مركز بیرجند شناسی و موزه شهر آماده افتتاح است

مركز بیرجند شناسی و موزه شهر آماده افتتاح است آبی طرح: ساختمان درشكه خانه در بیرجند كه فاقد بهره برداری بود، با تلاش شهرداری بازسازی شده و با عنوان «مركز بیرجند شناسی و موزه شهر بیرجند» آماده افتتاح است.


ساختمان درشکه خانه در بیرجند، ساختمان مخروبه ای بود که هیچ گونه استفاده ای از آن نمی شد، بنا بر این با تدبیر شهرداری بیرجند در زمینه بهسازی فضاهای شهری، این مکان بازسازی و هم اکنون به یکی از اماکن فاخر شهری تبدیل گشته است.
شهردار بیرجند روز یکشنبه اظهار داشت: ساختمانی با عنوان درشکه خانه در مجاورت ارگ بهارستان و در بافت تاریخی شهر بیرجند وجود داشت که حدودا مخروبه شده بود.
محمدعلی جاوید اضافه کرد: عملیات بهسازی این ساختمان از اوایل سال ۹۷ شروع شد و با هزینه کرد مبلغی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هم اکنون پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد دارد.
وی گفت: این ساختمان با قدمت زیاد، وضعیت نابسامانی داشت که با تلاش حوزه عمران شهرداری دارای هویت شده و با موضوع پرمحتوایی مانند مرکز بیرجند شناسی جان تازه ای می گیرد.
شهردار بیرجند اظهار داشت: نظرات متفاوتی جهت استفاده از این مکان مطرح بود که در نهایت در شورای اسلامی شهر، استفاده از آن بعنوان مرکز بیرجند شناسی و موزه شهر تصویب گردید.
وی با اشاره به کاربری این ساختمان بعد از بهره برداری متناسب با فرهنگ، هنر، اقلیم و جغرافیای بیرجند اشاره کرد: قسمتی از این ساختمان برای برگزاری نمایشگاه های مختلف به نگارخانه اختصاص یافته و بخشی نیز برای برگزاری کلاس های هنری متناسب با فرهنگ و هنر منطقه در نظر گرفته شده است.
جاوید اظهار داشت: مرکز بیرجند شناسی و موزه شهر بیرجند با قابلیت ثبت ظرفیت های فرهنگی و تاریخی مربوط به شهر در یک کالبد به وجود آمده و اختصاص یکی از اتاق های این مرکز به آثار مفاخر شهر بیرجند نیز در برنامه کاری است.
ساختمان درشکه خانه بیرجند که قدمت آن به زمان قاجار بر می گردد، ثبت ملی شده است.
باغ و عمارت اکبریه یکی از چهار اثر ثبت جهانی خراسان جنوبی نیز در شهر بیرجند قرار دارد.منبع:

1399/08/18
13:29:35
5.0 / 5
1240
تگهای خبر: طرح , عمارت , فرهنگ , كلاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است