نگاهی به خودنگاره های نقاش های معروف جهان

سلفی می گرفتند، وقتی دوربینی نبود! بعلاوه تصاویر

سلفی می گرفتند، وقتی دوربینی نبود! بعلاوه تصاویر آبی طرح: زمانی كه هنوز دوربینی برای گرفتن عكس و سلفی وجود نداشت، هنرمندانی بودند كه دوست داشتند چهره هایشان را ثبت كنند و تنها ابزاری كه در اختیار داشتند بوم و قلمو بود. شاید همین حس عجیبِ جاودانگی بود كه خودنگاره های ارزشمندی از معروف ترین هنرمندان جهان را رقم زد؛ آثاری كه امروز در نهایت دقت و وسواس در بزرگ ترین موزه های جهان نگهداری می شوند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، با وجود آنکه خودنگاره های فراوانی از قرن پانزدهم میلادی در تاریخ هنر اروپا وجود دارد، اما با آغاز قرن ۱۹ است که خلق تصویر نقاش مورد توجه هنرمندان قرار می گیرد. واژه سلف پرتره یا همان خودنگاره نخستین بار در سال ۱۸۲۱ در لغت نامه آکسفورد وارد شد و تا قبل از قرن نوزدهم میلادی اصلا واژه خودنگاره وجود نداشت.
به همین دلیل هم می توان اظهار داشت که کشیدن خودنگاره در بین نقاشان از دهه های بعد از رنسانس (یا حتی قبل از آن) رواج یافت، ولی در اواخر سده ۱۹ و اوایل سده ۲۰ میلادی به اوج رسید. در این دوره هنرمندان متوجه شدند که خودشان قسمتی از واقعیت و هستی موجود هستند که تلاش کردند علاوه بر به تصویر کشیدن آنچه در زندگی واقعی می دیدند، خودشان را نیز بعنوان قسمتی از این جهان هستی به تصویر بکشند.
یکی از معروف ترین و البته پرکارترین نقاشان در زمینه خلق خودنگاره، ون سان ون گوگ است. این نقاش هلندی پرتره های زیادی را از خودش ترسیم کرده و در میان سال های ۱۸۸۶ تا ۱۸۸۹، حدود ۳۷ سلف خودنگاره کشیده که حالا از مشهورترین و البته گران ترین آثار هنری جهان محسوب می شوند.فریدا کالو، هنرمند مکزیکی نیز از دیگر نقاشانی است که به کشیدن خودنگاره علاقه زیادی داشت. او از سال های نوجوانی خودنگاره های زیادی از خودش کشید که اغلب آنها دارای خاصیت های مشترکی همچون موهای سیاه، کمی سبیل، گونه ها و لب های گلگون است که گاهی ها هم با چهره بعضی از حیوانات در کنار صورتش همراه می شدند. او بیش از ۵۰ اثر و سلف پرتره به یادگار گذاشته است.رامبرانت که به نقاش تاریکی ها شهرت دارد، بعنوان یکی از بزرگ ترین نقاشان تاریخ هنر شناخته می شود. بااینکه دوران حیات خود سفارش های هنری زیادی و گاهی گرانی را می گرفت، اما آنطور که انتظار داشت مورد توجه عموم مردم قرار نگرفته بود و همانند خیلی از هنرمندان دیگر آثارش سال ها بعد مورد توجه قرار گرفت. تا آنجایی که امروز آثار رامبرانت در معروف ترین موزه های جهان نگه داری و جزو گران ترین نقاشی های جهان دسته بندی می شود. او نیز تعدادی خودنگاره از خود بجای گذاشته است.از داوینچی نیز اثری بجای مانده است که باور خیلی از کارشناسان هنر، خودنگاره ای از خود هنرمند است. این پرتره که حدودا سال ۱۵۱۲ ترسیم شده و بنظر می رسد که داوینچی آنرا در حدود سن ۶۰ سالگی ترسیم کرده باشد. این تابلو که با گچ قرمز بر روی کاغذ کشیده شده، الان در کتاب خانه رویال تورین در ایتالیا نگهداری می شود.پابلو پیکاسو، نقاش، مجسمه ساز و شاعر اسپانیایی از تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم و‬ مبدع‬ سبک‬ کوبیسم‬ بود که آثارش از دوره حیات مورد توجه قرار گرفت و امروز بعد از سال ها از زمان مرگش جزو گران ترین هنرمندان جهان شمرده می شود. او نیز در کشیده خودنگاره ید طولایی داشت و نقاشی های زیادی را از چهره خود به جا گذاشت.

رافائل یکی از بزرگترین نقاش های تاریخ هنر نه فقط ایتالیا، بلکه جهان است. او به همراه لئوناردو داوینچی و میکل آنژ سه گانه عجیب، مهم و تاثیرگذاری را در دوران اوج رنسانس تشکیل داده بود. او نیز در میان سال های ۱۵۰۴ تا ۱۵۰۶ خودنگاره مشهوری را از خود به جا گذاشت.نام بسیاری دیگر از هنرمندان مشهور جهان نیز در زمره نقاش هایی قرار دارد که خودنگاره هایی به جا گذاشته اند. البته در ایران نیز کمال الملک، همچون نقاش هایی است که خودنگاره هایی از او در بین آثارش دیده می شود.

منبع:

1399/08/12
14:35:56
5.0 / 5
1419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است