مدیركل دفتر امور پایگاه های جهانی:

نظارت مستمر، قلب تپنده نظام میراث جهانی است

نظارت مستمر، قلب تپنده نظام میراث جهانی است مدیركل دفتر امور پایگاه های جهانی، پایش و نظارت مولفه های چندگانه درگیر با آثار فرهنگی را در پروسه نظام مدیریت میراث فرهنگی بسیار مهم دانست و اظهار داشت: پایش، قلب تپنده نظام میراث جهانی است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از میراث آریا، فرهاد عزیزی زلانی در آیین افتتاحیه کارگاه آموزشی پایش وضعیت سلامت آثار تاریخی، اظهار داشت: در نیم سده اخیر مفاهیم میراث فرهنگی از بناها و محوطه دیرینه شناسی میراث صنعتی، مراکز شهری و روستایی گرفته تا مناظر فرهنگی به شکل قابل توجهی گسترش پیدا کرده است.
علاوه برگسترش مفاهیم میراث فرهنگی، تعریف محدوده های تأثیرگذار و محیط پیرامون آثار تاریخی بعنوان جزئی از کلیت آثار نیز موجب بروز انواع تهدیدها و چالش هایی شده است که اغلب تأثیر و عوارض نامطلوبی بر میراث فرهنگی دارند.
مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی اشاره کرد: این تهدیدها از مسائل و چالش هایی که با عوامل طبیعی به وجود می آید تا موضوعات در رابطه با توسعه، تعارض های بشری و تغییرات زندگی روزمره را شامل می شوند. تعدد این مسائل موجب پیچیدگی مدیریت میراث فرهنگی شده است بنا بر این دستیابی به روش های مدیریتی مناسب کار دشوار بوده و چیرگی بر این چالش ها برای ادامه حیات آثار بسیار مهمست.
وی اظهار داشت: در پروسه نظام مدیریت میراث فرهنگی، بحث پایش و نظارت مولفه های چندگانه درگیر با آثار، موضوعی بسیار مهم و کلیدی است و می تواند برآورد و ارزیابی روشنی از وضعیت آثار در اختیار مدیران میراث فرهنگی قرار دهد. در مدیریت میراث فرهنگی پروسه پایش باید طوری صورت گیرد که مدیران بتوانند برمبنای آن سیاست های حفاظتی خودرا به شکل پایدار انجام دهند، بدین سان پایش نباید به شکل ساده انگارانه ای فقط مجموعه ای از داده های خام را در بر گیرد، بلکه باید شامل فرآیندهایی باشد که داده ها را برای ارائه بینشی دقیق درباره شرایط محوطه یا نگرش درباره کارآمدی نظام مدیریتی فراهم آورد.
عزیزی زلانی بیان کرد: پایش در مدیریت میراث جهانی نیز مانند قلب تپنده نظام میراث جهانی است و هدف نهایی از آن بازنگری این نکته است که آیا ارزش های برجسته جهانی به خوبی حفاظت می شوند؟ آیا اصالت و یکپارچگی محوطه دست نخورده باقی مانده است؟
مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی گفت: هر چند پایش روش مند آماری بطور مستقیم به برنامه ها و برآیندها و اهداف وسیع تر مدیریتی مربوط نیست، اغلب می تواند اطلاعات ارزشمندی جهت استفاده در طراحی رویه های آتی با هدف ایجاد تغییر در اثر ارائه نماید. برای نمونه هیچ وقت بطور معمول تعداد بازدیدکنندگان، یک دستاورد مشخص و محصول مستقیم عملکرد مدیریت نیست، اما پایش تغییرات در تعداد بازدیدکنندگان می تواند بعضی از فاکتورهای مربوط به تقاضای این مورد را پدیدار کند.
ایجاد برخی رویه های پایش نظام مند می تواند به ایجاد اطلاعات ارزشمندی برای نظام مدیریتی اثر منجر شود.
عزیزی زلانی اشاره کرد: امیدوارم مباحثی که توسط اساتید در این چند روز ارائه می شود منجر به دستیابی همکاران مان به استانداردهای قابل توجهی در بخش پایش و در نهایت حفاظت مؤثرتر در محوطه های میراث فرهنگی در کشور شود.
مدیرکل دفتر امور پایگاه های جهانی در آخر از رند اپیچ و اوتاویا از اساتید بین المللی کارگاه آموزشی پایش وضعیت سلامت آثار تاریخی، اساتید ایرانی، سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو و کارشناسان اداره کل امور پایگاه های میراث جهانی و معاون میراث فرهنگی کشور برای برگزاری این کارگاه تشکر کرد.
کارگاه آموزشی پایش وضعیت سلامت آثار تاریخی با حضور سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو، اساتید بین المللی و داخلی، ۵۰ نفر از مدیران پایگاه های میراث جهانی و برخی از مدیران پایگاه های لیست موقت جهانی و کارشناسان معاونت میراث فرهنگی از روز دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹ به مدت سه روز در دفتر امور پایگاه های جهانی به شکل ویدئو کنفرانس و مجازی انجام شد.منبع:

1399/08/28
20:43:22
5.0 / 5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است