گشتی در اخبار تئاتر؛

تعیین حریم تئاترشهر و تعطیلی یك هفته ای نمایش ها

تعیین حریم تئاترشهر و تعطیلی یك هفته ای نمایش ها حوزه فرهنگ و هنر؛ همچون تئاتر طی هفته جاری مانند دیگر شاخه ها با اتفاقات مختلف روبرو بود كه از مهمترین اخبار آن می توان به تصویب طرح تعیین حریم تئاترشهر تا تعطیلی یك هفته ای فعالیتهای نمایشی به جهت گسترش انتشار كرونا در پایتخت اشاره نمود.با پشت سر گذاشتن دهه نخست مهر و آخر فعالیتهای فشرده گروه های نمایشی، همسو با فعالان دیگر عرصه های هنری در پاسداشت، تکریم و گرامی داشت ۴۰ سالگی حماسه دفاع مقدس، هر چند با شدت گرفتن شیوع موج سوم ویروس کرونا در اغلب استان ها و شهرستان های کشور بار دیگر شاهد تعطیلی یک هفته ای فعالیتهای هنرمندان تئاتر در پایتخت و برخی استان های دیگر کشور بودیم تجربه پیشین تعطیلی به جهت شیوه این ویروس، سبب توقف فعالیتهای هنرمندان عرصه نمایش کشور نشد و از گوشه و کنار ایران خبر فعالیتهای اهالی این هنر در عرصه های مختلف تولید، اجرا و جشنواره ها به گوش می رسد.

از مهمترین رویدادها و اتفاقات می توان به تصویب طرح تعیین حریم تئاترشهر، تعطیلی یک هفته ای فعالیتهای نمایشی به جهت گسترش انتشار کرونا در پایتخت، تقدیر مدیرکل هنرهای نمایشی از نمایشگران تئاتر صاحبدلان، تمدید مهلت شرکت در جشنواره فصل امید، نمایش مجازی هنرمندان نقال در هفته ملی کودک، انتصاب اعضای هیات انتخاب جشنواره راویان حماسه، اجرای نمایش مرز در تماشاخانه دیوار چهارم، معرفی آثار راه یافته به بخش کودک جشنواره تئاتر مقاومت، اجرای نمایش مطلق در تماشاخانه نوفل لوشاتو، تمدید پروژه چهارفصل تئاتر ایران و رویدادهای دیگر اشاره نمود.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۴ مهر ۱۳۹۹ مرور کنید.تصویب طرح تعیین حریم تئاترشهر

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم گله دارزاده رئیس تئاترشهر با نصرالله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ تهران همراه با علی اصغر طاهری شهردار ناحیه یک منطقه ۱۱ در محل مجموعه تئاتر شهر دیدار و از نزدیک در جریان تازه ترین مشکلات و صدمه های محیط پیرامونی این مجموعه قرار گرفته و درباره تازه ترین اقدامات شهرداری منطقه ۱۱ برای بهبود شرایط فعلی سخن گفتند.

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهردار منطقه ۱۱ خواست، شرایطی را فراهم آورد که به اتکای گزارش ها و صدمه های فراوانی که در محیط تئاترشهر به سبب بزهکاری فراوان وجود دارد، شرایط تعیین حریم برای این مجموعه فراهم گردد.

قادر آشنا در این دیدار با قدردانی از همکاری شهرداری منطقه ۱۱ تهران: ما از مجموعه شهرداری تهران دو خواهش داریم. اول اینکه شرایطی را فراهم آورد که به اتکای گزارش ها و صدمه های فراوان در محیط تئاترشهر به سبب بزهکاری فراوان، شرایط تعیین حریم برای این مجموعه فراهم گردید. بعد از آن نسبت به آغاز فاز دوم پروژه پهنه فرهنگ و هنر رودکی از مجموعه تئاترشهر به جای ادامه پروژه از تالار وحدت همکاری کنند. محیط پیرامون تئاتر شهر این توانایی را دارد که بیشتر و گسترده تر از اینها تبدیل به یک پاتوق برای تئاتر خیابانی و اجرای مجالس شبیه خوانی شود.

آبادانیان شهردار منطقه ۱۱ تهران در این دیدار اظهار داشت: بوستان دانشجو یکی از مهمترین بوستان های شهر تهران در موضوعات فرهنگی بوده و باید هرچه سریعتر نسبت به بازپیرایی آن اقدامات لازم صورت پذیرفته و مشکلات ناشی از صدمه های اجتماعی محیط آن رفع گردد. در این راه هنرمندان و مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی و تئاتر شهر بعنوان ذی نفعان اصلی این منطقه باید حتما ما را از مشورت های خود بهره مند و در جلسات مربوط به این پروژه شرکت نمایند. همه ما می خواهیم از این پس به جای شنیدن خبرهای ناگوار ناشی از نزاع های خیابانی و بزهکاری در این منطقه، شاهد اتفاقات خوب و فرهنگی باشیم که بوستان دانشجو را بعنوان بوستان موضوعی در رابطه با هنر نمایشی معرفی کنم.«کرونا» بار دیگر سینما و تئاتر را تعطیل کرد

با اعلام معاون استاندار تهران در خصوص اعمال محدودیت های یک هفته ای در پایتخت برای کنترل شیوع ویروس کرونا و عبور از وضعیت قرمز، کلیه سالن های سینما و تئاتر در تهران، از ۱۲ تا ۱۸ مهر تعطیل خواهد بود.

محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی درباره وضعیت تعطیلی سالن های تئاتری طبق اطلاعیه انتشار یافته از جانب استانداری تهران در خصوص ایجاد محدودیت های جدید کرونایی، اظهار داشت: با استعلام مدیرکل هنرهای نمایشی از معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق اطلاعیه استانداری تهران در خصوص ایجاد محدودیت های جدید، فعالیتهای تئاتری تعطیل می شوند. تعطیلی سالن های سینما و تئاتر تنها یک هفته و استمرار آن منوط به بررسی دوباره شرایط از جانب ستاد کرونا خواهد بود.

سالن های سینما و تئاتر پیش از این و همزمان با موج اول کرونا از سوم اسفند ۹۸ تا اول تیر ۱۳۹۹ تعطیل شده بود.تقدیر مدیرکل هنرهای نمایشی از نمایشگران تئاتر صاحبدلان

مدیرکل هنرهای نمایشی به همراه سرپرست تئاترشهر ۱۱ مهرم با حضور در مجموعه تئاتر شهر از اجراهای دهمین دوره جشنواره تئاتر صاحبدلان و آخرین اجرای نمایش بین یه عالمه ماهی در تالار سایه دیدن کرد.

دور دهم تئاتر صاحبدلان تا ایام سوگواری اربعین حضرت سید الشهدا (ع) با اجرای نمایش های محیطی و خیابانی در کربلا چه گذشت، نجواهای عزازیل، فقط به خاطر تو، آسمان دیگر، شبیه سردار و دمام نوازی پس از نماز مغرب و عشا در محوطه تئاتر شهر میزبان شهروندان تهرانی است.تمدید مهلت شرکت در جشنواره فصل امید

مهلت ارسال اثر برای حضور در مسابقه نمایشنامه نویسی رویداد فصل امید، بعنوان جایگزین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، بنا به درخواست متقاضیان تا آخر مهر تمدید شد.

متقاضیان می توانند با رفتن به بخش ویژه فصل امید در تارنمای «ایران تئاتر» نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. چنان چه پیشتر اعلام گردید مهلت ارسال آثار در بخش نمایش های صحنه ای هم تا ۲۰ مهرماه است.

متناسب با تمدید مهلت ارسال آثار، نتایج بررسی آثار متقاضی از جانب اداره کل هنرهای نمایشی اعلام خواهد شد.

فصل امید در دو بخش نمایش های صحنه ای و مسابقه نمایشنامه نویسی با مبحث کودک و نوجوان برگزار می گردد و اداره کل هنرهای نمایشی با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، این برنامه ویژه را به جهت تبعات شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به شکل مرسوم امسال و با هدف پشتیبانی از آثار ویژه مخاطبان این گروه سنی، تدارک دیده است.نمایش مجازی هنرمندان نقال در هفته ملی کودک

مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ۱۲ تا ۱۷ مهر همزمان با هفته ملی کودک هر روز فیلم یکی از نقالی های تولید شده در این مرکز را به نمایش می گذارد.

کودکان و نوجوانان علاقمند به هنر نقالی روز ۱۲ مهر نخستین روز هفته ملی کودک حکایت آموزنده «طوطی و بقال» مثنوی معنوی مولانا را با نقالی فهیمه باروتچی تماشا کردند. همینطور در دومین روز از این هفته امیرحسین انصافی قصه «پیرچنگی» را در چارچوب نقالی برای دوست داران این هنر اجرا می کند.

علاقه مندان می توانند روز ۱۴ مهر فیلم نقالی قصه «نجات بیژن» و چهارمین روز هفته ملی کودک هم داستان «تیمور لنگ» را با هنرمندی محمدرضا معجونی در سایت و صفحه اینستاگرام کانون تماشا کنند.

همچنین در ادامه این نمایش ها روز ۱۶ مهر همزمان با روز جهانی کودک مرکز تئاتر کانون فیلم نقالی داستان شفا یافتن کور با هنرمندی فهیمه باروتچی را در فضای مجازی به نمایش می گذارد. در همین حال نقالی قصه کشتی نو» از جانب امیرحسین انصافی روز ۱۷ مهر در سایت نمایش مرکز تئاتر کانون قرار می گیرد تا علاقه مندان این هنر بتوانند به تماشای آن بنشینند. سال جاری با عنایت به شرایط موجود در کشور و برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا ویژه برنامه های هفته ملی کودک از ۱۲ تا ۱۷ مهر ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار می گردد.انتصاب اعضای هیات انتخاب جشنواره «راویان حماسه»

با حکم امین رهبر دبیر جشنواره رادیویی راویان حماسه اعضای هیات انتخاب آثار این جشنواره معرفی گشتند. بر این اساس حمیدرضا افشار، فریبا متخصص و بهرام ابراهیمی بعنوان اعضای هیات انتخاب آثار این جشنواره تعیین شدند.

جشنواره رادیویی راویان حماسه به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس برگزار می گردد.مرز در دیوار چهارم شکل می گیرد

نمایش مرز به کارگردانی امید اولیایی از ۱۹ مهر در تماشاخانه دیوار چهارم از تاریخ ۱۹ مهر لغایت ۲ آبان ساعت ۲۱: ۳۰ به صحنه خواهد رفت.

امید اولیایی کارگردان نمایش درباره مضمون این اثر: این نمایش روایتگر سختی و مشقت زندگی کولبران است و تمام داستان از نگاه و زبان سرباز مرزبانی به نام امید روایت می شود. این اثر می خواهد شرایط سخت زندگی در نقاط مرزی را نشان دهد و هدف از اجرای آن بازگو کردن موضوعاتی است که غالبا در رسانه ها قربانی سلیقه افراد می شود و یا دستاویزی برای اهداف بعضی ها اما ذره ای از مشکلات آن عزیزان حل نمی گردد و نخواهد شد.

در این نمایش درد یک کولبر را از زبان سربازی وظیفه نشان می دهیم، این کار برای قرار گرفتن در همان شرایط و لمس ماجرایی است که این روزها به یکی از دردناکترین موضوعات اجتماعی تبدیل گشته است. در این نمایش کولبر قهرمانی است که در سخت ترین شرایط تلاش می کند و مسببان این شرایط شاید همه ما باشیم که در مواجهه با این موضوعات دردناک تنها به حرف زدن و پناه گرفتن در صفحات مجازی بسنده می نماییم.معرفی آثار راه یافته به بخش کودک جشنواره تئاتر مقاومت

آثار راه یافته به بخش غیررقابتی کودک و نوجوان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت معرفی گشتند. ۱۰ نمایش برگزیده بخش کودک و نوجوان، توسط ستاد برگزاری این جشنواره مشخص و معرفی گشتند. هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و دبیری حمید نیلی آذرماه سالجاری برگزار می شود.معرفی دبیر دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی»

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، طی حکمی امیرحسین شفیعی را بعنوان دبیر دومین دوره جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی انتخاب کرد.

در بخشی از این حکم آمده است: «نظر به تعهد و تخصص و سوابق پرارزش جنابعالی در عرصه هنرهای نمایشی و با توجه به پیشنهاد مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و برگزاری مطلوب این رویداد پارسال و همزمان با ایام شهادت سردار آسمانی مردم ایران، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی جنابعالی را بعنوان دبیر دومین دوره این رویداد فرهنگی که به نام و یاد شهدا مزین می باشد منصوب می کنم.»

امیرحسین شفیعی سال قبل هم توسط مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، بعنوان دبیر جشنواره سردار آسمانی منصوب شده بود.

دومین دوره جشنواره ملی تئاتر سردارآسمانی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی کرمان و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در سه بخش نمایش نامه نویسی، تئاترصحنه ای و خیابانی، دیماه سالجاری در کرمان برگزار می گردد.اجرای نمایش مطلق در تماشاخانه نوفل لوشاتو

نمایش مطلق به نویسندگی و کارگردانی راد پورجبار، اولین تجربه حرفه ای کارگردانی وی از ۸ آبان سالجاری در تماشاخانه نوفل لوشاتو روی صحنه خواهد رفت.

راد پورجبار دانش آموخته کارشناسی کارگردانی سینما است و در کارنامه کاری وی می توان به ساخت بیشتر از ۷ فیلم کوتاه، بازی در تعداد قابل توجهی فیلم کوتاه، تدوین و کارگردانی پشت صحنه سینما اشاره نمود اما در حوزه تئاتر بیشتر در فضای بازیگری فعالیت خویش را ادامه داده که می توان به همکاری با کارگردانانی چون مرتضی اسماعیل کاشی در نمایش پنجاه-پنجاه، نصیر ملکی جو در نمایش طناب و کرگدن، شادی اسدپور در نمایش خانه نم زده، سحر صفریان در نمایش مهمانسرای دو دنیا، هادی کمالی مقدم در نمایش مرغان این روزی و بهزاد مرتضوی در نمایش درباره ال ای اشاره نمود.تمدید پروژه چهارفصل تئاتر ایران

دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام نمود مهلت ارسال آثار به پنجمین فصل از دور نوین پروژه چهارفصل تئاتر ایران به درخواست علاقه مندان به شرکت در این فرآیند آموزشی، تا ۲۰ مهر ۱۳۹۹ تمدید گردید.

علاقه مندان به ارسال ایده ها به این فصل با عنوان مدافعان سلامت تا بیستم مهر ایده های کوتاه خویش را برای نمایشنامه با مضمون مورد اشاره به آدرس الکترونیکی: [email protected] ارسال نمایند.

آخرین مرحله از فصل چهارم با عنوان شهدای مقاومت اخیرا تمام شده که برگزیدگان آن به انتشارات سوره مهر جهت چاپ در مجموعه ای تحت عنوان فصل سفید (نمایشنامه های منتخب خروجی این پروژه ی آموزشی) معرفی خواهند شد.منبع:

1399/07/15
12:19:31
5.0 / 5
1255
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است