وزیر آموزش وپرورش:

دانش آموزان باید بر ساحت مهارتی شاخه فرهنگی وهنری پرورش یابند

دانش آموزان باید بر ساحت مهارتی شاخه فرهنگی وهنری پرورش یابند به گزارش آبی طرح وزیر آموزش وپرورش شاخه فرهنگی هنری را یكی از شاخه های مهارتی عنوان و تصریح كرد: همه دانش آموزان باید برساحت این شاخه(فرهنگی و هنری) پرورش یابند.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن حاجی میرزایی عصر چهارشنبه در آیین امضای تفاهمنامه همکاری این وزارتخانه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید ضمن اشاره به اینکه توسعه و تقویت مهارت های فرهنگی و هنری را نتیجه انعقاد این تفاهمنامه میان دو دستگاه اجرایی دولت می دانیم، اظهار داشت: براین باوریم با همکاری دو وزارتخانه و زیر مجموعه های آن، بدون شک فهم فرهنگی، هنری و زیباشناختی دانش آموزان را می توان افزایش داد.

عضو کابینه دولت دوازدهم همینطور این تفاهمنامه را گامی در جهت توسعه همکاریهای دوجانبه دانست و اضافه کرد: با عنایت به پدیده انباشت تراکم جمعیت، توسعه دانش تجربی و بهبود وضع سلامت و بهداشت، پدیده تخصصی شدن شکل گرفت و سبب تفکیک امور شد.

وی افزود: این مورد منجر به توسعه تخصص شد اما تمایزی که در نقش ها ایجاد کرد ابتدا یک تجزیه انتزاعی از این مأموریت ها بود و بعد به تجزیه ساختاری تبدیل شد.

تبدیل عصر همکاری ها به همگرایی ها

جاجی میرزایی درادامه سخنان خود همینطور ضمن اشاره به این که انسان موجودی واحد، اما دارای وجوه متنوعی است که این وجوه از یکدیگر اثر پذیرفته و نیازمند یک نگرش یکپارچه هستند، تصریح کرد: معتقدیم آنچه سبب ساختن جامعه می شود همانی است که به افراد می آموزیم؛ ازطرفی روش های آموزشی است که فوق العاده دارای اهمیت است؛ ازاین رو هرچقدر یادگیری عمیق تر باشد نتایج بهتری را در بر خواهد داشت.

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور به ضرورت همکاری دستگاههای اجرایی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: امروز خوشبختانه عصر همکاری ها به همگرایی تبدیل گشته و درک مشترک از حوزه کار و فعالیت سبب افزایش توانمندی انسان است؛ و انسان دارای ساحت های مختلف است و برای رسیدن به این هدف دستگاه ها باید باهم کار کنند.

توجه آموزش وپرورش به همه ساحت ها

حاجی میرزایی با یادآوری این نکته که در سند تحول بنیادین که مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی است، تاکید شده آموزش وپرورش همه ساحت ها را مورد توجه قرار دهد، عنوان کرد: ساحت های عبادی اخلاقی، علمی، هنری و زیباشناختی، زیستی و بدنی، سیاسی و اجتماعی اقتصادی و حرفه ای از این جمله است که باید توازنی بین همه آنها برقرار شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ساحت زیباشناسی و هنری یکی از وجوه انسان و از ۱۱ حوزه یادگیری دانش آموزان در حوزه فرهنگ و هنر است ازاین رو اولین عرصه همکاری در این ساحت به حساب می آید.

حاجی میرزایی افزود: در آموزش وپرورش مأموریت این کار برعهده سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است و این سازمان در حوزه های مختلف فعالیت می کند و مصمم به خلق موقعیت های یادگیری و تولید یک بسته یادگیری که از پایه اول ابتدایی تا دوازدهم هستند تا این ساحت رشد پیدا کند.

تاکید بر مهارت آموزی بعد از فراغت از تحصیل

وی در عین حال تصریح کرد: بر مبنای قانون اهداف و وظایف آموزش وپرورش موظف هستیم همه افرادی که وارد نظام تعلیم و تربیت می شوند بعد از فراغت از تحصیل حداقل یک مهارت را فراگرفته باشند.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای طرح هر دانش آموز یک مهارت اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح زمینه خوبی برای همکاری دو وزارتخانه است تا مهارت های هنری که جذاب هستند، ارائه شود.

حاجی میرزایی افزود: عرصه سومی که توسعه همکاری ها را باعث می شود، هدایت ۵۰درصد دانش آموزان به سمت شاخه های فنی و حرفه ای است و این در شرایطی است که ۳۶درصد دانش آموزان در این رشته ها تحصیل می کنند.

ضرورت وجود حداقل یک هنرستان مهارتی فرهنگ و هنر در هر شهرستانعضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور در ادامه بر لزوم وجود حداقل یک هنرستان مهارتی فرهنگ و هنر در هر شهرستان تاکید و اظهار داشت: حالا ۳۳ هنرستان هنرهای زیبا وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۱ استان و در پنج رشته؛ نمایش، سینما، گرافیک، نقاشی و موسیقی فعالیت می نمایند. این هنرستان ها می توانند گسترش یابند و حتی بخش خصوصی در این حوزه همکاری کند تا عرصه ای برای توسعه مهارت های فرهنگی و هنری شود.

حاجی میرزایی اضافه کرد: از مجموع ۱۶۰ رشته مهارتی شاخه کاردانش، ۲۹ رشته مهارتی درزمینه هنر ازجمله؛ صنایع دستی، هنرهای تجسمی، هنرهای آوایی، موسیقی و... است که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش ها به هنرجویان هنرستان های کاردانش عرضه می شود.

تحصیل ۷۷ هزار هنرجو در رشته های فرهنگی و هنری

وزیر آموزش وپرورش در عین حال اظهار داشت: الان ۷۷ هزار هنرجوی دختر و پسر در سطح کشور در رشته های مهارتی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند.

حاجی میرزایی عنوان کرد: در ۴۸ هنرستان وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پنج رشته نمایش، سینما، گرافیک، نقاشی و موسیقی، بیشتر از پنج هزار و ۴۸۰ هنرجو در سه پایه مشغول به تحصیل هستند.

وی ابرازامیدواری کرد: با همکاری دو دستگاه شاهد توسعه و تقویت مهارت های فرهنگی و هنری و فهم فرهنگی و هنری و زیباشناختی در سطح عموم دانش آموزان باشیم.

تفاهمنامه همکاری میان وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش به امضای سید عباس صالحی و محسن حاجی میرزایی وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش رسید.منبع:

1399/09/13
12:13:43
5.0 / 5
943
تگهای خبر: آموزش , بنیاد , تحصیل , تخصصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است