نگاهی به درگذشتگان موسیقی نواحی در سال ۹۹

ناقوسی كه با مرگ هر هنرمند صدا می كند!

ناقوسی كه با مرگ هر هنرمند صدا می كند! آبی طرح: موسیقی نواحی همیشه از سرمایه های بزرگ فرهنگی كشور محسوب شده است؛ هنری كه نشان از جایگاه والای موسیقی در تاریخ ایران زمین دارد. در هر منطقه افرادی، سرآمدان شاخه ای از موسیقی نواحی هستند كه هنر خودرا سینه به سینه از گذشتگان فرا گرفته و به آیندگان منتقل می كنند. اما این چرخه گاه به درستی عمل نمی كند؛ چونكه در سالهای اخیر درگذشت بعضی از این هنرمندان، به منزله پایانی بر پیشینه غنی شاخه ای از موسیقی نواحی بوده است كه جایگزینی برای آن به میراث نمانده است.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، درباره وضعیت نابه سامان معیشتی هنرمندان نواحی بارها در رسانه ها صحبت شده است. وضعیتی نگران کننده که گاه با وعده ای از جانب مسئولان، امید به بهبود آن می رود ولی در عمل جای خالی اقدام های موثر هنوز حس می شود و این روزها کرونا هم شرایط را برایشان نامطلوب تر از گذشته کرده است.
این ویروس منحوس که ماه هاست در جهان تاخت و تاز می کند، علاوه بر اینکه امرار معاش خیلی از هنرمندان موسیقی نواحی را سخت و مختل کرده، جان عده ای از آنها را هم گرفته است؛ ضمن اینکه در ماه های اخیر تعداد خیلی از هنرمندان موسیقی نواحی که در سنین بالا هم هستند به انحای مختلف از دنیا رفته اند.
ایسنا در این گزارش مروری داشته است بر اسامی هنرمندان موسیقی نواحی که در طول این مدت فوت کرده اند.

خنیاگری به نام رحمان گواهی
رحمان گواهی از خنیاگران شناخته شده منطقه شیروان استان خراسان شمالی ۱۸ آبان ماه در سن ۵۳ سالگی بر اثر ابتلاء به کرونا درگذشت.
این هنرمند از دوتارنوازان منطقه خراسان شمالی است که در سالهای اخیر در جشنواره های مختلف در رابطه با موسیقی اقوام ایران حضور داشت و مدتی پیش نیز در جریان برگزاری نهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفت.
زنده یاد رحمان گواهی همچون هنرمندانی بود که از او بعنوان یکی از هنرمندان نسل میانی موسیقی نواحی منطقه خراسان شمالی یاد می کردند که بواسطه اجرای آثار گذشتگان و استادان خود در این عرصه، میان مخاطبان اینگونه موسیقایی معرفی شده بود.
«آمان دای»؛ دوله نوازی ماهر
امان الله طاهری معروف به «آمان دای»؛ از هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی سنقر و کلیایی بود که ۱۷ آبان ماه در کرمانشاه و در سن ۸۵ سالگی به سبب کهولت سن و بیماری دارفانی را وداع گفت.
این هنرمند پیشکسوت از سن ۱۲ سالگی با ساز «دوزله» با شاگردی نزد مرحوم مراد طاوسی سنقری آشنا شد و بیش از ۷۵ سال در این حوزه به خلق آثار هنری پرداخت.

اصغر ابراهیم نژاد؛ نوازنده دوتار مازندران
اصغر ابراهیم نژاد از نوازندگان شناخته شده دوتار مازندران بامدادان ۱۷ مهر ماه در ۱۰۰ سالگی فوت کرد.
اصغر ابراهیم نژاد از نوازندگان دوتار یا به اصطلاح «دوتاری» منطقه بهشهر استان مازندران بود که بگفته خیلی از دوستان و آشنایش سنی بالای ۱۰۰ سال داشت و در مدت حیات خود همیشه جزو بهترین و شناخته شده ترین هنرمندان دوتارنواز منطقه بود که دستی هم بر خوانندگی داشت.
او بااینکه در سالهای پایانی عمرش به سبب ضعف در شنوایی نمی توانست ساز خودرا کوک کند اما قبل از این همیشه همچون نوازندگان مطرحی بوده که قدرت بسیار خارق العاده ای در حافظه شعری و آوازی داشت.
اصغر ابراهیم نژاد


منبع:

1399/08/20
12:22:23
5.0 / 5
1039
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است