ایجاد تغییرات در ارائه فیلم تئاتر در گفت و گو با قادر آشنا

ایجاد تغییرات در ارائه فیلم تئاتر در گفت و گو با قادر آشنا مدیر کل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد تغییرات جدید در بحث نظارت و ارزشیابی ارائه فیلم تئاترها توسط هنرمندان در تلویزیون های تعاملی، شبکه نمایش خانگی و فضای مجازی با هدف تسریع در روند صدور مجوز این آثار با ایرنا سخن گفت.هم زمان با شیوع کرونا در کشور از آغاز اسفند ۱۳۹۸ و تعطیلی فعالیتهای فرهنگی و هنری؛ فصلی از فعالیت هنرمندان در عرصه تئاتر به عرضه فیلم تئاترها از آثار اجراشده پیشین گروه ها در فضای مجازی یا اجرای برخط (آنلاین) آثار نمایشی با همراهی تلویزیون های تعاملی اختصاص یافت. این اقدام در جهت روشن نگه داشتن چراغ تئاتر در روزهای تعطیلی فعالیتهای فرهنگی و هنری از یک سو و ازسوی دیگر کوشش برای ارتزاق گروه های تئاتری انجام شد که طی این مدت به جهت تعطیلی های مستمر و مکرر، معیشت شان با مخاطراتی روبرو شده بود.

وقتی پای قانون در بین است

اما پس از فعالیت و اقبال مخاطبان به تلویزیون های تعاملی، دیدن آثار نمایشی که پیش از این از شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای لازم برای تأیید محتوا و تولید آثار را گرفته بودند با مانعی دیگر مواجه گشتند.

ازآنجاکه نص صریح قانون تاکید دارد عرضه محتوا در فضای مجازی، تلویزیون های تعاملی و شبکه نمایش خانگی باید با مجوز تأییدشده شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی صورت گیرد؛ طی اردیبهشت وخرداد ۱۳۹۹ سیدمحمدمهدی طباطبایی رئیس وقت شورای ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی واکنش نشان داد و تصریح کرد فیلم تئاترها قبل از عرضه در تلویزیون های تعاملی باید مجوز سازمان سینمایی را دریافت کنند.

امضای ۲۵۰ نفر پای بیانیه و تعامل دو مدیر دولتی

همین مسئله با موجی از واکنش ها از جانب هنرمندان تئاتر مواجه شد؛ چونکه آنها تاکید داشته اند تمام مراحل قانونی در جهت تأیید محتوا و نظارت و ارزشیابی آثار خویش را در اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان تنها بازوی اجرایی در عرصه تئاتر پشت سر گذاشته اند.

حال سازمان سینمایی بعنوان قسمتی دیگر از بازوی اجرایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند با پذیرش تأیید محتوای دیگر نهاد مدیریتی در عرصه هنرهای دراماتیک، آن هم تحت نظارت و لوای وزارتخانه واحد (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) کار صدور مجوز عرضه فیلم تئاترها را تسریع کند. اما صحبت های طباطبایی در آن زمان به صدور بیانیه و امضای ۲۵۰ هنرمند در جهت گلایه مندی از رویه شورای ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی منتج شد.

به این ترتیب، قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روزهای نخست خرداد ۱۳۹۹ جلسات گوناگونی را با حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار کرد که درنهایت ماحصل آن به همراهی و تعامل هرچه بیشتر این دو نهاد فرهنگی با یکدیگر منتج شد.توافقی که با تغییر مدیر ملغی شد

بعد از مصاحبه قادر آشنا با ایرنا در خصوص حصول توافق میان این اداره کل و سازمان سینمایی کشور در خصوص آنکه تأیید محتوای فیلم تئاترها و صدور مجوز آن از جانب اداره کل هنرهای نمایشی به مثابه تأیید و رعایت تمامی قوانین سازمان سینمایی جهت صدور پروانه نمایش به حساب می آید، تا حدود زیادی خیال هنرمندان تئاتر و فعال در عرصه فیلم تئاتر را راحت کرد.

اما خبر رسیده که طی چند وقت اخیر این توافق نامه که پس از جلسات مختلف و رایزنی های مختلف میان قادر آشنا و حسین انتظامی بعنوان رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تسریع روند صدور مجوز فیلم تئاتر در زمان مدیریت وقت سیدمحمدمهدی طباطبایی بعنوان معاون شورای نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی صورت گرفته بود ملغی شده است.

خبر لغو این توافق با حضور سعید رجبی فروتن بعنوان معاون جدید نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدایی بلندتر به گوش رسید و حال شنیده ها از آن حکایت می کند که بار دیگر پس از برگزاری جلسات مختلف، توافقی دیگر میان اداره کل هنرهای نمایشی و سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نحوه عرضه فیلم تئاترها به شبکه نمایش خانگی و یا تلویزیون های تعاملی صورت گرفته است.

برای اطلاع از چندوچونِ روند تغییرات صورت گرفته و تحقق توافق جدید میان اداره کل هنرهای نمایشی و سازمان سینمایی با قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفتگو کردیم.کاستن از زمان انتظار هنرمندان برای مجوز فیلم تئاترها

قادر آشنا در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: پیش از این و طی توافق نامه ای که در بهار سالجاری (۱۳۹۹) با آقای طباطبایی بعنوان مدیر وقت معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی منعقد کرده بودیم بنا بر آن بود فیلم تئاترهایی که مورد تأیید اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته و برای صدور مجوز به سازمان سینمایی ارسال می شد، آنها هم این آثار را به علت تأیید اداره کل هنرهای نمایشی، برای صدور مجوز پذیرفته و مورد تایید قرار دهند.

وی افزود: اما با عنایت به آن توافق نامه قبلی به علت روند طولانی شدن صدور مجوز که سبب انتقاد برخی هنرمندان تئاتر شده بود بار دیگر طی جلساتی با آقای رجبی فروتن معاون جدید نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی به توافق دیگری دست پیدا کردیم که از نظر اداره کل هنرهای نمایشی می تواند توافقی بهتر باشد. مهم ترین خصوصیتش این است که این دفعه در صدور مجوز عرضه فیلم تئاترها هنرمندان تئاتر کمترین زمان را پیش رو خواهند داشت و دیگر خبر از معطلی های قبلی نخواهد بود.

حضور نماینده سازمان سینمایی در روند صدور مجوز اداره کل هنرهای نمایشی

بعد از جلسات مختلف به نتیجه رسیدیم وقتی همکاران ما در بخش نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی به بررسی و صدور مجوز فیلم تئاترها می پردازند، این دفعه از سوی سازمان سینمایی هم در این روند نظارت و بررسی، نماینده ای حضور داشته باشد تا همه موارد در اداره کل بررسی شود و دیگر روند دیدن آثار پس از اداره کل هنرهای نمایشی به صورت مجدد و باردیگر در سازمان سینمایی که به طولانی شدن فرایند صدور مجوز عرضه آثار در تلویزیون های تعاملی، شبکه نمایش خانگی و فضای مجازی منتج می شد، کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: همینطور سعی کردیم نگاهی کامل تر در راه صدور مجوز داشته باشیم. زمانی که محتوای فیلم تئاترها مورد تأیید ما قرار می گرفت ممکن بود از نظر فنی، نکات و قابلیت های تصویری برای پخش آثار، نگاه ما با همکارانمان در سازمان سینمایی به علت تخصص آنها در حوزه هنرهای تصویری دارای تفاوت هایی باشد و همین مساله، مرحله صدور مجوز را کمی طولانی تر و زمان بر می کرد.

آشنا با تکیه بر آنکه با توافق جدید می توانیم بگوییم گام های مؤثر و رو به جلویی برداشته شده است اضافه کرد: اگر تا پیش از این اثری که به سازمان سینمایی ارسال می شد باید بار دیگر با حضور نماینده آنها در امور فنی و تصویری بررسی می شد؛ با شیوه جدید، این مرحله با حضور نماینده سازمان سینمایی در روند صدور مجوز و بررسی کیفی و فنی آثار در اداره کل هنرهای نمایشی با هم ادغام می شود و همین مساله زمان را به نفع هنرمندان می کاهد.مهمترین خصوصیت توافق جدید

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: همینطور درباره فیلم تئاترهایی که مقرر است در آینده توسط هنرمندان تولید شود با همکاران مان در سازمان سینمایی گفتگو کردیم و معیارها و مشخصات آنها را برای رسیدن به حصول کیفیت از نظر فنی و حرفه ای در ساختار قوانین سینمایی جویا شدیم. این معیارها را هم به هنرمندان تئاتر که فیلم تئاتر تولید می کنند انتقال دادیم.

البته بازهم تاکید داریم اگر شاهد حضور نماینده سازمان سینمایی در اداره کل هنرهای نمایشی باشیم، نه تنها شرایط و امکان میزبانی برای مان کاملاً مهیا است، هنرمندان می توانند با حضور آن نماینده هنگام ضبط آثار تمام نکات فنی را سر صحنه از زبان آن فرد متخصص بشنوند و سبب می شود در سریع ترین زمان فرایند صدور مجوز فیلم تئاترها توسط اداره کل هنرهای نمایشی و سازمان سینمایی صورت گیرد.

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در حقیقت این مهم ترین تلاش ما در توافق به وجودآمده بود که تا حد ممکن در شرایط ویژه کرونایی، بستر و شرایط را برای صدور هرچه سریع تر مجوز و عرضه آثار در فضای مجازی، شبکه نمایش خانگی و یا تلویزیون های تعاملی برای عرضه فیلم تئاترها به علاقه مندان برداریم.


1399/09/23
13:26:52
5.0 / 5
1062
تگهای خبر: تصویر , سازمان , سینما , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است