معرفی بزرگترین مجموعه های هنر اسلامی جهان

معرفی بزرگترین مجموعه های هنر اسلامی جهان به مناسبت روز جهانی هنر اسلامی به معرفی اجمالی بعضی از بزرگترین مجموعه های هنر اسلامی در جهان می پردازیم.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، در جریان چهلمین اجلاس عمومی یونسکو در سال ۲۰۱۹، هجدهم نوامبر بعنوان «روز جهانی هنر اسلامی» انتخاب گردید. این روز که به گرامیداشت تجلی هنر اسلامی در گذشته و حال حاضر و همینطور یادآوردی نقش هنر اسلامی در جنبش های هنری و فرهنگ های سراسر جهان اختصاص دارد، سال جاری برای اولین بار به صورت رسمی گرامی داشته می شود.
به همین مناسبت نشریه «نشنال» به معرفی بعضی از مجموعه های مشهور هنر اسلامی در سرتاسر جهان پرداخته است:«موزه هنر اسلامی قاهره» / مصرموزه هنر اسلامی در قاهره یکی از بزرگترین مجموعه ها از آثار هنر اسلامی در جهان به حساب می آید. در این موزه بیشتر از ۱۰۰ هزار اثر هنری از دوره های مختلف اسلام به معرض نمایش گذاشته شده است. در این موزه نسخه های نادر قرآن در کنار نسخه های خوشنویسی با جوهر نقره ای و صفحات تزئین شده هم به معرض نمایش گذاشته می شود. آثار هنری چوبی و آثاری از جنس کریستال و فلز هم در مجموعه این موزه به چشم می خورد.
ساختمان این موزه به طراحی «آلفونسو مانیسک الکو» ـ معمار ایتالیایی ـیک اثر هنری مجزا است که در ساخت آن در سال ۱۹۰۲ به اتمام رسید.


«موزه تمدن اسلامی شارجه» / امارات متحده عربیموزه تمدن اسلامی شارجه با نمایش بیشتر از ۵ هزار اثر یکی از مهم ترین مجموعه های هنر اسلامی در جهان به حساب می آید. آثار این موزه شامل نسخه های خطی، آثار حکاکی شده، سرامیک و ابزار های مختلف است.
این موزه که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده است و به علت مساحت و گنبد طلایی اش معروف است.
آثار این موزه در هفت گالری که شش مورد از آنها گالری های دائمی هستند نمایش داده می شوند. بعضی از گالری ها که به تاریخچه اسلام اختصاص دارند نسخه های نادر قرآن را در کنار یکی از پرده های کعبه نگهداری می کنند.
سایر گالری های هم به علوم، تکنولوژی و اختراعات در اسلام اختصاص داده شده است. گالری های دیگری هم به نمایش آثار هنری معاصر متعلق می باشد.


موزه هنر اسلامی مالزی در کوالالامپوراین موزه گالری که در مرکز منطقه گردشگری کوالالامپور قرار دارد خانه بیشتر از ۷هزار اثر است که در ۱۲ گالری مجزا به معرض نمایش گذاشته می شوند.
این موزه که بزرگترین موزه جنوب شرقی آسیا در نوع خود شناخته می شود نمونه های از معماری اسلامی، نسخه های قرآن، جواهرات سنتی، سرامیک و... را به نمایش می گذارد.موزه «پرگامون» در برلین/ آلمانموزه «پرگامون» در برلین یکی از پربازدیدترین موزه های آلمانی به حساب می آید. این موزه شامل سه قسمت است که دو قسمت شامل موزه خاورمیانه و موزه هنر اسلامی است.
موزه هنر اسلامی «پرگامون» آثار متعلق به قرن هشتم تا نوزدهم میلادی کشورهای اسپانیا، هند و واقع در خاورمیانه را نگهداری می کند.
این موزه هم اکنون تعطیل می باشد، اما از ۳۰ نوامبر بار دیگر به روز علاقه مندان گشوده خواهد شد.
از دیگر موزه های شناخته شده شامل مجموعه آثار هنر اسلامی به موزه لوور ابوظبی، موزه هنر اسلامی و ترکی استابول، موزه هنر اسلامی دوحه می توان اشاره نمود.
منبع:

1399/08/28
22:01:34
5.0 / 5
1204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است