف نوجوانِ هفدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری و شایسته تقدیر شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس نیز شده است.
شمارگان رمان هیچ کس جرئتش را ندارد که اخیرا به زبان بریل نیز پخش شده، در چهار بار انتشار در مجموع به ۲۰هزار نسخه رسیده است. این کتاب از مجموعه رمان نوجوان امروز با شمارگان ۲هزار و ۵۰۰هزار نسخه از طرف انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شده است.
علاقه مندان می توانند رمان ۱۴۲ صفحه ای هیچ کس جرئتش را ندارد، را از فروشگاه های محصولات فرهنگی و فروشگاه های کانون پرورش فکری در سراسر کشور خریداری کنید.منبع:

1399/06/10
18:32:28
5.0 / 5
1497
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بنیاد , تخصصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است