شیرغران فارغان به هرمزگان بر می گردد

شیرغران فارغان به هرمزگان بر می گردد به گزارش آبی طرح معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اظهار داشت: شیر غران فارغان حاجی آباد كه الان در كرمان نگهداری می شود به این اُستان باز می گردد.


عباس نوروزی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اداره کل میراث فرهنگی کرمان خواسته مشخصّه های شیر سنگی را به وزارتخانه ارسال نماید.
وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان با عنایت به دستور وزیر بایستی همکاری کند و درصورت همکاری آن اداره کل فرایند انتقال ظرف مدت یک هفته قابل انجام است.
وی افزود: از سوی دیگر گروه های مختلف میراث دوستان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم پیگیر این مورد هستند و امید می رود بزودی شاهد این شی پرارزش تاریخی در موزه مردم شناسی خلیج فارس در بندرعباس شویم
بنا به قول مهدی رهبر، دیرینه شناس در سال ۸۷، مجسمه شیر برنزی با ۶۲ کیلو وزن در ارتباط با دوره هخامنشی بوده که بلندی آن حدود ۴۲ سانتیمتر است و زیر چهار دست و پای آن چهار میخ مخروطی شکل وجود دارد که ۸ سانتیمتر بلندی دارد و نشان داده است این مجسمه برنزی در یک محل فلزی یا سنگی، استوار بوده است.
هیبت این شیر، یک شیر غران با یک دم برگشته و دهن باز درحال حمله است و از ۲ قسمت سر و بدن تشکیل شده، سر به صورت جدا به بدن الحاق شده و به نظر می آید سر نسبت به بدن بزرگتر است و این نشان داده است که یک شیر نر است.
شیر در دوره مادها و هخامنشی ها بعنوان نماد قدرت و صلابت مطرح بوده، این شیر برنزی به صورت اتفاقی توسط کشاورزان منطقه فارغان در شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان کشف و تحویل میراث فرهنگی استان شد که به دلیل نبود امکانات نگهداری به کرمان ارسال شد.منبع:

1399/08/25
12:10:44
5.0 / 5
1422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است