دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت:

هزینه جشنواره فیلم مقاومت كمتر از ساخت یك فیلم سینمایی است

هزینه جشنواره فیلم مقاومت كمتر از ساخت یك فیلم سینمایی است به گزارش آبی طرح دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، اظهار داشت: هزینه برگزاری این جشنواره از یك فیلم سینمایی معمولی هم كمتر است و اگر یك فیلم به ویترین سینما اضافه شود اتفاق عجیب و غریبی رخ نمی دهد اما همین فضایی كه شكل می گیرد تا افراد با یكدیگر ارتباط بگیرند، اثرش می تواند از تولید یك فیلم سینمایی بیشتر باشد.مهدی عظیمی میرآبادی بامداد امروز ۲۹ شهریورماه در اولین نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین الملل فیلم «مقاومت»، اظهار داشت: این جشنواره در ۱۵ دوره قبلی خود با نام دفاع مقدس برگزار گردید اما امروزه بعنوان جشنواره بین الملی فیلم مقاومت و در ابعاد جهانی برگزار می گردد.

وی با اشاره به جابجایی بخش های متنوع در این دوره، افزود: در پنج دوره اخیر با تلاش محمد خزاعی جشنواره فیلم مقاومت اهمیت و اعتبار مضاعف یافت. او استانداردهایی تعریف کرده که ما نمی توانیم از آنها عدول نماییم.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، افزود: علاوه بر این بنیاد روایت فتح و انجمن سینمای انقلاب و دفاع ‍مقدس اهداف و اولویت هایی دارند، در این جشنواره تلاش می نماییم پشتیبانی از سینمای دفاع مقدس و تعریف طراز در این سینما هم پیگیری شود.

عظیمی با اشاره به اینکه استقبال خوبی از بخش مدافعان سلامت شد اما جنس آثار داخلی و ایرانی متفاوت است و آثار سینماگران ایرانی، الهی و معنوی تر است، اظهار داشت: در بخش مدافعان سلامت ۱۲۸ کشور آثاری را به جشنواره فرستادند. ۱۳۴۲ اثر به دبیرخانه رسیده که رقم قابل توجهی است. همه مردم جهان در ماه های اخیر درگیر این ویروس منحوس بودند و بنابراین بخش مدافعان سلامت با استقبال مواجه گردید.

وی افزود: لازم است دبیرخانه دائمی در انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس فعال باشد. همکاران در ماه های اخیر در این بخش کار کرده و تلاش کرده اند همه چیز را سامان دهی و یکپارچه کنند بطوری که در فاصله بین دو جشنواره هم دبیرخانه به صورت دائمی فعال باشد.

این مدیر فرهنگی افزود: فضایی که بر ضد سینمای دفاع مقدس و جشنواره مقاومت بود جوری وانمود می کرد که آثاری برای برگزاری هر ساله جشنواره نیست اما تجربه سال جاری نشان داد می توان با برنامه ریزی بهتر، زمینه را برای دریافت بیشتر آثار فراهم نمود.

عظیمی در ادامه اظهار داشت: برای پیشرفت اهدافمان در سینمای دفاع مقدس و انقلاب نیازمند تعامل با نهادها و ارگان های مختلف هستیم. ما باید سینمای دفاع مقدس را به سینمای ایران پیوند بزنیم.

وی افزود: حسین انتظامی؛ رئیس سازمان سینمایی همراه ما و در این زمان در کنار جشنواره مقاومت بودند و ما را تنها نگذاشتند. امیدوارم بتوانیم این همکاری ها را گسترش بدهیم.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت خاطرنشان کرد: انجمن سینمای دفاع مقدس داعیه این را دارد که جناحی کار نمی کند، چونکه اعتقاد دارد فرهنگ دفاع مقدس و مقاومت متعلق به گروه خاصی نیست؛ بنابراین ما در انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در را به روی کسی نبستیم، مگر کسی دوست نداشته باشد در این عرصه کار کند.وی افزود: کار کردن در حوزه سینمای دفاع مقدس ساده نیست؛ گرچه انجمن زمینه را فراهم می آورد، اما باید تمایل از جانب سینماگران باشد.

این مدیر فرهنگی تصریح کرد: متاسفم که سینماگران دفاع مقدس درگیر بیکاری و مشکلات مالی هستند اما وظیفه جشنواره مقاومت چیز دیگری است. انجمن سینمای دفاع مقدس باید به دنبال رفع این مشکل و گرفتاری باشد که هست اما در جشنواره فیلم مقاومت اهداف فرهنگی و سینمایی را دنبال می نماییم.

عظیمی تصریح کرد: کسی می تواند بگوید برگزاری جشنواره ها بد است؟ برگزاری جشنواره می تواند سبب توجه مدیران و جامعه و رسانه ها به رویدادها شود. جشنواره می تواند صاحب منابع را ترغیب کند در حوزه ای سرمایه گذاری کنند.

وی اظهار داشت: جشنواره بین المللی فیلم مقاومت هزینه بالایی ندارد. هزینه این جشنواره به اندازه یک فیلم سینمایی است؛ این در حالیست که در یک فیلم سینمایی ۴۰ نفر درگیر می شوند اما ما با این رویداد ۱۰ هزار نفر را درگیر و همراه جشنواره فیلم مقاومت کردیم.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، در پاسخ به سوال خبرنگاری، تاکید کرد: بعد از آخر جشنواره فیلم مقاومت هزینه ها را اعلام و شفاف خواهم گفت اما فعلا بدانید که هزینه جشنواره سال جاری از یک فیلم معمولی دفاع مقدسی کمتر است.

وی خاطرنشان کرد: حجم برنامه ها بالا بود و باید دو زمان را برای برگزاری در نظر می گرفتیم. وقتی بحث مدافعان سلامت عنوان شد احتیاج به زمان مناسب برای دیده شدن آثار این بخش داشتیم.

عظیمی اظهار داشت: آنانی که نظریه پردازی کردند با ما فرقی نداشتند. آنان هم مثل ما مطالعه و تولید علم کردند. این طور نیست که هر کسی بیرون از ایران نظریه پردازی کند، درست است و نظریه های داخلی خوب نیست؛ این خودتحقیری است. کسانی که با این نگاه فیلم می سازند می توانند در بخش سینمای سامری حضور داشته باشند. بخش مهمی از هالیوود در همین دسته جای می گیرد. فیلمی که به پیامبران توهین می کند، سینمایی که ملائک یا ارزش های انسانی را تخطئه می کند، در ذیل معنای سینمای سامری است.

دبیر شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت در پاسخ به سوالی، اظهار داشت: ما آنچه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده رعایت می نماییم و برگزاری جشنواره از این منظر مشکل ندارد.

وی افزود: بخش جشنواره جشنواره ها مروری بر آثار شاخص است. ۲۱۴ اثر در انواع مختلف این بخش ثبت نام کردند. فیلمی که عنوان بهترین فیلم را در کارنامه دارد به این بخش راه یافته است.

عظیمی میرآبادی درباره حضور میهمانان خارجی، اظهار داشت: متاسفانه به علت شرایط کرونا و مباحث مالی نتوانستیم میهمانان خارجی را به ایران دعوت نماییم. برای حضور میهمانان خارجی هم قواعد و اصول ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت خواهیم کرد.

این مدیر فرهنگی، اظهار داشت: کل سینمای ایران در تولید و نمایش درگیر مشکل است. اغلب فیلم ها مخاطب بالایی ندارند. اگر قرار باشد فیلمی پر تماشاگر باشد سه میلیون نفر رقم بالایی نیست. در سینمای دفاع مقدس باید مخاطبان تازه ای را با خود همراه کند.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اظهار داشت: بخش فیلمسازان بسیجی جدی و استراتژیک است. آینده سینمای دفاع مقدس و مقاومت مرهون استعداد این نیروهاست. حتی می‎ توان به فیلمسازان بسیجی در سایر کشورها هم فکر کرد. هر فیلمسازی که تفکر بسیجی دارد و در بخش های مختلف دفاعی و امنیتی هستند می توانستند در این بخش حاضر باشند. در این بخش ۲۶۵۲ اثر به دبیرخانه رسید که ۴۶ فیلم بلند در این مجموعه حضور داشت.

رئیس انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس خاطرنشان کرد: ما شرطی برای فیلم ها برای نمایش در جشنواره مقاومت نمی گذاریم اما امیدواریم تعدادی آثار داشته باشیم که برای اولین بار در جشنواره روی پرده می روند.

عظیمی درباره بخش سیدالشهدای مقاومت نیز، اظهار داشت: بخش سیدالشهدای مقاومت ادای دین و تکریم سردار سلیمانی است. امیدوارم حرکتی پیش برنده در جهت شناخت این شهید بزرگوار داشته باشیم.دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، اضافه کرد: در انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در به روی همه سینماگران باز است. امیدوارم وضعیت مالی و پشتیبانی هم به شکلی پیش برود که انجمن بتواند با همه بخش های سینما همکاری کند.

وی افزود: جشنواره فیلم مقاومت این دوره کاملاً بین المللی است. در واقع، همه بخش ها به جز جشنواره جشنواره ها و فیلمسازان بسیجی، جهانی و بین المللی است. ۸۹۱۴ اثر به جشنواره رسیده حدود ۵ هزار عدد از این آثار ملی و بقیه بین المللی است. در انتخاب آثار هم، فیلمی برنده خواهد شد که ارزش های بیشتری دارد. نه این که لزوما ایرانی باشد.

سید احد میکائیل زاده؛ معاون ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره در بخش دوم نشست خبری شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت، اظهار داشت: از روز ۳۱ شهریور ماه آثار بخش جشنواره جشنواره ها و مدافعان سلامت در پلتفورم نماوا طبق جدول قابل مشاهده می باشد.

عظیمی میرآبادی سپس درباره نکوداشت های این دوره اظهار داشت: در آیین افتتاحیه از خسرو سینایی، هادی مشکوه، غلامرضا جنت خواه دوست، همایون رضا عطاردی و حسین فهمیمی تجلیل می شود؛ همینطور در آیین اختتامیه از جمشید هاشم پور، محسن علی اکبری و جمال شورجه تجلیل می شود.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، اظهار داشت: ما در جشنواره فیلم مقاومت به موضوعاتی می پردازیم که در فراخوان آمده و بسیار گسترده هستند. اصل مبحث توجه به موضوعات به شکل جامع و کامل است.

عظیمی میرآبادی تاکید کرد: فیلمسازانی که در این دوره از جشنواره امتیاز کسب کنند در طول سال شرایط بهتری برای کار خواهند داشت. ما در انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس کارهایی همچون ایجاد بستر برای فیلمسازی برای سینماگران علاقمند به فیلمسازی در حوزه مقاومت را پیگیری می نماییم.

دبیر جشنواره فیلم مقاومت، تصریح کرد: مبنای طراحی شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت برگرفته از گام دوم است. به آثاری که بر این اساس ساخته شده بیشتر توجه می شود و بین برگزاری دو جشنواره هم این مورد را لحاظ خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: انجمن سینمای دفاع مقدس امیدوار است بتواند بستری برای فعالیت هنرمندان و پژوهشگران فراهم آورد.

مهدی عظیمی میرآبادی در انتها این نشست از اهالی رسانه تشکر کرد و خاطرنشان کرد: یک ماه ونیم برای ثبت نام آثار در بعضی بخش ها زمان داریم. از مردم می خواهم درباره جشنواره نظر بدهند، شنوای نظرهای موافق و مخالف و حتی مغرضانه هستیم.

عظیمی میرآبادی در انتها این نشست پوستر جشنواره شانزدهم را که توسط محمدرضا رسولی طراحی شده به یادگار امضا کرد.منبع:

1399/06/29
15:15:15
5.0 / 5
1628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است