احیای مینای نقاشی به سبك نقطه پرداز از نگاره های استاد اردشیر مجرد

احیای مینای نقاشی به سبك نقطه پرداز از نگاره های استاد اردشیر مجرد رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: سه اثر سماع از نگاره های استاد اردشیر مجردتاکستانی توسط هنرمند رشته میناکاری به شیوه مینای نقطه پرداز اجرا و احیا شد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجید شریف زاده با بیان این مطلب اظهار داشت: این آثار توسط شهلا اسدیانی هنرمند رشته‌ی میناکاری گروه هنر های سنتی پژوهشگاه اجرا شده است.
وی، میناکاری را از هنرهای ظریف و قابل توجهی دانست که همیشه در میان هنرهای سنتی جایگاه ویژه داشته و آثار شاخصی از مینای نقاشی بویژه متعلق به دوران قاجار در موزه های معتبر نگهداری می شوند.
او با اشاره به اینکه روش های مختلفی در میناسازی وجود دارد اشاره کرد که در این پروژه که سه اثر سماع از آثار باارزش استاد اردشیر مجردتاکستانی در آن احیا شده، مینای نقاشی برای ساخت و پرداخت طرح مینیاتوری مورد استفاده قرار گرفته است. سعی شده در این پروژه ظرافت و نفس قلم این استاد گرانقدر حفظ شود.
رئیس گروه پژوهشی هنر های سنتی، مینای نقاشی را یکی از روش های ظریف اجرائی در هنر میناکاری خواند و با اعلان اینکه مینای نقاشی در دوره‌ی قاجار(سبک نقطه پرداز) سالیان متمادی به دست فراموشی سپرده شده بود اضافه کرد: از آنجائیکه حفظ، احیاء و اشاعه روش های اجرائی از رسالت های گروه پژوهشی هنرهای سنتی است در این سه اثر، روش نقطه پرداز مورد استفاده قرار گرفت.
او گفت: هر یک از آثار یاد شده به ابعاد ۱۳ در ۲۰ به سبک مینای نقاشی نقطه پرداز اجرا و در اجرای نقش بندی خطوط از روش قلمگیری مرسوم در مینیاتور در ساخت هر سه عدد پلاک مینایی استفاده شده است.
اردشیر مجرد تاکستانی متولد ۱۳۲۸ رشت در استان گیلان و اصالتا تاکستانی است. یکی از نقاشان مکتب مینیاتوریست است. وی نگارگر و محقق نگارگری و تذهیب و تشعیر فارغ التحصیل هنرستان هنرهای تجسمی است. نمایشگاه های انفرادی در زمینه نگارگری برگزار کرده و در بیش از بیست نمایشگاه گروهی در چندین نمایشگاه خارجی نیز حضور داشته است.
وی مدرس مینیاتور در هنرستان های گرافیک دانشگاه تهران و از داوران اولین دوسالانه نگارگری ایران است. از وی مقالاتی در زمینه ابروباد در دایرهٔ المعارف بزرگ اسلامی و تاریخچه تذهیب در دایرهٔ المعارف بزرگ شیعه به چاپ رسیده است. تاکستانی سرپرست کارگاه مرمت و صحافی سنتی نسخه های خطی و نفیس حرم فاطمه معصومه است.


1399/10/14
19:34:00
0.0 / 5
817
تگهای خبر: استاد , تحصیل , توریست , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است