مدیر شبكه مستند سیما:

دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است

دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است به گزارش آبی طرح مدیر شبكه مستند سیما در بازدید از سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی در رابطه با فعالیت هایشان را یك دستاورد مهم دانسته و بر حمایت رسانه ای این شبكه تلویزیونی از جامعه علمی كشور تاكید كرد.در آستانه روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی دانشمند مسلمان و برجسته ایرانی، محسن یزدی مدیرشبکه مستند سیما به دعوت رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از این سازمان بازدید کرد.

هدف از این بازدید که با همراهی ابواقاسم ناصری مدیر تولید شبکه مستند صورت گرفت، آشنایی با فعالیتهای علمی - پژوهشی و تولیدات صنعتی دانش بنیان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در سال جهش تولید عنوان شده است.

در جریان این بازدید و جلسه ای که با حضور مدیرشبکه مستند سیما، رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و برخی از اساتید و نخبگان علمی این سازمان برگزار گردید از فصل دوم مجموعه مستند تلویزیونی «هستند کسانی که...» به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن غلام زاده رونمایی گردید.

در این مراسم، بخش هایی از این مستند علمی تلویزیونی سیزده قسمتی که به آشنایی با فعالیتهای علمی پرفسور نسرین معظمی و مهندس محمد مهدی ایزدپناه؛ دو نخبه علمی فعال در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اختصاص داشت، به نمایش درآمد.

روشن نگه داشتن چراغ پژوهش در شرایط سخت و طاقت فرسا

پس از نمایش این مستند، رئیس سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ضمن خوشامد گویی به مدیر شبکه مستند سیما و اساتید و نخبگان علمی حاضر در جلسه اظهار داشت: ساخت و پخش مستندهایی که به همت دوستان در شبکه مستند سیما رقم خورده است، فتح بابی برای همکاری عمیق تر و گسترده تر سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران با صداو سیما شود.

علیرضا عشوریوی اضافه کرد: صداوسیما باید فراتر از اخبار روزمره، به پیشرفت علمی کشور آن هم در این شرایط سخت، نگاه ویژهای داشته باشد. آن چه امروز در چارچوب این مستند و البته بازدید از مراکز مختلف سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران دیدیم، میراث چهاردهه تلاش همکاران ما و بخصوص خانم دکتر معظمی است که در سخت ترین شرایط کشور، چراغ پژوهش را در این نهاد روشن نگه داشتند.

عشوری اظهار داشت: فعالیتهای تولیدی و پژوهشی واحدهای مرکز رشد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گوشه هایی از زحمات و دستاوردهای جوانان گمنام اما پر انگیزه و توانمند این مرز و بوم است.

رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی اظهار داشت: جوانانی که نخواستند صرفا دنبال یک زندگی راحت و درآمدزایی صرف از توانایی های خود باشند؛ با وجود مسیر ناهموار پیش روی خود به دنبال توسعه علم و فناوری بودند وامیدوارم حضور و کمک صداوسیما بتواند بخشی از تلاش این جوانان و البته اساتید و پژوهشگرانی که حالا و در گذشته در این سازمان فعالیت می کردند را به تصویر بکشد.

دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است

مدیر شبکه مستند هم با اشاره به بازدید از واحدهای مختلف سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران که همراه با رئیس این سازمان و قبل از برگزاری این جلسه صورت گرفت عنوان کرد: علاوه بر نتایج آگاهی بخش این گونه مستندهای تلویزیون همین که یک نخبه علمی یا صنعتی بعد از عمری تلاش در این عرصه به واسطه ساخت مستندی از فعالیت هایش احساس دلگرمی کند، دستاورد مهمی است.

وی اظهار داشت: معمولاً دانشمندان و اهل علم تمایل زیادی به حضور و مطرح شدن در رسانه ها ندارند. بخشی از این مورد شاید به خصوصیت های شخصیتی و اخلاقی آنها برگردد، اما نباید توجیهی برای کم کاری رسانه ها باشد.

وی ادامه داد: اگر ساخت چنین مستندهایی فارغ از میزان بیننده، دفعات پخش، شرکت در جشنواره ها و... سبب شود تا آن دانشمند و پژوهشگر پیشکسوت یک درجه دلگرم شود برایمان کافی است. البته فصل دوم مجموعه هستند کسانی که... هم همچون فصل اول آن از شبکه مستند پخش خواهد شد و تأثیرات خوب آنرا هم خواهید دید، اما آنچه مهم می باشد، نفس این اقدام و کوشش برای انعکاس فعالیتهای علمی نخبگان کشورمان است که در این مستند تلویزیونی به خوبی به آن پرداخته شده است.

مدیر شبکه مستند سیما اظهار داشت: امیدوارم همان گونه که شما اساتید و پژوهشگران عزیز به وظیفه خود در ارتقای سطح علمی کشور عمل کرده اید ما هم بتوانیم در سنگر رسانه به وظیفه خودمان عمل کرده و با کمک هنرمندان، گوشه هایی از این فعالیت ها را برای مخاطبان به تصویر بکشیم.

بازنمایی فعالیت علمی نخبگان نوآور در «هستند کسانی که...»

کارگردان مجموعه مستند علمی تلویزیونی «هستند کسانی که...» هم درباره ساخت این مستند اظهار داشت: علاوه بر مخاطب عام، یک گروه هدف ویژه تر هم در نظر داشتم، دانشجویان و نخبگانی که در ابتدای مسیر علم آموزی و دانش پژوهی هستند. جوانانی که به علت برخی ناملایمتی ها و دشواری این مسیر، شاید از ادامه راه منصرف و یا انگیزه هایشان کاسته شود.

محسن غلام زاده خاطرنشان کرد: آنچه در این مستندها می بینید با شواهد واقعی و ملموس از فعالیت پژوهشگران موفق کشور، نشان داده است که این امکان وجود دارد که در همین آب و خاک بمانیم و هم تراز با پژوهشگران جهان و گاهی جلوتر از آنها دست به ابداع و زایش علمی بزنیم.

وی اظهار داشت: در این مجموعه مستند تلاش کردم با بیان دستاوردها و فعالیتهای اساتید و نخبگان کشورمان، با تمرکز به یک اختراع و نوآوری روند شکل گیری و نتایج آن پروژه علمی با دقت و موشکافی به تصویر کشیده شود.

غلام زاده اضافه کرد: با عنایت به دشواری های تولید، محدودیت بودجه و مسائلی از این دست، اگر گرایش و علاقه مندی شخصی ام برای بازنمایی کوشش های پژوهشگران سرزمینم نبود، این مجموعه مستند به سرانجام نمی رسید. از سوی دیگر حمایت عزیزانی همچون دکتر عشوری و همکارانشان در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران انگیزه مضاعفی بود در راه ساخت این فیلم های مستند.

چرا گفتیم «هستند کسانی که...»؟

کارگردان مستند تلویزیونی «هستند کسانی که...» درباره وجه تسمیه این مجموعه هم اظهار داشت: خواستیم بگوییم که هنوز هم در سرزمین ما هستند کسانی که با وجود نارسایی ها و حتی بی مهری ها دست از تلاش و کوشش برنداشتند و در راه پیشرفت علمی و پژوهشی کشور ثابت قدم هستند.

وی اضافه کرد: اگر این مجموعه تلویزیونی بتواند حتی پنج نفر از آمار بالای فراز مغزها درکشور بکاهد و این نخبگان جوان را برای چند سال بیشتر در کشور نگه دارد، برای من کافی است. شاید به این وسیله من هم سهم اندکی داشته باشم در آبادانی سرزمینم. امروز پروردگار را شاکرم که فصل دوم این مستند تلویزیونی هم برای پخش از شبکه مستند آماده شده و وجدانم راحت است که در حد توان و مقدورات این پروژه تولیدی با تمام وجود کوشیدم گوشه ای از توانمندی های علمی کشور را در این سیزده قسمت به تصویر بکشم. امیدوارم بتوانم این مسیر را ادامه دهم و اگر هم این توفیق برای من میسر نباشد، سایر همکارانم با قوت این راه را ادامه دهند.

قبل از برگزاری این جلسه، مدیر شبکه مستند سیما به همراه رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، از واحدهای مختلف تولیدی و پژوهشی این سازمان از جمله؛ نیکاکمپرسور (واحد تولید قطعات یدکی کمپرسور)، پژوهشکده زیست فناوری، مرکز صنعتی سازی نانوفناوریکاربردی(ICAN)، واحد توسعه فناوری نانوالکترونیکی کران و واحد سامانه صنعت طاها (تولیدکننده انواع سامانه های الکترواپتیکی بازدید کردند.منبع:

1399/06/16
23:08:38
5.0 / 5
1500
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است