دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی:

بسیج تجلی گر كار مجاهدانه و خدمت صادقانه در عین گمنامی است

بسیج تجلی گر كار مجاهدانه و خدمت صادقانه در عین گمنامی است دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی كشور با صدور اطلاعیه ای به مناسبت سالروز تشكیل بسیج مستضعفین، اعلام نمود: بسیج مظهر ساده زیستی و پاك دستی و قناعت، الگوی اخلاص و شفافیت و پرهیز از ریا و خودنمایی و تجلی گر كار مجاهدانه و مؤثر و خدمت صادقانه به مردم در عین گمنامی است.به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن این بیانیه آمده است: ۴۱ سال پیش در چنین روزی (۵ آذرماه) نهال بالنده بسیج توسط امام راحل عظیم الشأن (قدس الله نفسه الزکیه) غرس شد، این شجره طیبه در طول بیش از ۴ دهه تبدیل به درختی بلند بالا و ستبر و تنومند با شاخه ­های گوناگون و برگ و بار انبوه و پر ثمر شد.

این بیانیه می افزاید: بسیج مکتب عشق و ایثار و خداجویی و حق طلبی است بسیج نماد پرکاری و سخت کوشی و جهاد فی سبیل الله است؛ بسیج مظهر ساده زیستی و پاک دستی و قناعت است. بسیج الگوی اخلاص و شفافیت و پرهیز از ریا و خودنمایی است، بسیج تجلی گرکار مجاهدانه و مؤثر و خدمت صادقانه به مردم در عین گمنامی و بی نام و نشان بودن است.

در ادامه این بیانیه آمده است: بسیج اساساً یک فرهنگ پویا و بالنده است که هر آن کس که به این فرهنگ الهی و انسانی آراسته باشد از یک سو جلب رضایت حق تعالی را بعنوان اصلی ترین و اساسی ترین هدف در حرکت و مشی خود مد نظر قرار داده و از طرف دیگر پیوسته بر مدار مردم داری حرکت کرد و دغدغه حل مشکلات آنان را داشته و در مقاطع گوناگون همچون در بزنگاه ها و نیز حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله و... در کنار مردم قرار می گیرد.

این بیانیه یادآور شده است: بسیج در دوران دفاع مقدس خوش درخشید و بنا به فرموده رهبر فرزانه انقلاب «اگر حضور بسیج مستضعفین در ۸ سال دفاع مقدس نبود، امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود». در واقع باید گفت عزیزان پاسدار و ارتشی و سازمان بسیج مستضعفین و جهادگران عزیز این سنگرسازان بی سنگر و مجموعه نیروهای انتظامی وقت (اعم از کمیته و شهربانی و ژاندارمری دوران بعد از پیروزی انقلاب) و نیروهای عظیم مردمی با برخورداری از روحیه بسیجی توانسته اند در جهت دفاع از تمامیت ارضی کشور و حفظ کیان نظام مقدس جان فشانی کنند و در مقابل دشمنان غدار با رشادت هر چه تمام­تر ایستادگی کنند.

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در این بیانیه اشاره کرد: بعد از جنگ تحمیلی نیز بسیج همیشه حافظ امنیت در نقاط مختلف کشور بوده است. بسیجی نیرویی ولایت مدار، فراجناحی، کوشا، مخلص، مبتکر، مردمی، اخلاق مدار و پیوسته در صحنه است به فضل خداوند متعال بسیج نه فقط بعنوان یک نیروی جان برکف نظامی به رشدی چشم گیر در این حوزه رسیده بلکه در زمینه های مختلف و در بین اقشار گوناگون مردم گسترش یافته است که همچون می توان به بسیج دانش آموزی، دانشجویی، طلاب، پزشکی، مهندسی، اساتید، خواهران، ادارات، اصناف، کارگران، هنرمندان، ورزشکاران، رسانه و... اشاره نمود که هر یک در زمینه های مرتبط منشأ خدمات فراوانی بوده اند.

این بیانیه اشاره کرد: همین طور به تشکیل بسیج سازندگی باید اشاره نمود که به حق ابتکار ارزشمندی بوده است. این مجموعه بحمدالله توانسته در قالب گروه های جهادی به یاری محرومین و مستضعفین جامعه در نقاط مختلف شتافته و در جهت محرومیت زدایی گام های مؤثری بردارد.

این بیانیه تصریح کرد: در ضمن چند ماهی که از شیوع بیماری منحوس کرونا می گذرد، بسیج همچون دوران دفاع مقدس در صحنه حضور یافته و به یاری هم میهنان عزیز شتافته و در زمینه های بهداشتی، معیشتی و... گام های مؤثری برداشته است. هرچند هسته مرکزی و هدایت کننده بسیج سازمان و نهاد رسمی آنست که شبانه روز در تلاش و مجاهدت است، اما در واقع باید گفت بسیج در ترازی گسترده تر و بعنوان فرهنگی فراگیر در جغرافیای ایران بزرگ تعریف می شود که امروزه بعنوان یکی از مؤلفه های قدرتمند فرهنگ عمومی ایرانیان در جامعه نهادینه شده است.

این بیانیه می افزاید: آری این فرهنگ از یک سو موجب اقتدار، صلابت و استواری نظام و استکبارستیزی آن و از طرف دیگر موجب ایجاد روحیه همدلی، مواسات، اخوت و ترویج کمک های مؤمنانه و خیرخواهی و مهر و عطوفت و شفقت در بین مردم می شود. همین طور بایستی به این نکته تاکید کرد که تأثیرات برون ­مرزی فرهنگ بسیجی در تقویت جریان مقاومت غیر قابل انکار است.

در ادامه بیانیه آمده است: بی گمان هرقدر فرهنگ و روحیه بسیجی با همه خاصیت های آن در جامعه قدرت بیشتری یابد، جامعه از قوام و مانایی و پویایی و همبستگی و انسجام بیشتری برخوردار خواهد شد. فرصت را مغتنم شمرده به روح بلند شهدای بسیج از ابتدا تا حالا درود فرستاده و این مناسبت را به همه بسیجیان عزیز در گستره کشور صمیمانه تبریک و تهنیت می گوییم و توفیق بیش از پیش عزیزان بسیجی را در جهت تحقق هرچه بیشتر آرمان های امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری از درگاه خداوند متعال مسألت داریم.»

هفته بسیج در یک نگاه

هفته بسیج، بزرگ داشت جان فشانی هایی است که برای سربلندی این سرزمین صورت گرفته است. گمان غلطی است اگر بسیج را حاصل جنگ تحمیلی یا انقلاب اسلامی بدانیم. بسیج، فهم درست اتحاد، اراده و اخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافته و در ملت های مسلمان رشد کرده است. هوشمندی حضرت امام خمینی رحمه الله و عدالت خواهی میلیون ها انسان باایمان، تنها، تبلور باردیگر بسیج در عصر حاضر بود.

سازمان بسیج

سازمان بسیج یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران بشمار می رود که گردآوری، مدیریت و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی را، در امتداد اهداف سازمانی، بر عهده دارد. این نیرو که با اسامی سازمان بَسیج مستضعفین یا نیروی مقاومت بسیج هم شناخته می شود در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی تشکیل شد و بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.

به اعضای این سازمان بسیجی می گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می شود که داوطلبانه برای تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه در می آید. به سبب همین ماده قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می شوند. در جنگ ایران و عراق از بسیجیان بیشتر برای ارسال به صورت داوطلبانه و سازماندهی شده به جبهه ها استفاده می شد.

تشکل های سازمان بسیج مستضعفین

-بسیج دانش آموزی

- بسیج دانشجویی

- بسیج جامعه پزشکی

- بسیج جامعه مهندسین

- بسیج اساتید

- بسیج خواهران

- بسیج ادارات

هفته بسیج

همه ساله و از ۲۹ آبان تا پنج آذر در تقویم ایران به نام هفته بسیج نام گذاری شده است.


1399/09/06
16:52:29
5.0 / 5
911
تگهای خبر: خدمات , زندگی , سازمان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است