تاكید خانه موسیقی بر ثبت روز موسیقی به نام شجریان

تاكید خانه موسیقی بر ثبت روز موسیقی به نام شجریان به گزارش آبی طرح خانه موسیقی با تکیه بر اینکه همچنان پیگیر ثبت روز اول مهرماه ـ سالروز تولد محمدرضا شجریان ـ بعنوان «روز ملی موسیقی» است، ثبت روزی به نام موسیقی در تقویم رسمی کشور را نیازمند همدلی هر چه بیشتر دانست.


روابط عمومی خانه موسیقی در مطلبی ارسالی به ایسنا با مبحث ثبت روز ملی موسیقی در تقویم رسمی کشور و اختلاف نظرها درباره این انتخاب، آورده است: «در حالی که روز ملی سینما و روز ملی هنرهای نمایشی برای سینما و تئاتر در تقویم رسمی کشور ثبت شده ولی متاسفانه هنور روز ملی موسیقی در این تقویم جایی ندارد. موسیقی از پرقدمت ترین هنرهای سرزمین ایران است. اختصاص یک روز بعنوان «روز ملی موسیقی» از مطالبات بحق اهالی این هنر شریف است.»
در ادامه این مطلب با یادآوری عملکرد ۲۰ ساله خانه موسیقی برای ثبت روزی به نام موسیقی، نوشته شده است: «خانه موسیقی ایران از آغاز تاسیس خود و حدود ۲۰ سال پیش اولین تلاش ها را برای ثبت این روز در تقویم رسمی کشور انجام داد و روزی در مهر ماه را به بهانه تولد حکیم ابونصر فارابی به نهادهای رسمی و تصمیم گیرنده همچون شورای فرهنگ عمومی پیشنهاد کرد. این مورد در شورای فرهنگ عمومی تصویب گردید اما با مخالف ها و بی مهری های دولت وقت به سر انجام نرسید و مبحث مسکوت ماند.
بعد از منتفی شدن روز تولد فارابی، طی سال ها فعالیت صنفی خانه موسیقی در نظر سنجی های مختلف و بیان مطالبه اهالی موسیقی مبحث روز ملی موسیقی بار دیگر در دستور کار این نهاد قرار گرفت. در سالهای اخیر همزمان با بیماری استاد محمدرضا شجریان، ریاست سابق شورایعالی خانه موسیقی هر ساله یکم مهرماه به مناسبت تولد ایشان در فضای مجازی صحبت هایی پیرامون اختصاص این روز به روز ملی موسیقی عنوان شد و به تبع آن درخواست هایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خانه موسیقی در این جهت ارسال می شد.
به دنبال درگذشت استاد شجریان، با عنایت به درخواست های بیشمار و مکرر مطرح شده شورای عالی و هیئت مدیره خانه موسیقی اختصاص روز تولد این هنرمند پرآوازه ایران را به روز ملی موسیقی بیان نمود. این مورد توسط داریوش پیرنیاکان، سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی و حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در مراسم خاکسپاری و خاکسپاری استاد شجریان در توس اعلام گردید که از همان ابتدا با استقبال هنرمندان و مردم علاقمند و فرهنگدوست مواجه گردید.
درحالی که مقدمات تصویب روز ملی موسیقی توسط خانه موسیقی انجام شده و در مراجع رسمی پیگیری می شود، اوایل آذرماه اعلام گردید جمعی ۳۰ نفره از اهالی موسیقی نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشتند و خواهان ثبت روز ملی موسیقی در ۴ آذرماه بعنوان تولد فارابی شدند. صحت امضاهای این نامه از ابتدا با شبهه هایی همراه بود تا اینکه بعضی از هنرمندانی که در این نامه نامشان ذکر شده یا منکر رویت و امضای این نامه شدند و یا عنوان کردند مبحث طور دیگری برای آنها بیان شده است.»
در ادامه مطلب ارسالی از جانب خانه موسیقی، از هنرمندانی نام برده شده است که به رغم درج نامشان در نامه پیشنهادی برای انتخاب تولد فارابی بعنوان روز موسیقی، این امضا را تایید نمی کنند.
شاهرخ شهیدی، فرزند عبدالوهاب شهیدی، خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در متنی که برای خانه موسیقی ایران ارسال کرده است، چنین نوشته: استاد عبدالوهاب شهیدی طی تماسی که توسط فرزند خود داشتند فرمودند ایشان هیچ نظری برای انتخاب روز موسیقی نداشته و اگر در لیستی نام ایشان درج شده بدون اطلاع و جواب مثبت ایشان بوده، بنابراین بدینوسیله مورد عنوان شده از سوی ایشان تکذیب می شود.
شهرام ناظری، خواننده پیشکسوت موسیقی ایران هم در پیامی به خانه موسیقی اعلام نمود: از اقدام خانه موسیقی برای ثبت روز ملی موسیقی بی اطلاع بودم. نامه ای به دستم رسید که پیشنهاد تولد فارابی بعنوان روز موسیقی بود و از این خبر خوشحال شدم ولی بعدا که متوجه شدم خانه موسیقی روز تولد شجریان را پیشنهاد داده، دیگر اظهارنظری نکردم و نامه ای هم امضا نکردم.
اردشیر کامکار، نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه درباره نامه مذکور گفته است: از سوی شخصی با من تماس گرفته شد و عنوان شد که ما روزی به نام موسیقی نداریم و آیا شما موافق برای ثبت روزی به نام موسیقی هستید؟ و من پاسخ دادم بله موافقم؛ البته من این را اول نپذیرفتم وقتی گفتند چه افرادی امضا کردند من هم اعلام موافقت کردم همان موقع هم فکر کردم این مورد از سوی خانه موسیقی است.
اردشیر کامکار همینطور اظهار داشت: نه من و نه بیژن برادرم در جریان ثبت روز موسیقی نبودیم اما اگر طوماری برای ثبت سالروز تولد استاد شجریان بعنوان روز موسیقی باشد حتما امضا می کنم.
هادی منتظری، نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه و عضو هیات مدیره کانون مدرسان خانه موسیقی هم در گفتگویی اظهار داشت: برای من نامه ای را فرستادند ولی من نه آنرا تایید کرده و نه امضا کردم. فردی که امضا ها را جمع می کرد برای من پیغام فرستادم و از اینکه امضا نکردم ناراحت بود که پاسخی به او ندادم. من نه نامه ای را امضا کرده و نه تایید کردم.
منتظری درباره موضوعات پیش آمده در مورد ثبت روز موسیقی خارج از خانه موسیقی اظهار داشت: من صراحتا باید بگویم که احساس می کنم فرد یا افرادی دارند شیطنت می کنند و باید عزیزان هنرمند که دارای اسم و رسمی هستند مراقب باشند تا این شیطنت ها سبب نشود مسئله زیر سوال برود. من تاکید می کنم نام به هیچ وجه مهم نیست، مهم این است که این سبب وحدت بشود. ما دغدغه موسیقی داریم وگرنه از زمان باربد و نکیسا این عزیزان آمده اند و رفته اند مشکل ما در این مقطع زمانی موسیقی است که حمایت شود که با هم همدل باشند و خانه موسیقی دارای اعتبار است نه اینکه پراکنده گویی کنند و بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. هیچ چیز ارزشمندی در این آن گل آلود نیست فقط سبب می شود که اعتبار خانه موسیقی زیر سوال رود.

سامان احتشامی، نوازنده و مدرس پیانو هم که نامش در امضاکنندگان نامه مذکور به چشم می خورد درباره نامگذاری روز ملی موسیقی اظهار داشت: مدتی قبل خانمی با من تماس گرفتند و گفتند که چون در تقویم کشور روز موسیقی نداریم آیا شما موافقید تولد فارابی به نام روز موسیقی نامگذاری شود؟ و من گفتم بله، فارابی در زمان خودش موسیقیدان بزرگی بوده ولی هم اکنون نیست و ما هیچ خاطره ای از او نداریم. وی ادامه داد: چند هفته پس از خانه موسیقی با من تماس گرفتند و گفتند که می خواهیم روز تولد استاد شجریان را بعنوان روز موسیقی ثبت نماییم و من هم موافقت خویش را اعلام کردم. اینکه گفته می شود من با ثبت روز تولد استاد شجریان مخالفت کردم درست نیست وقتی هم که آن خانم با من صحبت کردند مقایسه ای بین فارابی و شجریان نکردند و من چنین چیزی را نمی دانستم.
احتشامی در انتها اظهار داشت: چقدر خوب است که این همدلی بین هنرمندان وجود داشته باشد و همه همدل و همراه روز تولد استاد شجریان را بعنوان «روز ملی موسیقی» در تقویم ثبت نماییم.
مرتضی صنایعی (نوازنده و مدرس نی) هم که در ذیل آن نامه نامش بعنوان امضاکننده درج شده است در تماسی تصریح کرد: از وجود این نامه کاملا بی اطلاع بودم و از راه تماس روابط عمومی خانه موسیقی از این امضا آگاه شدم. بلافاصله شماره فردی که امضاها را جمع کرده بود پیدا کرده و با او تماس گرفتم و به این مورد معترض شدم. ایشان هم در ابتدا اقرار کرده که بدون اطلاع من و بر مبنای حدس و گمان که من امضا می کنم نام مرا قرار داده اند و هم اکنون دیگر نمی گردد نام من را از نامه حذف نمایند. البته دقایقی بعد در پیامی به من گفتند که نامم را از نامه حذف می کنند.
صنایعی پیرامون ثبت روز موسیقی به مناسبت سالروز تولد استاد شجریان اظهار داشت: موسیقی ایران مدیون خدمات استاد شجریان است و باید همه بر این مسئله اتفاق نظر داشته باشند و تلاش کنند تا روز ملی موسیقی در سالروز تولد ایشان ثبت گردد. چه ایرادی دارد که ما افتخار نماییم و یک روز در تقویم را بعنوان روز موسیقی داشته باشیم که بطور قطع سبب اتحاد بین موسیقیدان ها خواهد شد.
خانه موسیقی در ادامه این گزارش، تاکید کرده است که «انتشار نامه مذکور در یکی از خبرگزاری های رسمی و متعاقب آن انتشار در فضای مجازی دو نکته مهم را یاد آوری می کند. نخست اینکه رسانه های محترم باید هرگونه طومار، نامه، بیانیه و... را که مدعی امضای فرد یا افرادی از هنرمندان است را یا به صورت رسمی از جانب نهادی معتبر و یا به صورت فیزیکی(اصل نامه با امضاها) دریافت کرده و سپس برای انتشار آن اقدام نمایند. انتشار یک نامه رسیده به یک خبرگزاری یا خبرنگار بدون منبعی معتبر آن هم برای موضوعی مانند ثبت «روز ملی موسیقی» احتیاج به بررسی بیشتر از جانب رسانه ها دارد.
دوم اینکه هنرمندان می بایست با تحقیق بیشتر در مورد موضوعات مطرح شده در یک تماس تلفنی اظهار نظر کنند تا از نام و اعتبار این عزیزان و اعضای محترم خانه موسیقی در جهت برهم زدن اتحاد، وفاق و یکدلی سوء استفاده نشود.
به نظر می رسد نامه «ثبت روز موسیقی به نام فارابی» در جهت همدلی اهالی موسیقی منتشر نشده است. چون که این نامه درست زمانی منتشر گردید که خانه موسیقی اعلام نمود پیگیر ثبت روز موسیقی برای روز اول مهرماه مصادف با سالروز تولد استاد شجریان است. القاء دو دستگی میان هنرمندان و از بین بردن همدلی در جامعه موسیقی نه تنها به نفع هنرمندان نیست بلکه در این مورد خاص می تواند ثبت «روز ملی موسیقی» را به محاق برده و مطالبه هنرمندان را کم اثر کند.
خانه موسیقی همانطور که پیش تر هم اعلام شد، با جدیت تمام و با پشتوانه و به نمایندگی از اعضای شریف خود پیگیر ثبت روز اول مهرماه(سالروز تولد استاد شجریان) بعنوان «روز ملی موسیقی» است و امید است در سایه همدلی هنرمندان این مهم به ثمر بنشیند و در تقویم سال ۱۴۰۰ روز اول مهرماه با عنوان «روز ملی موسیقی» ثبت گردد.»
منبع:

1399/09/17
09:14:44
5.0 / 5
1094
تگهای خبر: آواز , استاد , پیانو , پیشكسوت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است