51 تك عكس و 19 مجموعه عكس به جشنواره تجسمی فجر راه یافتند

51 تك عكس و 19 مجموعه عكس به جشنواره تجسمی فجر راه یافتند به گزارش آبی طرح عضو شورای داوری رشته عکاسی جشنواره تجسمی فجر اظهار داشت: ۷۰ اثر شامل ۵۱ تک عکس و ۱۹ مجموعه عکس، برای حضور در رشته عکاسی در جشنواره هنرهای تجسمی فجر توسط داوران انتخاب شدند.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایرنا از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، فرهاد فخریان روغنی روز پنجشنبه در مورد نتیجه نهایی داوری و آثار راه یافته به جشنواره تجسمی فجر اظهار داشت: در بخش عکاسی ۲ هزارو ۳۱۵ اثر از ۹۱۱ هنرمند در جشنواره شرکت کرده بودند که در نهایت ۵۱ تک عکس و ۱۹ مجموعه عکس به جشنواره راه یافتند.
فخریان روغنی درباره کیفیت آثار رسیده هم افزود: چند سالی بود از فضای داوری دور بودم اما گمان می کنم که پیشرفت های خوبی در زمینه تولید آثار هنری و بخصوص عکس اتفاق افتاده است. به نظرم تمام تصاویر رسیده به جشنواره را نمی توان خوب ارزیابی کرد اما میانگین کیفی آنها خوب بود.
وی اظهار داشت: از طرفی وقتی داوری انجام می شود، معمولا اثری در نهایت انتخاب می شود که هر سه داور بر خوب بودن آن اتفاق نظر داشته باشند. ازاین رو ما هم آثار را با حداکثر رای به نمایشگاه رساندیم. البته بسیاری از کیفیت فنی آثار اطلاع ندارم چون ما روی پرده آنها را می دیدیم. اما کوشش کردیم که کیفیت فنی را هم در حدی که می شد در نظر بگیریم. در نهایت چیزی انتخاب گردید که درک و دریافت هنری آن از حد متوسط بالاتر بود.
این عضو شورای داوری در مورد اینکه بیشترین مبحث در آثار ارسالی حول محور مشخصی بود هم اظهار داشت: آثار موضوعات مختلف داشتند اما دغدغه های چند سال گذشته کشور همانند سیل، آلودگی هوا، کرونا و... در بیشتر آثار دیده می شد. از طرفی باتوجه به حضور چشم گیر عکاسان در وقایع کرونایی، می توانم بگویم که محور ۳۰ درصد آثار کرونا بود.
فخریان درباره معیارهای داوری هم بیان نمود: ملاک داوری را مجموع چیزهایی که «اثر خوب» را می سازد در نظر گرفتیم. البته در جشنواره حتما بهترین کار بالا نمی آید.
وی درباره مهم ترین کارکرد جشنواره تجسمی فجر هم اظهار نمود: پاسخ این سوال با مروری بر دستاوردهای آن طی این سال ها مشخص می شود. به نظرم اگر بتواند این جشنواره به اعتلای هنرهای تجسمی کمک نماید، یعنی قدم مثبت و موثری برداشته است. از طرفی با توجه به این که این جشنواره کوشش می کند تا یک کتابی از فرایند برگزاری و آثار برگزیدگان چاپ کند، می توان نتیجه آنرا مثبت ارزیابی کرد چونکه این کتاب ها می تواند بخشی از تاریخ هنر باشد.

این عکاس در مورد اینکه محور گفت گوی بین هنرها را در رشته عکاسی چگونه تفسیر می شود، هم اظهار داشت: این گفت گو با دانش هنر و شناخت تاریخ آن محقق می شود. با نگاه به آثار بعضی از شرکت کنندگان می توان فهمید که عکاسی راه گفت گو با سایر رشته های تجسمی را یافته و بخصوص مبحث برخی از آثار، شرایط تبادل دیالوگ را مهیا می سازد.
سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهمن ۹۹ در مرکز فرهنگی و هنری صبا انجام می شود.منبع:

1399/10/25
19:55:02
0.0 / 5
765
تگهای خبر: جشنواره , چاپ , عكاس , عكاسی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است