كشف یك طرح مخفی پشت مونالیزا و فرضیات جدید

كشف یك طرح مخفی پشت مونالیزا و فرضیات جدید به گزارش آبی طرح یك دانشمند به كمك دوربین های پیشرفته یك طراحی مخفی در لایه های زیرین نقاشی «مونالیزا» كشف كرده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، «پاسکال کوت» دانشمندی است که ۱۴ سال از عمر خویش را صرف بررسی تصاویری از تابلو نقاشی «مونالیزا» یکی از مشهورترین آثار هنری جهان کرده است.
نتایج تحقیقات این دانشمند بر روی تابلو نقاشی «مونالیزا» که با کمک تکنولوژی صورت گرفته است، نشان داده است «لئوناردو داوینچی» نقاش نامدار رنسانس این اثر را با کمک یک طراحی اولیه خلق کرده است.
«کوت» به کمک فناوری لومیر که قادر به تشخیص بازتاب نور در ۱۳ طول موج است لایه های زیرین این نقاشی مشهور را مورد بررسی قرار داد و بعد از ثبت بیشتر از ۱۶۵۰ عکس، جزئیات این نقاشی را طی سالیان طولانی بررسی کرد.
در نتیجه این بررسی ها آثاری از خطوط بوجود آمده ذغالی در امتداد خط رویش مو و دست مونالیزا کشف شده که این نشانگر استفاده از روش «اسپولورو»(spolvero) در این تابلو نقاشی است.
«اسپولورو» (spolvero) سبکی است که در آن با ایجاد حفره های کوچک در امتداد خطوط طراحی و با استفاده از ذغال پودرشده، یک طرح از سطحی به سطح دیگر منتقل می شود.
به این ترتیب می توان دریافت این احتمال وجود دارد که «داوینچی» یک طرح اولیه را به بوم نقاشی اصلی انتقال داده است.
وجود طراحی ذغالی همینطور این احتمال را مطرح می کند که امکان دارد از آن برای خلق نسخه های دیگری از این تابلو استفاده شده باشد.
نکته دیگری که در جریان این تحقیقات کشف شد طرحی از یک سنجاق مو در سمت راست سر مونالیزا است. استفاده از چنین لوازمی در آن زمان در فلورانس مرسوم نبوده است؛ ازاین رو «کوت» در گفت و گو با «اکسپرس» این نظریه را مطرح که این امکان وجود دارد که این نقاشی یک پرتره نباشد و اثر تمثیلی یا تصویری از یک زن غیرواقعی همچون یک الهه باشد.
تابلو نقاشی « مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی» هم اکنون در موزه «لوور» فرانسه نگهداری می شود.
موزه لوور با گنجایش ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار بازدیدکننده در طول روز، هر ساله میزبان حدود ۱۰ میلیون بازدیدکننده است. نزدیک به ۸۰ درصد این افراد برای تماشای « مونالیزا» به این موزه می آیند.
منبع:

1399/07/10
13:43:36
5.0 / 5
1528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است