استاندار فارس:

صلح طلبی ایرانی ها در آثار حافظ و سعدی متبلور است

صلح طلبی ایرانی ها در آثار حافظ و سعدی متبلور است به گزارش آبی طرح استاندار فارس با اشاره به اینكه شیراز مهد صلح و آزادی خواهی است اظهار داشت: این مردم در طول سالهای مختلف صلح و آزادی و نوع دوستی را در آثار گرانبهای حافظ، سعدی و دیگر مفاخر فرهنگی این سرزمین متبلور دیده اند و با آن زندگی كرده اند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، عنایت الله رحیمی روز پنجشنبه در نشست مقدماتی دومین همایش بین المللی سلامت برای صلح در شیراز تصریح کرد: در هنگامه ای که شاهد نسل کشی در یمن فلسطین و افغانستان ودیگر کشورهای مظلوم هستیم سخن گفتن از صلح سخن از یک آرمان متعالی است، آرمانی که راه رسیدن به آن دشوار است، سخن گفتن از آرمان های استقلال طلبی و آزادی خواهی ملتی است که مورد شدیدترین تحریم ها قرار دارند.
استاندار فارس به مبحث تحریم های ظالمانه ضد کشورمان اشاره نمود و افزود: با تحریم های ظالمانه ما حتی اجازه ورود دارو برای درمان بیماران هم نداریم، در چنین شرایطی سخن گفتن از صلح در ابعاد بین المللی دشوار است.
رحیمی شیراز را شهر علما و فلاسفه و هنرمندان، شهر حافظ و سعدی و ملا صدرا و شهر منادی صلح و آزادی دنست و اظهار داشت: صلح در سرشت مردم شیراز نهادینه شده است و از آنان مردمی اندیشمند صلح جو آزادی خواه و آرمانگرا ساخته است. مردمی که صلح طلبی را در این شعر حافظ شیرازی دیده اند، آنجا که حافظ شیرازی گفته است، آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است، با دوستان مروت با دشمنان مدارا.
رحیمی همینطور سعدی را شاعر گرانمایه صلح طلب دانست و اظهار داشت: شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند از سعدی شیرازی هم نمونه کاملی از صلح و آزادی و نوع دوستی است که این آموزه ها را پاس داشته است، ما با تاسی به این بیانات صلح طلبی و آموزه های دین رحمانی اسلام که دین دوستی و صلح است همواره خواهان صلح و آزادی بوده ایم.
استاندار فارس با اشاره به اینکه هزینه هایی که برای جنگ ها صرف می شود اگر در راه صلح صرف می شد انسان ها در آسایش بیشتر و بهتر بودند اظهار داشت: بهتر است منادی حق و صلح طلبی باشیم تا شرایط به منظور زندگی بهتر برای همگان فراهم گردد.
کلانشهر فرهنگی شیراز روز پنجشنبه ۲۷ شهریورماه به روی دومین کنگره سلامت برای صلح آغوش گشود و میزبان استادان دانشگاه، صاحب نظران و اندیشمندان و تلاشگران سلامت و صلح در همایش مقدماتی دومین کنگره سلامت و صلح بود که به صورت از راه دور و وبینار سامان یافت.

دکتر علیرضا صالحی دبیر علمی دومین کنگره سلامت برای صلح با بر شمردن محورهای اصلی این کنگره تصریح کرد: کنگره اصلی سلامت برای صلح با حضور اندیشمندانی از کشورمان و سایر کشورها ۲۱ تا ۲۲ آبان ماه در شیراز برگزار می گردد.
دبیر علمی دومین کنگره سلامت برای صلح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یاد آور شد: محورهای این همایش بین المللی، شبکه سازی سازمان های غیر دولتی برای صلح از راه سلامت، همکاری بین المللی سازمان های سلامت محور برای صلح، نقش دولت ها و نظام های ملی سلامت در ایجاد صلح، ارزش های انسانی، اخلاق پزشکی و صلح گستری، نقش متخصصان سلامت در صلح گستری، آموزش پزشکی و صلح گستری و سلامت برای صلح در خاورمیانه است.
وی افزود: در نشست مقدماتی این کنگره که در حال برگزاری است، معاون وزیر بهداشت و درمان، استاندار فارس، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه، مدیر دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران، استاد سیاستگذاری سلامت جهانی دانشگاه ماستریخ و برخی پژوهشگران و فعالان مدنی کشورمان سخنرانی می کنند.
دبیر علمی دومین کنگره سلامت برای صلح افزود: سلامت انسان ها و جامعه بشری در عرصه های مختلف سلامت جسمانی، سلامت روانی، سلامت اجتماعی به شدت از راه خشونت ها و جنگ ها مورد صدمه قرار می گیرد.
صالحی اضافه کرد: سالانه در مناطق مختلفی از دنیا تعداد بسیار زیادی از کودکان و زنان بی گناه و بی دفاع و هم چنین تعداد زیادی از نیروهای نظامی و شبه نظامی به علت جنگ، تعارض و خشونت گرفتار صدمه های جسمی و روانی می شوند. جنگ ها، تعارضات و خشونت ها هم چنین ساختار جوامع درگیر را به شدت تحت تأثیر قرار داده و به نحوی جدی زندگی بشریت را در سراسر دنیا تهدید می کنند. این جنگ ها و خشونت ها می توانند پیشگیری و یا حداقل محدود شوند.
وی با اشاره به اینکه پیشگیری و محدود سازی تعارضات و جنگ ها، نیازمند کوشش برای برقراری تماس با طرفین درگیر و انتقال مناسب نظرات طرفین و از این طریق کاهش خشونت ها در حین جنگ و تعارض می باشد اضافه کرد: برقراری تماس با طرفین درگیر در سطوح عالی، نیازمند افرادی است که رهبران طرفین بتوانند به ایشان اعتماد کنند.
صالحی تصریح کرد: جامعه پزشکی و به صورت کلی متخصصین حوزه سلامت از دیرباز مورد اعتماد عموم و خواص جوامع مختلف بوده اند؛ چون که به صورت معمول برای تأمین سلامت و حفظ جان انسان ها تلاش صادقانه داشته اند. ازاین رو، تجربیات گذشته نشان داده است که اگر این گروه از جامعه با هدف کاهش خشونت ها و جلوگیری از جنگ ها وارد عمل شوند، می توانند تا حد زیادی به این هدف دست یابند.
دومین کنگره بین المللی "سلامت برای صلح" با هدف تقویت تلاشهای جامعه متخصصین سلامت برای توسعه صلح و گفتمان صلح در سطح جهان طراحی شده است. این کنگره در تاریخ ۲۲-۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹ در شهر شیراز برگزار می شود. شهر شیراز، شهری تاریخی با پیشینه نوع دوستی و آرامش گستری است و شاعران به نامی همچون حافظ و سعدی نماد صلح و دوستی در تاریخ شیراز هستند.
تقویت صلح توسط متخصصین سلامت از اهداف این کنگره است.

نخستین کنگره بین المللی سلامت برای صلح ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ همزمان با ۱۴ تا ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ در شیراز برگزار گردید.

منبع:

1399/06/27
11:28:19
5.0 / 5
1158
تگهای خبر: آموزش , استاد , تخصصی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است