چه بر سر مجسمه های این شهر می آید؟

چه بر سر مجسمه های این شهر می آید؟ به گزارش آبی طرح آذربایجان شرقی طی روزهای اخیر خبرهایی از سرقت و یا شكسته شدن مجسمه های شهری در تبریز در فضای مجازی منتشر و سوال هایی در مورد چرایی آن در ذهن شهروندان بوجود آمد كه سرقت مجسمه های كودكان از پارك صدف تبریز همچون آن است.


مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز در گفت و گو با ایسنا، با تایید سرقت یکی از مجسمه های کودکان در پارک صدف تبریز، اظهار نمود: متاسفانه یکی از مجسمه های کودکان در این پارک به سرقت رفته است.

مسعود برزگر جلالی با بیان این که باید ماجرای دقیق این سرقت و جزئیات را از شهرداری منطقه مربوطه جویا شد، چونکه در محدوده ی شهرداری های مناطق قرار دارد، افزود: متاسفانه با بدتر شدن اوضاع اقتصادی شاهد این اتفاقات هستیم. این مجسمه ها دارای پایه های فلزی و رویه فایبر گلاس بودند.

وی به ماجرای کنده شدن انگشتان مجسمه های تکم چی نیز اشاره نمود و اضافه کرد: این اقدامات نیز توسط افراد مریض الاحوال انجام شده و نمی دانیم به چه علتی این کارها را انجام می دهند.

وی در پاسخ به این که آیا نظارت و تمهیدات خاصی در ارتباط با مراقبت از مجسمه های شهری در مقابل با چنین اتفاقاتی وجود دارد یا خیر، اظهار نمود: در این صورت باید در کنار هر مجمسه یک نگهبان بگذاریم!


همه باید مراقب آثار هنری سطح شهر باشیم


هنرمند مجسمه ساز تبریزی و خالق مجسمه های کودکان در پارک صدف تبریز هم در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: برای خلق این آثار هزینه و زحمت بسیاری صرف کردم تا کیفیت خوبی داشته باشد؛ پس از اتمام نیز مجسمه ها را حدود دو هفته قبل در 17 مهرماه در پارک صدف تبریز نصب کردیم، اما دو هفته هم از نصب این مجسمه ها نگذشته بود که با تماس یکی از دوستانم از سرقت یکی از مجسمه ها مطلع شدم.


حامد لطف الله پور که این مجسمه ها را به همراه اکیپ خود به دنبال اعلام فراخوان سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز طی شش ماه خلق کرده است، اظهار داشت: پس از شنیدن خبر به پارک صدف رفته و ماجرا را از نگهبانی جویا شدم، این درحالی بود که یک روز از سرقت گذشته بود و هیچ اطلاعی به بنده نداده بودند و حتی به پلیس آگاهی نیز اطلاع نداده و به مسئولان شهرداری نیز گزارشی در این خصوص داده نشده بود.

وی با بیان این که شش ساعت زمان برده بود تا این مجسمه ها را در پارک نصب نماییم، افزود: سرقت و کندن این مجسمه ها حداقل یک و نیم ساعت زمان می خواهد و این درحالی است که پارک صدف بطور شبانه روزی دارای نگهبان بوده و این مجمسه ها نیز در فاصله دو متری نگهبانی قرار دارد.

لطف الله پور با بیان این که مجسمه ها دارای پایه فلزی بوده و رویه آن از جنس فایبرگلاس است، اظهار نمود: متریال این مجسمه مهم نبوده و فقط ارزش هنری دارد؛ سرقت این مجسمه ها عادی نیست، چونکه این مجسمهها شناخته شده بوده و کسی نمی تواند از شهر خارج کرده و یا مورد استفاده قرار داده و متریالش را به فروش برساند؛ نمی دانم هدف از این سرقت چیست؟.

وی با بیان این که بنده نگران هستم و احتمال دارد باقی مجسمه های کودکان را نیز سرقت کرده و یا بدان ها لطمه برسانند، اضافه کرد: مجسمه های کودکان پارک صدف شامل پنج کودک در حال بازی بود که یکی از آنها به سرقت رفته و یکی دیگر نیز از جایش لق شده، اما موفق به سرقت آن نشده اند؛ الان چهار مجسمه در پارک موجود است.

این هنرمند که فارغ التحصیل رشته مجسمه سازی بوده و در خارج از کشور تحصیل کرده است، هدف از بازگشت خود به کشور را خدمت به فرهنگ و هنر این شهر عنوان نمود و اظهار داشت: همه باید برای زیباسازی شهر و صیانت از فرهنگ و هنر کشورمان دست به دست هم دهیم و از آثاری که نماینده فرهنگ و هنر و سنت ماست، مراقبت کنیم؛ این مجسمه ها متعلق به شهر و مردم است و باید همه در حفظ آنها کوشا باشیم.

وی با بیان این که این مجسمه ها بازی های بومی و سنتی را به نمایش می گذارد و حتی کفش ها و لباس های کودکان نیز نمایانگر فضای کودکی دهه 60 بوده و شور و نشاط کودکی را به تصویر می کشد، اضافه کرد: امروز با گسترش فضای مجازی، بازی های بومی و محلی نیز رنگ باخته و کودکان به بازی های مجازی روی آورده اند، بدین جهت این مجسمه ها را طراحی کردیم تا بین کودکان امروزی شور و نشاط به وجود آورده و حتی روی یکی از مجسمه ها را نیز خالی گذاشتیم تا بچه ها از روی آن بپرند و بازی کنند.

وی با انتقاد از عدم پیگیری و بی توجهی مسئولان امر به سرقت مجسمه ها، اظهار داشت: مسئولان شهری در ارتباط با این موارد جدی برخورد نکرده و این مساله برایشان مهم نیست.

منبع:

1399/07/30
13:39:16
5.0 / 5
1207
تگهای خبر: تحصیل , تصویر , سازمان , طراح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است