تعابیر شجریان درباره تاج

تعابیر شجریان درباره تاج به گزارش آبی طرح امروز (۱۳ آذر) سالروز درگذشت جلال تاج اصفهانی از اساتید بزرگ آواز ایرانی است.به گزارش آبی طرح به نقل از روزنامه «ایران»، استاد محمدرضا شجریان درباره مرحوم تاج می گوید: «شادروان تاج مردی سلیم النفس و با مناعت طبع بود. وی هیچگاه در طول مدت زندگی اش به خاطر مال دنیا و مسائل مادی به کسی کرنش نکرد و به این خاطر مدح کسی را نگفت و از همه تعریف و تمجید می کرد و همه را با نام خیر یاد می کرد، شاید کسی به خاطر نداشته باشد که او حتی یک مرتبه از فردی گلایه کرده و بد گفته باشد. او حتی اگر از کسی رنجشی می دید و خاطرش آزرده می شد، این رنج و آزردگی را با سکوتی بزرگوارانه تحمل می کرد. استاد تاج همیشه از استادانش با احترام فراوان یاد می کرد؛ با دوستانش با مهربانی و عطوفت رفتار می کرد و...»

۳۹ سال از مرگ جلال تاج اصفهانی اسطوره بزرگ آواز ایران می گذرد و همچنان عاشقان و شاگردانش در سالروز مرگش (۱۳ آذر) در تخت فولاد اصفهان و در تکیه سیدالعراقین دور هم جمع می شوند؛ در آنجا که روی سنگ قبر او نوشته شده «آرامگاه هزاردستان گلزار ایرانی».

جلال تاج اصفهانی سال ۱۲۸۲در شهر اصفهان‏ متولد شد. پدرش شیخ اسماعیل معروف به تاج الواعظین علاوه برداشتن صدایی دلنشین، آشنا به گوشه ها و ردیف های آوازی ایرانی بود و این میراث گرانبهایی بود که جلال تاج اصفهانی از آن بهره مند شد و سرآغازی بود برای آموزش آواز نزد استادان بزرگ که همیشه از آنها به نیکی یاد کرده است؛ تا آنجا که تاج اصفهانی را صاحب مکتب و شیوه منحصربه فرد می دانند؛ مکتبی که شاگردانی همچون محمدرضا شجریان، حسین خواجه امیری (ایرج)، علی اصغرشاهزیدی، علیرضا افتخاری، حمیدرضا نوربخش و... پرورش یافته اند. در واقع این هنرمند بزرگ آخرین بازمانده مکتب اصفهان است و همواره کوشید تا ارزش های این مکتب را در شیوه آوازخوانی خود مراعات و حفظ کند. البته تاج اصفهانی تجربه آوازخوانی در همه دستگاههای ایرانی را داشته است اما از دیگر نکات بارز و قابل توجه او تاکید بر انتخاب اشعار است بخصوص اینکه علاقه خاصی به اشعار سعدی داشت.

«صفحه آواز همایون» از مشهورترین آثار جلال الدین تاج اصفهانی است که سال ۱۳۱۲ در تهران ضبط شد و دهه های متوالی از شهرت و محبوبیت برخوردار بود و الان هم از آثار معیار در بررسی مکتب آواز اصفهان است.

منبع:

1399/09/14
12:11:39
5.0 / 5
991
تگهای خبر: آموزش , آواز , استاد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است