به بهانه درگذشت بزرگترین جاسوسی نویس جهان؛

جان لوكاره جاسوسی كه وزنه ادبی شد

جان لوكاره جاسوسی كه وزنه ادبی شد «جان لوکاره» فعالیت ادبی خویش را از دفتری در ساختمان MI۵ آغاز کرد و در نهایت به یکی از غول های ادبی جهان تبدیل شد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، خبر درگذشت جان لوکاره نویسنده مشهور انگلیسی اوایل هفته جاری تیتر رسانه های بزرگ خبری و نقل محافل ادبی شد. این استاد مسلم ادبیات جاسوسی که در سرتاسر جهان طرفدارانی داشت، شنبه شب ۲۲ آذر بر اثر مبتلا شدن به ذات الریه در ۸۹ سالگی دارفانی را وداع گفت. این نویسنده و سبک خاصش در ایران هم مخاطب داشت؛ از مجموعه آثار لوکاره جاسوسی که از سردسیر آمد، پیله ور، خیاط، سرباز، جاسوس، قتل بی عیب و نقص و میراث جاسوسان به فارسی ترجمه شده اند.
لوکاره، از مامور اطلاعاتی تا غول ادبی
لوکاره در سال ۱۹۳۱ میلادی با نام دیوید کورنول در شهری واقع در جنوب غرب انگلیس متولد شد. وی در اواخر دهه ۴۰ میلادی همزمان با تحصیل زبان آلمانی در دانشگاه برن سوئیس با سرویسهای جاسوسی آغاز به همکاری کرد. این نویسنده انگلیسی بعد از تدریس زبان فرانسه و آلمانی در کالج ایتن، بعنوان مامور اطلاعاتی به سرویس جاسوسی انگلیس پیوست و از دفتری در ساختمان ام.آی. فایو به جذب، مدیریت و نظارت بر جاسوسان پرده آهنین مشغول شد. وی در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی هم برای MI۵ کار کرد و هم MI۶. ازاین رو ریشه تبحر لوکاره در نوشتن داستان های جاسوسی را می توان در تجربه وی از همکاری با این سرویسهای جاسوسی جستجو کرد.
کورنول با الهام از جان بینگهام همکار رمان نویسش در ام.آی. فایو، با نام مستعار لوکاره شروع به چاپ کتابهای هیجانی کرد. جاسوسی که وی از روی بینگهام خلق کرده بود فوق العاده معمولی بود، کوتاه قد، چاق و آرام.


تلفن به مرد مرده (۱۹۶۱)، قتل بی عیب و نقص (۱۹۶۲) دو رمان اول لوکاره، آثاری در ژانر معمایی بودند. در هر دوی این رمان ها یک جاسوس بازنشسته به نام جورج اسمایلی درباره پرونده یک قتل تحقیق می کند. باآنکه رمان تلفن به مرد مرده به تدریج به یک داستان جاسوسی تبدیل می شود اما انگیزه های اسمایلی بیشتر از آن که سیاسی باشند، شخصی بودند. رمان سوم لوکاره با نام جاسوسی که از سردسیر آمد در سال ۱۹۶۳ منتشر گردید. این رمان در زمانی کوتاه به کتابی پرفروش در سطح جهانی تبدیل شد و هنوز هم بعنوان یکی از معروفترین آثار این نویسنده شناخته می شود. بعد از چاپ این کتاب، لوکاره MI۶ را رها کرد تا به یک نویسنده تمام وقت تبدیل گردد.
بیشتر رمان های لوکاره داستان های جاسوسی هستند که در دوران جنگ سرد (۹۱-۱۹۴۵) اتفاق می افتند. در این داستان ها که بیشتر روانشناختی هستند تا فیزیکی، ماموران اطلاعاتی انگلیس به شکل کارگزاران سیاسی ضدقهرمانی تصویر شده اند که کاملا به ابهام اخلاقی کارشان واقفند.
اگرچه لوکاره اولین کتابش را همزمان با ساخت دیوار برلین (مهمترین نماد فیزیکی پرده آهنین) یعنی در سال ۱۹۶۱ منتشر نمود اما دهه ها بعد از آخر جنگ سرد هم به نوشتن ادامه داد و درباره موضوعات مختلف از تجارت تسلیحاتی گرفته تا نظریه توطئه بیگ فارما و عملیات جنگ با تروریسم رمان نوشت. بیگ فارما یا Big Pharma یک نظریه توطئه در حوزه پزشکی است که در آن ادعا می شود نظام سلامت و درمان، خصوصا شرکتهای داروسازی، اهداف پلیدی ضد مردم عادی دنبال می کنند و به بیماری ها دامن می زنند.
جامعه ادبیات در سوگ بزرگترین جاسوسی نویس جهان
جان لوکاره در دوران فعالیت هنری خود نزدیک به ۳۰ رمان نوشت که خیلی از آنها دستمایه فیلمهای سینمایی یا سریال های تلویزیونی شدند. درگذشت این نویسنده مشهور انگلیسی واکنش های فراوانی را به همراه داشت.
استفان کینگ سلطان معروف به سلطان وحشت در توییتی در واکنش به خبر درگذشت لوکاره از او بعنوان یک غول ادبی با روحیه ای بشردوست یاد کرد، رابرت هریس روزنامه نگار و رمان نویس انگلیسی لوکاره را بعنوان یکی از رمان نویس های بزرگ انگلیس در دوره پس از جنگ معرفی نمود و مارگارت آتوود نویسنده نام آشنای کانادایی هم مجموعه رمان های لوکاره درباره شخصیت جورج اسمایلی را کلید درک نیمه قرن بیستم دانست.منبع:

1399/09/25
12:03:00
5.0 / 5
787
تگهای خبر: ادبیات , استاد , تحصیل , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است