استاندار كرمان:

معضل حاشیه نشینی از سیمای اثر جهانی بم زدوده شود

معضل حاشیه نشینی از سیمای اثر جهانی بم زدوده شود استاندار كرمان با اعلان اینكه حاشیه نشینی در باغ شهر زیبای بم غیرقابل باور و سیمای این اثر جهانی را نازیبا كرده، خواهان چاره اندیشی برای حل این معضل اجتماعی در كمترین بازه زمانی از طرف دستگاه های متولی در استان شد.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا، علی زینی وند عصر چهارشنبه در خاتمه بازدید از شهرستانهای شرقی استان کرمان در نشست جمع بندی بررسی مشکلات این مناطق در ارگ جدید ابم اضافه کرد: بم یک شهر عادی نیست و نماد هویتی ما محسوب می گردد و باید بدانیم شهر بم با هویت آن خوب است همانطور که زلزله ی غمبار سال ۸۲ نتوانست هویتش را تغییر دهد ما هم نباید این کار را انجام دهیم.
وی افزود: جوانان و نخبگان بمی هر زمان دیدند شخصی در حال از بین بردن باغش است با حلقه زدن به دور درخت ها نباید اجازه دهند با تخریب این درختان زمین باغی را به مسکونی تبدیل کند.
استاندار با اظهار تاسف از اینکه وقتی از شهر بم به این زیبایی، شهر کوچه های خاکی نام ببریم عنوان کرد: اگر هر سال پنج درصد کوچه ها آسفالت می شد حالا نباید با این وضعیت روبرو می شدیم و باید هر چه سریعتر طرح جامع گردشگری بم صورت گیرد چونکه فضای کشور همیشه یک جور نمی ماند.
زینی وند اضافه کرد: طرح تفضیلی بم جزو ضروریات است و شهر راهی جز توسعه به جنوب ندارد و باید با دقت مورد مطالعه قرار گیرد چونکه اگر بم باغ شهر بودنش را از دست بدهد انگار ارگ تاریخی را از دست داده است و از طرفی شهرداری بم باید با اجرای انواع و اقسام طرح ها به سمت درآمد پایدار برود.
وی از دیگر علل سفر خود به شرق استان کرمان را مبحث مسایل امنیتی دانست و اظهار داشت: چونکه منطقه شرق استان کرمان به علت هم مرزی با سیستان و بلوچستان گاهی با مسایل و مشکلاتی که از سمت کویر سرازیر می شود روبرو است و درحال تدابیری هستیم تا این موضوعات برای همیشه حل شود.
زینی وند اظهارداشت: دلیل بعدی سفرم با عنایت به سیل خیزبودن این منطقه و برپایه پیشبینی ها که وارد دوره ترسالی در جنوب و جنوب شرق کشور خواهیم شد بمنظور بررسی وضعیت مقابله ای با خسارت ناشی از سیلاب های احتمالی انجام گرفته است.
وی افزود: بی توجهی به موضع لایروبی، سبب شده رودخانه های این منطقه بدلیل رسوب بیش از اندازه با سطح روستاها مساوی شوند تا جایی که دیگر رودخانه ها مشخص نیستند و باید در بازه دو ساله از راه لایروبی رودخانه ها کمک نماییم تا پس از هر بارندگی زندگی مردم مختل نشود.
زینی وند بیان نمود: در این سفر مقرر گردید کارگروهی تشکیل گردد و فرمانداران در حوزه انتخابیه خود مسائل و مشکلات را جمع بندی و اولویت بندی کرده تا بتوانیم هر چه سریعتر در کمترین بازه زمانی حل و فصل گردند چونکه ۷۰ درصد امور جاری استان ها با تصمیمات میدانی قابل حل است.

استاندار کرمان درمورد کارخانجات خودروسازی ارگ جدید هم اظهار داشت: از این کارخانجات بعنوان ظرفیتی بالا در منظقه یاد کرد و عنوان کرد: باید با عنایت به ظرفیت و پتانسیل موجود آنها را تقویت کرده و به خودروسازهای بخش خصوصی توجه بیشتری داشته باشیم.
وی در خاتمه درمورد توسعه نامتوازن شهرهای استان کرمان اضافه کرد: تمام مناطق محروم در اولویت ما قرار دارند و برای ما فرقی نمی کند این مناطق در شرق، جنوب یا شمال استان قرار دارند.

محرومیت زدایی در تمام استان باید شکل بگیرد
امام جمعه بم در این جلسه اظهار داشت: به فرموده مقام معظم رهبری سرمایه گذار مجاهد است و ما هم از ظرفیت ارگ جدید حمایت کرده ایم اما کاستی ها و محرومیت هایی در شرق استان کرمان وجود دارد و توقع داریم در استان که از عدالت اقتصادی و عدالت توسعه صحبت می نماییم منطقه محروم را فقط منطقه جنوب محسوب نکنند.
حجت الاسلام قاسم دانشی خاطر نشان شد: محرومیت زدایی در تمام استان باید شکل بگیرد ولی محرومیت هایی در شرق استان وجود دارد که شاید در بعضی مناطق دیگر وجود نداشته باشد، مردم شرق استان از بی عدالتی ها ناراضی اند به طور مثال پل دهبکری حدود ۱۴ سال در حال ساخت است اما هنوز به سرانجام نرسیده است در صورتیکه اگر از تونل ها عبور نماییم بیشترین دستگاه ها در منطقه جنوب در حال جاده سازی هستند.
وی بیان نمود: در آمار ۱۵ ساله اخیر در بخش های مختلف اعتبارات و تسهیلات ملی و استانی بیشترین اعتبارات به جنوب اختصاص داده شده اما شرق را هم ملاحظه بفرمایید چه میزان اعتبار اختصاص یافته است؟ انتظار می رود با عنایت به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در شرق استان و ظرفیت صنایع خودروسازی اداره کل صنعت معدن و تجارت به شرق استان کرمان داده شود.
استاندار کرمان سیاست زده نیست
نماینده مردم شهرستانهای بم، نرماشیر، فهرج و ریگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جهت پیشبرد و ارتقای شرق استان و حل مشکلات آن کارگروه یا ستادی از مجموعه فرمانداران و کارشناسان تشکیل گردد و طرح های پیشرو و طرح هایی با ۷۰درصد پیشرفت را مشخص کنند تا هر چه سریعتر و بهتر راه کارها مشخص گردد.
حجت الاسلام موسی غضنفر آبادی بیان نمود: همچون مشکلات حوزه شرق استان کرمان پروژه انتقال آب از سد نسا به شهرهای بم، بروات، فهرج، نرماشیر و ریگان است که باید هر چه سریعتر پیگیری شود و همینطور مشکلات راه، جاده و اشتغال را داریم که باید از ظرفیت های موجود شرق استان کرمان به صورت بهینه استفاده کنیم
وی عنوان کرد: استاندار فارغ از هر دیدگاهی است که بخواهد به منطقه ای صدمه وارد کند و نسبت به نظام و انقلاب بسیار دلسوز هستند ولی سیاست زده نیست.
حاشیه شهر بم سه سال بعد از زلزله سال ۸۲ در محله معروف به «زمین های قشمی» که قبلاً کاربری کشاورزی داشت بوجود امد و این زمین ها به افراد بی بضاعت و بی خانمانی که از نقاط مختلف به بم آمده بودند واگذار شد و کانکس های به جا مانده از زلزله خانه برای مهاجران شد.
در این سفر استاندار کرمان از بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی، مرکز آموزشی و یگان تکاوری، ارگ تاریخی بم و کارخانجات خودروسازی منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بازدید کرد.
شهرستان تاریخی بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری شرق کرمان واقع شده است.1399/08/29
11:59:54
5.0 / 5
1016
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , زندگی , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است