تاكید هیات نظارت بر مطبوعات، بر رعایت اصول اخلاق حرفه ای در رسانه ها

تاكید هیات نظارت بر مطبوعات، بر رعایت اصول اخلاق حرفه ای در رسانه ها به گزارش آبی طرح اعضای هیات نظارت بر مطبوعات ضمن قدردانی از عملكرد مسئولانه و روشنگرانه رسانه ها در قبال رخدادها و مسائل مبتلابه كشور، بر ضرورت رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات در شرایط كنونی و مراقبت و پیشگیری از بروز رفتارهای مغایر با اصول اخلاق حرفه ای در رسانه ها و هر گونه توهین و افترا به افراد و مقامات عالی رتبه كشور ابرام و تاكید نمودند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از بررسی عملکرد رسانه ها و موضوعات نظارتی و هدایتی و هم رسیدگی به درخواست صدور مجوز فعالیت رسانه های مکتوب و الکترونیک در جلسه امروز این هیات اطلاع داد و اظهار داشت: اعضای هیات نظارت بر مطبوعات ضمن قدردانی از عملکرد مسئولانه و روشنگرانه رسانه ها در قبال رخدادها و مسائل مبتلابه کشور، بر ضرورت رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات در شرایط کنونی تاکید نمودند.
سیدعلاءالدین ظهوریان اضافه کرد: در جلسه مورخ ۲۸ مهر ۹۹ ضمن طرح تقاضاهای صدور مجوز نشریات، موضوعات نظارتی در حوزه رسانه های مکتوب و برخط، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
به گفته وی، در این نشست و در جهت بررسی ویژه گزارش رصد عملکرد محتوایی و حرفه ای رسانه ها، اعضای هیات نظارت بر مطبوعات با عنایت به اهمیت جایگاه و عملکرد رسانه ها در حفظ کیان و تأمین منافع ملی و هم ایجاد و تقویت همدلی در بین جامعه و ارکان و قوای کشور، بر ضرورت رعایت دقیق و هر چه بیشتر مفاد بند ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات و مراقبت و پیشگیری از بروز رفتارهای مغایر با اصول اخلاق حرفه ای در رسانه ها و هر گونه توهین و افترا به افراد و مقامات عالی رتبه کشور ابرام و تاکید نمودند.
وی همینطور تصریح داشت: اعضای هیات نظارت بر مطبوعات از عملکرد مسئولانه قاطبه رسانه های کشور در انجام رسالت و وظایف معمول و حرفه ای خود و نقد راهگشای مسائل در جهت تنویر افکار عمومی، تشکر و قدردانی کردند.
مطابق ماده ۶: نشریات جز در مورد اختلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی که در این فصل مشخص می شوند آزادند.
۱. نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند.
۲. اشاعه فحشا ومنکرات و انتشار عکس ها و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی.
۳. تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر.
۴. ایجاد اختلاف درخلال اقشار جامعه، بخصوص ازطریق طرح مسائل نژادی و قومی.
۵. تحریص و تشویق افراد و گروه ها به ارتکاب اعمالی ضد امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج.
۶. فاش نمودن وانتشار اسناد و دستورها و مسایل محرمانه، اسرار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نقشه و استحکامات نظامی، انتشار مذاکرات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی و محاکم غیرعلنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی بدون مجوز قانونی.
۷. اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همینطور اهانت به مقام معظم رهبری و مراجع مسلم تقلید.
۸. افترا به مقامات، نهادها، ارگانها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، با اینکه از راه انتشار عکس یا کاریکاتور باشد.
۹. سرقتهای ادبی و همینطور نقل مطالب از مطبوعات و احزاب و گروه های منحرف و مخالف اسلام (داخلی و خارجی) بنحوی که تبلیغ از آنها باشد. (حدود موارد فوق را آئین نامه مشخص می کند)
تبصره ـ سرقت ادبی عبارت است از نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثار و نوشته های دیگران به خود یا غیر، ولو به صورت ترجمه.
۱۰. استفاده ابزاری از افراد (اعم از زن و مرد) در تصاویر و محتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی، طرح مطالب باعث تضاد میان زن و مرد از راه دفاع غیر شرعی از حقوق آنان.
تبصره ـ متخلف از موارد مندرج در این ماده مستوجب مجازات های مقرر در ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی خواهد بود و در صورت اصرار مستوجب تشدید مجازات و لغو پروانه می باشد.
۱۱. پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و یا تحریف مطالب دیگران.
۱۲. انتشار مطلب ضد اصول قانون اساسی.


1399/07/28
19:22:27
5.0 / 5
1202
تگهای خبر: حقوق , طرح , عكس , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است