گفت وگو با علی اكبر قربانی ـ آهنگساز و رهبر اركستر

تجربه دشوار رهبری كنسرتی بدون تماشاگر

تجربه دشوار رهبری كنسرتی بدون تماشاگر علی اکبر قربانی ـ آهنگساز و رهبر ارکستر ـ که چند روز قبل کنسرت آنلاینی را با خوانندگی وحید تاج و رشید وطن دوست به روی صحنه برد، از تجربه متفاوت و دشوار اجراهای آنلاین می گوید.


قربانی که رهبری ارکستر سازهای ملی ایران را بر عهده دارد، این کنسرت را در دو بخش موسیقی اصیل ایرانی و آذری رهبری کرد و در جریان آن آثاری از علینقی وزیری، حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، علی سلیمی، اوزیر حاجی بیک اف، توفیق قلی اف و ویلیام کتلبی با همراهی سازهای ایرانی اجرا شد.
در همین راستا با این هنرمند موسیقی تماس گرفتیم تا درباره کنسرت اخیر در تالار وحدت و مسائل دیگر موسیقی در این روزها، با وی خاطرنشان کرد وگویی داشته باشیم.
در ابتدا از این آهنگساز درباره نحوه برگزاری اجرای اخیرش سوال می نماییم. به ایسنا پاسخ می دهد: نزدیک به یک سال بود که کنسرتی اجرا نکرده بودیم. از آنجائیکه با انتشار کرونا امکان برگزاری حضوری کنسرت ها وجود نداشت و اهالی فرهنگ و هنر توسط فضای مجازی به ادامه فعالیت هایشان ادامه دادند، ما هم به همراه اعضای ارکستر تصمیم گرفتیم کنسرتی آنلاین برگزار نماییم. به همین جهت از آقایان وحید تاج و وطن دوست که از دوستان قدیمی من هستند، دعوت به همکاری کردم.
او درباره علت برگزاری کنسرت در دو بخش آذری و موسیقی ایرانی، توضیح می دهد: هموطنان آذری در کشور ما خیلی زیاد هستند و موسیقی آذربایجانی هم بخشی از موسیقی کشور حساب می شود؛ همانگونه که موسیقی اقوام دیگر مانند خراسان یا کردستان را داریم. البته هیچ گاه در انتخاب رپرتوار محدودیتی نمی بینیم که تنها بخواهیم موسیقی ایرانی اجرا نماییم و در کنسرتهای قبلی قطعاتی از موسیقی کردی یا کلاسیک هم اجرا کرده ایم.
از قربانی درباره حال و هوای اجرای آنلاین سوال می نماییم. می گوید: نخستین بار بود که بدون حضور تماشاگر به روی صحنه می رفتم و حال و هوای آن تجربه ای کاملا متفاوت بود. زمانی که هنرمند در اجرای زنده به روی صحنه می رود، همیشه تبادلی با مخاطبان دارد و تماشاگرها شور خاصی را به سالن اضافه می کنند که در این اجرا چنین فضایی وجود نداشت و کار را برایمان خیلی دشوار می کرد.
علی اکبر قربانی


منبع:

1399/11/05
13:33:50
0.0 / 5
810
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آبی طرح ، گرافیک و طراحی

آبی طرح

گرافیک و طراحی

abitarh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آبی طرح محفوظ است