انتشار كتابی درباره موسیقی و مردم شناسی بومیان كیش

انتشار كتابی درباره موسیقی و مردم شناسی بومیان كیش به گزارش آبی طرح کتاب «باباالهوا؛ موسیقی و مردم شناسی بومیان کیش» با پژوهش و نگارش محسن شریفیان منتشر گردید.


به گزارش آبی طرح به نقل از ایسنا، این کتاب در ۳۰۴ صفحه با شمارگان ۴۰۰ نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان در موسسه انتشارات نگاه عرضه شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: توجه و علاقه مندی بومیان کیش به موسیقی تا آن جاست که در گذشته برای اجرای موسیقی های خاص، مکان هایی مانند «بیت الهوا» و «بیت الزار» داشته اند که هرکدام سرکرده، گروه و مقررات خویش را داشته است.
در جزیره کیش، سردمدار گروه نوازندگان مرد در عروسی «باباالهوا» و اعضای اصلی گروه او را «ولدالهوا» به مفهوم فرزند بابا می گفتند.
«الهوا» به مفهوم عشق است و در جنوب ایران بعنوان باد وزرا هم تعبیر می شود. با این توضیح «باباالهوا» با «بابا زار» کاملا متفاوت می باشد.
هرکدام از محله های قدیمی کیش یک «باباالهوا» داشت که بسیار مورد احترام مردم و شیخ محل بود. آنها یک خانه مخصوص داشتند که به آن «بیت الهوا» می گفتند.
اهل الهوا مقررات خاص خویش را داشتند؛ آنها با برهنه کردن پاهای شان هنگام نوازندگی به نواختن شان جنبه تقدس می دادند و یا مثلا اگر قرار بود که یک گروه موسیقی وارد محل آنها بشود، حتما بایستی از باباالهوا اجازه گرفته می شد تا طبق رسم پرچم را برای ورودشان پیش کش کنند.
منبع:

1399/10/29
10:57:41
0.0 / 5
765
تگهای خبر: زندگی , كتاب , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است