استقبال خوانندگان فرانسوی از یك رساله فمنیستی جنجالی

استقبال خوانندگان فرانسوی از یك رساله فمنیستی جنجالی به گزارش آبی طرح درخواست یكی از مقامات دولت فرانسه برای جمع آوری كتاب فمنیستی «از مردان بیزارم» از بازار، فروش این كتاب را دوچندان كرد.به گزارش تارنمای روزنامه انگلیسی گاردین، کتاب از مردان بیزارم (Moi les hommes، je les déteste) نوشته پولین آرمانژ (Pauline Harmange) کنشگر ۲۵ ساله فرانسوی به بررسی دو مبحث می پردازد؛ اول این که زنان دلیل خوبی برای بیزار بودن از مردان دارند و دو آن که خشم نسبت به جنس مذکر در صورتیکه مجال ابراز پیدا کند، لذت بخش و رهایی بخش است.

انتشارات مونستروگراف ناشر این کتاب آنرا یک رساله فمنیستی و ساختارشکنانه می خواند که از مردستیزی بعنوان راهی برای رسیدن به مفهوم «خواهرانگی» دفاع می کند. رالف زورملی (Ralph Zurmély) مشاور ویژه وزارت برابری جنسیتی فرانسه اما این کتاب را یک سرود مردستیزانه می داند.

زورملی در ایمیلی خطاب به انتشارات مونستروگراف اخطار داد تحریک به نفرت مبتنی بر جنسیت، جرم است و از این ناشر خواست چاپ کتاب از مردان بیزارم را متوقف نماید.

وزارت برابری جنسیتی فرانسه متعاقبا اعلام نمود تهدید به پیگرد قانونی ایده شخصی این مشاور بوده و کاملا مستقل از این وزارتخانه است. اما زورملی با پافشاری بر نظر خود در گفتگو با مجله اینترنتی مدیاپارت خاطرنشان کرد: اگر مونستروگراف به فروش کتاب آرمانژ ادامه دهد، شریک جرم مستقیم وی خواهد بود و من مجبور می شوم آنها را تحت پیگرد قانونی قرار دهم تا روند رسیدگی حقوقی پرونده آغاز شود.

انتشارات مونستروگراف در واکنش به اظهارات این مقام دولتی، در گفتگو با رسانه های فرانسوی تصریح کرد کتاب آرمانژ تحریک به نفرت نیست. سردبیر این نشریه اظهار داشت: عنوان کتاب تحریک آمیز بوده اما هدف آن سنجیده و حساب شده است. این کتاب زنان را دعوت می کند که هیچ گاه خویش را به ارتباط برقرار کردن یا مراوده با مردان مجبور نکنند. نویسنده در هیچ جای کتاب مخاطب را به خشونت دعوت نمی کند.

این کتاب ۸۰ صفحه ای دو هفته پیش از راه رسید و قرار بود تنها ۴۰۰ نسخه از آن چاپ شود. اما به لطف حملات زورملی، در همین مدت کوتاه نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ نسخه از این کتاب فروش رفته و تمام نسخه های سه چاپ اول آن به فروش رسید.

آرمانژ در وبلاگ خود در اینباره نوشت: بعنوان یک تودهنی بزرگ به مردی که می خواست کتاب مرا ممنوع کند، برای این کتاب که بنا بود تنها ۵۰۰ و نهایت ۷۰۰ نسخه بفروشد، بیشتر از ۲ هزار سفارش گرفتیم. حالا هم فروش را متوقف کرده ایم نه برای این که می ترسیم، بلکه نمی توانیم خودمان را با میزان تقاضای بازار هماهنگ نماییم.


1399/06/20
11:49:51
5.0 / 5
1486
تگهای خبر: اینترنت , چاپ , حقوق , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است